Jump to content

berkut123

Społeczność Astropolis
 • Posts

  656
 • Joined

 • Last visited

About berkut123

 • Birthday 01/02/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Polska
 • Sprzęt astronomiczny
  Nikon EX 7x35 CF
  William Optics 10x50ED
  TS Optics 15x70 MX MARINE
  Leidory 22x100
  bresser messier ar-152s
  GSO 12 M-CRF
  MEADE LIGTBRIDGE 16

Recent Profile Visitors

4095 profile views

berkut123's Achievements

319

Reputation

 1. Przed chwilą 21:10 widziałem meteor. Jestem ze Świętokrzyskiego   . Widziałem go na południu. Wysokość 30 stopni nad horyzontem , spadał w dół, trochę w prawo czyli na zachód. Nie  ma to jak na wsi , zasięgu telefonu nie ma , trza stać na balkonie  żeby pogadać . Zaraz se zapuszczę hita ,"nad naszą wsią przeleciał meteoryt".

  1. Show previous comments  1 more
  2. lkosz

   lkosz

   @Darek_B 10 magnitudo, czy -10? :D

   szkoda że u mnie na południu przechodzi front i burze, akurat mam tam kamerę wycelowaną i miałbym nagranie...

  3. Darek_B

   Darek_B

   Może Maciek Kwinta złapał w Krakowie.

   ps. Oczywiście -10 :) ale +10 też chciałbym rejestrować oczami .

  4. kompas

   kompas

   Wszystkie bolidy które udało mi się dostrzec spalały się w sposób który opisał Darek, jeżeli miał on -10 to musiał być całkiem spory

