Skocz do zawartości

Bosman

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  221
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

301 Good

O Bosman

 • Tytuł
  Antares
 • Urodziny 14.06.1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gdynia
 • Sprzęt astronomiczny
  SCT 9.24 (AVX, AZ EQ6GT) ASI 178MM-C

Ostatnie wizyty

238 wyświetleń profilu
 1. Montaż Celestron - Advanced VX Mount

  Mam ten montaż i używałem go z SCT 9.25. Montaż pracuje bardzo płynnie, moim zdaniem dość cicho i ogólnie bezproblemowo. Polar alignment do wizuala i goto zupełnie wystarczający. Sama alignacja na 3 gwiazy też całkiem precyzyjna. Reasumując do wizuala + SCT 8 to dobry zestaw. Co do astrofoto to będzie trudniej. Da się to zrobić ale będziesz pracował na samej granicy udźwigu. Jak dołożysz kamerę, koło foltrowe, reduktor, fokuser, guiding to już będzie naprawdę ciężko. Da się to zrobić ale guiding będzie konieczny. Mi się udawało zrobić max 25s. nieporuszone klatki i to przy ekstremalnie (jak na mnie) długim i dokładnym ustawianiu monta. Zwykle 15s. było już granicą. Można więc bez problemu robić planety + jaśniejsze obiekty. Na forum jest kilkanaście moich zdjęć zrobionych tym zestawem, możesz sam zobaczyć. Nie miałem żadnych usterek przez ponad rok użytkowania. Uważaj na gniazdo zasilania. Wtyk oryginalnego kabla musiałem nieco przyciąć (ze 2 mm plastiku) ponieważ gniazdo jest dość głębokie. Podsumowując: Do wizuala jest super do astrofoto z powyższymi ograniczeniami się nadaje. To moja subiektywna ocena - ale empiryczna :-)
 2. Wyciąganie histogramu dla mega opornych

  Jakiś namiar na FITS Stacker? Nawet google nie pomaga :-(
 3. ASI178MM-C i próby fotografii DSO

  Pytanko kontrolne: czy kształt gwiazd na tym zdjęciu to problem kolimacji?Miewam takie na moim SCT i nie wiem czy to kwestia nieosiowości toru czy kolimacji?
 4. Celowałem w M42

  :-) Ok walka trwa. Zrobiłem właśnie rozdzielacz zasilania, na zasilaczu XBoxa. To jednak jest wygoda zamiast 6 - zasilaczy hehe. Walczę jednak z zasilaniem grzałki w odrośniku. Podłączam, potencjometr pstryk - i chyba nic... Coś jest z... zepsute.
 5. Celowałem w M42

  Dzięki Hamal, Przyznam bez bicia, że na razie PolarAlign mnie nadal pokonuje... Na razie nie mam guidingu a przy mojej ogniskowej potrafię utrzymać max 15s. Dlatego nie robię ciemniejszych obiektów.
 6. Celowałem ostatnio w M42. Testując kamerkę i setup strzelałem klatki od 1 do 15s. 20x15s. dało takie "coś". (resize 50%)
 7. Grzałka

  ok coś pokombinuję :-)
 8. Grzałka

  hmmm - moja zimna. Jak to sprawdzić czy poprawnie działa?
 9. Grzałka

  Koledzy, Kupiłem odrośnik z wbudowaną od razu grzałką na swojego SCT 9.25. I mam pytanie - czy jak mam włączoną grzałkę to powinienem czuć jej temperaturę? Chodzi mi o to, że gdy fociłem dziś przy -5C to dotykając ręką nie wyczułem temperatury grzałki?
 10. Wenus 2016/2017

  Po wielu miesiącach bez widoku nieba, dziś odpaliłem nowy setup (betoniarka stara, mont + okablowanie + komp. nowe). Poniżej pierwsze strzały. Wenus przez Baader R.
 11. Filozofia nauki twierdzi, że zakładając, że istnieje coś takiego jak 100% wiedzy, jesteśmy w stanie poznać tylko tę część, o której wiemy że istnieje (+przypadek). Inaczej mówiąc, jeżeli wiemy, że czegoś nie wiemy - stawiamy pytania i się dowiemy. Niestety - jeżeli nie wiemy, że czegoś nie wiemy, to się nie dowiemy (chyba, że przez przypadek). I tak wychodzi, że głównym motorem w poznaniu czegoś faktycznie nowego jest przypadek... Są nawet tacy, którzy szacują, że tej części wiedzy, o której nie wiemy, że nie wiemy jest zdecydowana większość (ale tak dokładnie tego nie wiemy...). Namieszałem coś ?
 12. Zabawny Altair

  Taki śmieszny Altair mi wyszedł po stackowaniu LRGB... z tym, że zapomniałem ustawić kanały i potraktowałem wszystko jako L. Taka piękna katastrofa :-)
 13. Aparat czy kamerka - fotografia planet

  Nie ma wątpliwości, że do planet lepsza jest dedykowana kamera. Jest znacznie bardziej czuła, a przede wszystkim - znacznie szybsza. Ta szybkość ma kluczowe znaczenie aby radzić sobie z "pływaniem" atmosfery. Gdy robisz ponad 100 (czasami nawet ponad 200) klatek na sekundę jest szansa, że trafisz w moment "stabilnej" atmosfery. Dopiero to daje szansę aby uchwycić szczegóły planet. Niektórym kolegom udaje się zrobić niezłe foty Cannonem ale to raczej męczarnia. Pozdrawiam.
×