Jump to content

berkut123

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  651
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

314 Good

About berkut123

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 01/02/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Polska
 • Sprzęt astronomiczny
  Nikon EX 7x35 CF
  William Optics 10x50ED
  TS Optics 15x70 MX MARINE
  Leidory 22x100
  bresser messier ar-152s
  GSO 12 M-CRF
  MEADE LIGTBRIDGE 16

Recent Profile Visitors

2905 profile views
 1. Robiłem zdjęcie z balkonu fajerwerków w sylwestra dla znajomych na FB . Ale gmina nie wygasiła dziś świateł , chmur nie było , no to zrobiłem zdjęcie gwiazd . Góry Świętokrzyskie , widok z balkonu -fajerwerki już się kończyły ( aby ino gwiazdy i łuna od latarni) .
 2. Ja używam nasadki bino i filtra szarego . Ale szału to nie ma , planety są "małe " ,"nisko nad horyzontem" . Zresztą wolę Jowisza jako komplet z księżycami niż pasy na nim ( w takim powiększeniu żeby się ładnie zmieściło wszystko ) . Nie ma co oczekiwać nie wiadomo jakich widoków , no może raz na jakiś czas, jak drgania atmosfery będą małe, to coś się zobaczy więcej .
 3. 4 grudnia ,czyli w środę będzie dodatek do "Gazety wyborczej" Kalendarz astro na 2020 rok. https://wyborcza.pl/7,95791,25460739,kalendarz-astronomiczny-z-najwazniejszymi-zjawiskami-na-niebie.html
 4. Zrobiłem dziś zdjęcie . Zwykły obiektyw foto --zoom 70-200 mm . Zdjęcie z balkonu , z zaskoczenia, bez przygotowania się do tego . Zdjęcie jest do kitu , ale jest potencjał , bo to mój balkon , a ja mam "mocniejszy refraktor" niż 200 mm obiektyw zoom. Święty Krzyż dystans 10 km , 180 mm ogniskowej, czas 20 sekund . Chyba samolot się załapał na prawo od Księżyca.
 5. Tak wynika że jest dołożony wężownik jako trzynasty . Ale chyba chodziło pierwotnie o podział roku na 12 równych odcinków czasu . Tak jakoś wynika z linku podanym przez usera "towarzysza". Dopiero teraz się zainteresowałem znakami zodiaku stosowanymi przez "astrologów " . Znowu Nienacki i okładka książki "Tajemniczy dwór" gdzie do wywoływaniu duchów jest plansza ze słoneczkiem w otoczeniu znaków zodiaku . No i teraz się kapnąłem czemu miesiące, czy też znaki zodiaku zaczynają się około 20 dnia każdego miesiąca (czyli mój starszy post czemu nowy rok jest 1 stycznia o 12 w nocy) .
 6. No jak się ustawi tak coś koło roku 0 albo wcześniej , jest lepiej trafia bardziej . Czyli co 26000 lat /12 =2166 lat---- przesuwa się o jeden znak zodiaku .
 7. Jak ustawić Stellarium żeby słońce trafiało w znaki zodiaku-konstelacje -gwiazdozbiory. Tzn miejsce obserwacji i czas . Jak ze swojego miejsca gdzie mieszkam i czasu teraźniejszego uruchamiam to Słońce nie trafia, pewnie chodzi o "precesje". Wyłączyłem widoczność horyzontu w stellarium , przełączyłęm na noc (no i nie trafia kompletnie).
 8. Fajny napowietrzny tunel , nie trzeba łazić po śniegu i rosie, no i można skoczyć na herbatę (albo po browara). Nienacki znał dobrze kręgi w Węsiorach , Bo jest jego książka w temacie "Skarb Atanaryka". Chyba nie ma zbyt dużo ruin obserwatoriów w Polsce, ale właśnie jest podejrzenie że pisarz widział gdzieś coś takiego- w jego książkach cały czas się przewija motyw miejsc które faktycznie istnieją i łączeniu tych miejsc z innymi , dopisywanie historii do tego . Na forum Pana samochodzika , dzielą włos na czworo i szukają taki powiązań . https://history-hunters.pl/palac-z-obserwatorium-astronomicznym-w-bialkowie/
 9. Gdzie w Polsce można spotkać ruiny obserwatorium astronomicznego ? Pytam się , bo jest pytanie gdzie coś takiego mógł widzieć Zbigniew Nienacki . Często pisarz wzorował się na tym co widział . Chodzi o książkę "Księga strachów" gdzie występują ruiny obserwatorium -było to małe prywatne obserwatorium -powiedzmy XIX i początek XX wieku .Mógł je widzieć(Nienacki) powiedzmy w latach 40-60 tych XX wieku.
 10. Jakoś nie widzę różnicy miedzy występowaniem życia w Drodze Mlecznej, a całą resztą kosmosu . I to czy liczba cywilizacji będzie się różnić o jeden czy dwa rzędy wielkości . Ten wzór miał pokazać jaka jest szansa, że życie istnieje gdzieś poza ziemią , albo pokazać jak małe są szanse żeby nigdzie poza ziemią życia nie było . Tak zawsze widziałem ten wzór i spekulacje co do faktycznych liczb są jak wróżenie z fusów .
 11. Znaczenia nie ma żadnego od kiedy trwa to gadanie , pytam z ciekawości . Domyślam się ze był jakiś przełom ,coś w stylu Darwina . Tyle że nie wiem kiedy ? Kopernik , Galileusz, Wells, Hubble,a ? W czasach współczesnych jest to częścią popkultury . Ale kiedyś musiało się to zacząć , nie sądzę żeby Bolesław Chrobry przy piwie gadał o planetach i kosmitach.
 12. Od kiedy jest to gadanie, że na innych planetach jest życie ? No powiedzmy że jest rok 1800 . Wiem że nasze słońce to zwykła gwiazda jak 654643784677548484 innych i jest tam 10 razy więcej planet ? Czy to jest wiedza powszechna od roku? xxxx Mówiąc wprost od kiedy ludzie gadają o tym tak jak teraz tu na forum.
 13. Po co była taryfa mocna w sieci? Żeby ludziom żyło się "taniej"? Czy próba opchnięcia towaru po niskiej cenie -byle ktoś to wziął .Da się opanować generator prądotwórczy w elektrowni , jego bezwładność przy zasilaniu w paliwo? Nie wiem czy nie nie zapalanie lamp ulicznych jest na rękę elektrowniom -czyli od jutra nie świeci się żadna latarnia w nocy i jest jakaś oszczędność w energii ( nie tej na liczniku -tylko paliwa w elektrowni). Jest na forum energetyk ? znający temat dokładnie?
 14. Dlaczego 99,99% ludzi miało by mieszkać w ciemnościach ? Jak dla nich, jest właśnie istotne, żeby było jasno . To raczej fan ciemności powinien się przeprowadzić tam gdzie jest ciemno. Jak chce żeby było cicho to nie mieszkam koło drogi , jak ma nie być błota to mieszkam "przy asfalcie" i tak dalej w ten deseń.
 15. Mobilność sprzętu astro mnie nie dotyczy ( mam miejscówkę na balkonie, i na podwórku ,polu). Ale stanąłem z problemem mobilności fotograficznej, czyli jak przenieść aparat , ze 4 obiektywy i statyw .Kupiłem plecak fotograficzny "rollej 45l" . Testowałem to rozwiązanie . Ciężar kilku kilogramów nie jest tak straszny, jak ma się to na plecach i ręce wolne . Przy astro wszystko jest potężniejsze , ale mus jakoś wykombinować "plecak" do takich sprzętów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.