 2. Mam komfortową sytuacje bo mam 5 lornetek w różnych rozmiarach . O tych które ty pytasz to mam podobne 15x70 TS _Optics MX jest dobra , podobne parametry jak DO. Druga moja lornetka , to najlepsza jakościowo i pod względem patrzenia Wiliam Optic 10x50 ED , A co do powiększenia x7 mam lornetkę trochę gorszą optycznie ale szerszą Nikon Action Ex 7x35 a pole widzenia jest 9,3 stopnia. Gdybym miał mieć jedną, wybrał bym, WO 10x50 ED lub podobną DO .
 3. Musze obadać ,jak działają gogle narciarskie (nigdy nie patrzyłem przez coś takiego ). A takie szyby w hełmach lotniczych ? jak to działa?
 4. Mam pytanie : czy istnieją filtry lub okulary do obserwacji chmur. Chodzi o jasny słoneczny dzień , na niebieskim niebie są białe jasne chmury. Mam w samochodzie szybę z przyciemnianym paskiem u góry (fabryczna szyba -nie jakaś folia). Przez ten pasek obraz chmur jest bardzo dobry , widać mnóstwo szczegółów .Próbowałem używać okularów przeciwsłonecznych, jedne z polaryzacja , drugie bez polaru , jednak najlepiej widać przez ten pasek w samochodzie . Czy są jakieś opracowania na temat takich filtrów ? , czy gotowe okulary ? Jestem daltonistą , nie mogę się połapać czy takie filtry mają mieć określony kolor , jakąś wartość ściemnienia (jak filtr szary) , no i czy ma być polaryzacja . Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie ? Albo linki do tematu? Chodzi mi o okulary takie jak przeciwsłoneczne ( nie takie do teleskopu) , albo jakąs folię -szybę którą można by wykorzystać do samodzielnej konstrukcji .
 5. Wiem że są fabryczne takie ustrojstwa do koncentracji obrazu że są stosowane do aparatów bez lusterkowych , no i że trochę kosztują . Mi chodziło raczej o coś prostego i taniego . Mam dwa obiektywy do średniego formatu . Wyliczyłem że były by one odpowiednikami obiektywów dla FF (nie wnikam w straty na dodatkowej soczewce). Obiektyw 500mm f/5.6 średni format = Obiektyw 200mm f/2,2 dla FF Obiektyw 180mm f/2.8 średni format = Obiektyw 72mm f/1,1 dla FF Jakość filmu i tak będzie słaba bo rozdzielczość mojego aparatu jako kamery to max Full HD, ale dało by to zmniejszenie ISO , szumów itp. Myślałem o kręceniu filmu gdzie widać jak przemieszczają się wszelkiej maści bolidy , samoloty i inne "UFOki ". Czekam na pogodę żeby zrobić próby jak widać gwiazdy przy robienie filmu . Na razie jako obiektywu użyłem Jupiter 9 MC 85mm f/2 z pojedyńczymi gwiazdami wychodzącymi za chmur , niby jest nieźle, ale obiektyw 72mm f/1,1 dałby więcej możliwości (tym bardziej że mam takowego).
 6. Mam pytanie : Czy da się jakąś soczewka zwiększyć jasność obiektywu foto. Mam dwa stare obiektywy do średniego formatu , a aparat ma matrycę przełączaną na wielkości FF, 1-1 , APS-c. Od razu powiem że chodzi o kręcenie filmów w ciemnościach , że jakość może się pogorszyć ,byle było jaśniej przy takiej samej ogniskowej . Domyślam się że gdyby fabrycznie ten obiektyw był na FF czy na maleńkie APS-c to jasność będzie większa bo średnica soczewki z przodu dużo większa.
 7. Robiłem zdjęcie z balkonu fajerwerków w sylwestra dla znajomych na FB . Ale gmina nie wygasiła dziś świateł , chmur nie było , no to zrobiłem zdjęcie gwiazd . Góry Świętokrzyskie , widok z balkonu -fajerwerki już się kończyły ( aby ino gwiazdy i łuna od latarni) .
 8. Ja używam nasadki bino i filtra szarego . Ale szału to nie ma , planety są "małe " ,"nisko nad horyzontem" . Zresztą wolę Jowisza jako komplet z księżycami niż pasy na nim ( w takim powiększeniu żeby się ładnie zmieściło wszystko ) . Nie ma co oczekiwać nie wiadomo jakich widoków , no może raz na jakiś czas, jak drgania atmosfery będą małe, to coś się zobaczy więcej .
 9. 4 grudnia ,czyli w środę będzie dodatek do "Gazety wyborczej" Kalendarz astro na 2020 rok. https://wyborcza.pl/7,95791,25460739,kalendarz-astronomiczny-z-najwazniejszymi-zjawiskami-na-niebie.html
 10. Zrobiłem dziś zdjęcie . Zwykły obiektyw foto --zoom 70-200 mm . Zdjęcie z balkonu , z zaskoczenia, bez przygotowania się do tego . Zdjęcie jest do kitu , ale jest potencjał , bo to mój balkon , a ja mam "mocniejszy refraktor" niż 200 mm obiektyw zoom. Święty Krzyż dystans 10 km , 180 mm ogniskowej, czas 20 sekund . Chyba samolot się załapał na prawo od Księżyca.
 11. Tak wynika że jest dołożony wężownik jako trzynasty . Ale chyba chodziło pierwotnie o podział roku na 12 równych odcinków czasu . Tak jakoś wynika z linku podanym przez usera "towarzysza". Dopiero teraz się zainteresowałem znakami zodiaku stosowanymi przez "astrologów " . Znowu Nienacki i okładka książki "Tajemniczy dwór" gdzie do wywoływaniu duchów jest plansza ze słoneczkiem w otoczeniu znaków zodiaku . No i teraz się kapnąłem czemu miesiące, czy też znaki zodiaku zaczynają się około 20 dnia każdego miesiąca (czyli mój starszy post czemu nowy rok jest 1 stycznia o 12 w nocy) .
 12. No jak się ustawi tak coś koło roku 0 albo wcześniej , jest lepiej trafia bardziej . Czyli co 26000 lat /12 =2166 lat---- przesuwa się o jeden znak zodiaku .
 13. Jak ustawić Stellarium żeby słońce trafiało w znaki zodiaku-konstelacje -gwiazdozbiory. Tzn miejsce obserwacji i czas . Jak ze swojego miejsca gdzie mieszkam i czasu teraźniejszego uruchamiam to Słońce nie trafia, pewnie chodzi o "precesje". Wyłączyłem widoczność horyzontu w stellarium , przełączyłęm na noc (no i nie trafia kompletnie).
 14. Fajny napowietrzny tunel , nie trzeba łazić po śniegu i rosie, no i można skoczyć na herbatę (albo po browara). Nienacki znał dobrze kręgi w Węsiorach , Bo jest jego książka w temacie "Skarb Atanaryka". Chyba nie ma zbyt dużo ruin obserwatoriów w Polsce, ale właśnie jest podejrzenie że pisarz widział gdzieś coś takiego- w jego książkach cały czas się przewija motyw miejsc które faktycznie istnieją i łączeniu tych miejsc z innymi , dopisywanie historii do tego . Na forum Pana samochodzika , dzielą włos na czworo i szukają taki powiązań . https://history-hunters.pl/palac-z-obserwatorium-astronomicznym-w-bialkowie/
 15. Gdzie w Polsce można spotkać ruiny obserwatorium astronomicznego ? Pytam się , bo jest pytanie gdzie coś takiego mógł widzieć Zbigniew Nienacki . Często pisarz wzorował się na tym co widział . Chodzi o książkę "Księga strachów" gdzie występują ruiny obserwatorium -było to małe prywatne obserwatorium -powiedzmy XIX i początek XX wieku .Mógł je widzieć(Nienacki) powiedzmy w latach 40-60 tych XX wieku.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.