Jump to content

megrez23

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  438
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

megrez23 last won the day on April 21

megrez23 had the most liked content!

Community Reputation

410 Good

1 Follower

About megrez23

Kontakt

 • Strona WWW
  megrez23@wp.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Wadowice
 • Zainteresowania
  astronomia, kaktusy, bieganie
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher MAK 127 OTAW, AZ4 LT1, bino SW, SW LET 28 mm, 2*Plössl GSO 25 mm,
  2*BCO 18 mm, 2*BCO 10 mm, GSO nr 80A, GSO nr 21, GSO nr 12, filtr ND5.

Recent Profile Visitors

3,076 profile views
 1. …aż do 2018 kiedy kupiłem Mak-a 127 i wróciłem do tego co było kiedyś. Szkice Marsa z ostatniej opozycji dostępne na Forum. https://astropolis.pl/topic/64151-mars-2018-szkice/?tab=comments#comment-732209 Mam nadzieję, że nadchodząca opozycja będzie bardziej udana niż zeszłoroczna ze względu na położenie Marsa. Byleby tylko pogoda pozwoliła na obserwacje. Pozdrawiam Jarek
 2. Rok 2005 to moje ostatnie spotkania z Marsem i astronomią…
 3. W końcu rok 2003 Wilka Opozycja, tym razem Newton 265 mm/ f/5 i Pentaxy XL.
 4. Następna opozycja z 1999 roku nie była tak owocna jak poprzednia, ale również można było podziwiać planetę.
 5. Cześć. Mars jest obiektem, który u mnie i na pewno u wielu innych Obserwatorów wywołuje zjawisko, które określam mianem „czerwonej gorączki”, nie mylić z „blue clearingiem”. Chociaż na temat obserwacji Marsa napisano już wiele i nic nowego nie wymyślę podzielę się jednak moimi niektórymi szkicami z przed lat. Moje pierwsze obserwacje Czerwonej Planety prowadziłem kultowym MTO1000 w 1995 roku. Bez trudu widziałem czapę polarną i jakieś „nieidentyfikowalne” plamy na tarczy planety. Zbyt wiele tych obserwacji nie było, ale wiedziałem już wtedy, że to jest „To”!!! Kolejną opozycję z 1997 roku, obserwowałem już „wypasionym” Newtonem (235 mm, f/5), używając okularów składanych przez śp. Janusza Płeszkę. W tym przypadku po raz pierwszy zobaczyłem szczegóły na tarczy planety /Syrtis Major, Mare Acidalium, Sinus Sabeus, Mare Cimmerianum/. Widoczne było również zjawisko zwane „blue clearingiem”, chociaż wtedy nie miałem o tym pojęcia /po prostu niebieskawa Syrtis Major i tyle/. Ta opozycja była pierwszą udaną obserwacyjnie i niezapomnianą. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o komecie Hale-Bopp, która również była atrakcją w tamtym czasie.
 6. Bardziej mnie obcięcie apertury w tym Mak-u zastanawia po zastosowaniu Bino. Chociaż jak czytałem w tym modelu SW podobno nie występuje.
 7. Ze standardowym VB i kątówką okulary BCO18 są wystarczające. Jednie w przypadku Marsa jeśli seeing powoli przydałoby się większe powiększenie.
 8. Nie blokowało okularów z rowkami na noskach?
 9. EQ3-2 z napędem w jednej osi już praktycznie kupiłem. Dziękuję Wszystkim za cenne uwagi. Pozdrawiam Jarek
 10. Może skrócenie toru optycznego takiego układu byłoby dobrym rozwiązaniem w przypadku BCO10?
 11. Tak. Dzięki. Śledzę giełdy. Po Nowym Roku planuję zakupy.
 12. Wielkie dzięki. Mogę również zostawić AZ4, albo tylko korzystać z paralaktyka i napędu /bo przy szkicowaniu nawet przy małych powiększeniach ręczne goninienie obiektu (zwłaszcza g. otwartych) doprowadza mnie do szału.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.