Jump to content

berkut123

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  582
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

272 Good

About berkut123

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 01/02/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Polska
 • Sprzęt astronomiczny
  Nikon EX 7x35 CF
  William Optics 10x50ED
  TS Optics 15x70 MX MARINE
  Leidory 22x100
  bresser messier ar-152s
  GSO 12 M-CRF
  MEADE LIGTBRIDGE 16

Recent Profile Visitors

1,747 profile views
 1. Im dalej od oświetlacza , tym mniejsza ilość światła , to co blisko, będzie miało za dużo światła (będzie przepalone ) , to co daleko będzie za ciemno . Jakby oświetlił równomiernie to wtedy powinno być widać dobrze , ale technicznie jak to zrobić ? Tu widać pracę automatyki kamery i oświetlacza IR
 2. Mam wrażenie że za równo oświetlone , że pierwsza sarna powinna być "przepalona" , a druga za "ciemna".
 3. Gdyby chciał zrobić zdjęcie z satelity z lampą błyskową , to chyba atomówki musiał by użyć do takiego błysku . Jakieś inne zjawisko musiało być .
 4. Nie jest tak źle w Polsce z alkoholem i giwerami . Bimber możesz pędzić (zakładam że nie masz sąsiada konfidenta ) , chyba że zaczniesz nim handlować wtedy masz problem. Możesz kupować alkohol w dowolnej porze dnia np. na stacji benzynowej . Wino nawet za komuny można było robić, 100 litrów mogłeś mieć. Wiatrówkę do 17 dżuli kupujesz jak kilo mąki , powyżej 17J czyli FACa , albo zezwolenie , albo kupujesz lewiznę . Rewolwer czarno-prochowy kupujesz jak kilo cukru , tyle że jakiś kwit od Policji na zakup prochu powinieneś mieć (formalność). Jak teraz były wybory , to gość stawiał wódkę żulom pod sklepem żeby na niego głosowali , a sklep sołtysowa prowadzi . W mieście faktycznie było gorzej , są jacyś kolesie co całe życie spędzają w oknie i nasyłają straż miejską , a przed sklepami spożywczymi są kamery ( żule jednak wiedzą jak ukryć się przed kamerą ). W Polsce trza wszystko po cichu robić , za zaborcy , za sanacji , za Niemca , za komuny i teraz za praworządnych wiekuistych wspanialców . Nie ma co dramatyzować , przeżyje się i tych co teraz są.
 5. U mnie na wsi zakładają internet światłowodowy , jest droższy od tego z telefonu . Ale skoro w necie nie będzie filmów , muzyki , zdjęć , to nawet nie ma sensu brać tego, nawet gdyby był w tej samej cenie .
 6. Ileś tam lat temu , też się zastanawiałem co kupić . Ale udało się dobrze wybrać , kupiłem starą używaną ruską lornetkę BPC 20x60. Gdybym kupił teleskop z apretura jak podstawka filiżanki, zniechęcił bym się od razu do oglądania kosmosu , przyrody , sąsiadek itp. Tyle że każdy inaczej trochę odbiera to co widzi . Ale pies drapał lornetki , jednak teleskop można kupić używany , zawsze to polepszy stosunek "cena-możliwości".
 7. Taki eksperyment z deklem tekturowym na newtona , można zrobić , koszt żaden . Ja spróbuje takie coś zrobić mimo tego że nie wierzę, że to zadziała. Może kontrast się zmienia i dlatego lepiej widać .
 8. Jak dobrać czas otwarcia migawki, żeby obraz był taki jaki widzi ludzkie oko ? No bo domyślam się że czas 1/1000 sekundy, i czas 1 sekunda naświetlania nie mają wiele wspólnego z naszym widzeniem .
 9. Nie można zrobić zdjęć? . 20 calowy newton , 5-6 zdjęć Jowisza z różnymi przesłonami . Czyli rozumiem im wieksza przesłona tym lepsze zdjęcie . Dla mnie brzmi to podejrzanie , ale nigdy nie próbowałem takich eksperymentów .
 10. Plejady -M-45-kościół Masoński . Nie wiecie jaka legenda związana jest z nazwą Kościół Masoński ? Masoni to jakieś ostatnie 300 lat -czyli świeża nazwa .

  1. wimmer

   wimmer

   Być może chodzi o liczbę 7. Występuje ona w symbolach wolnomularzy (masonów). Przypisuje się jej wielkie znaczenie. Występuje ona rzekomo na kołnierzu-ozdobie wielkiego mistrza masonów z Yorku, czyli niejako zwierzchnika pozostałych ruchów masońskich. Symbol siedmiu gwiazd (oraz Księżyca) występuje w wielu, wielu rycinach, obrazach, ilustracjach dotyczących masonów. A ułożenie tych gwiazd na niektórych symbolach bezpośrednio kojarzy się z Plejadami. Przykładem może być też menora (żydowski świecznik), który ma siedem odnóg. Wolnomularze głosili braterstwo ludzi wywodzących się z różnych religii, gdzie siedem odnóg menory mogło być symbolem siedmiu głównych religii świata.

 11. Teraz u mnie w Świętokrzyskim , bez wychodzenia na dwór ,przez szybę , przy zapalonych latarniach widać Oriona ,Plejady. A ze dwa miesiące były chmury 

  1. McGoris

   McGoris

   U mnie podobnie. Dziś była pogodna noc. Tylko niestety i tak do ideału daleko z powodu sezonu grzewczego ;/

  2. intruz

   intruz

   nie na dwór tylko na pole :)

  3. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Od końca stycznia coś wreszcie drgnęło:)

 12. Ja nie robię takich zdjęć , ale mam w zasięgu oka Klasztor na Świętym Krzyżu . Jest w odległości zaledwie 10 km , ale mimo tak malej odległości już obraz jest zdegradowany przez atmosferę . Najlepiej widać zimą (lub jak jest zimno ) i rano . Tu zdjęcie z mojego balkonu, klasztor , już widać mgiełkę od odległości Refraktor 1200 mm aps-c.
 13. Chodzi o zamontowanie do żurawia głowicy , tak żeby dało się przestawić lornetkę w poprzek ramienia żurawia . Obadajcie ten link
 14. Pochwaliłem się ekologowi pewną ozdoba do pokoju (o mnie ekolog pisze). Kupiłem sobie model stacji ISS ,taki z plastiku do sklejenia ,pomalowania itp. Model jest w skali 1:144 czyli ma rozmiary 509x358x122 mm. Samo sklejenie modelu nie jest jakąś trudną sprawą . Ale pomyślałem żeby zrobić dwa zdjęcia tym samym obiektywem-teleskopem . Jedno prawdziwej stacji ISS na wysokości przelotowej , drugie modelu z odpowiedniej odległości , czyli na polu stałoby rusztowanie , na wysokości 3-4 metry model stacji podświetlony -zdjęcie w nocy oczywiście. Tak żeby model wyglądał jak prawdziwa ISS . Zdjęcie musiało by być wykonane z odległości od 2,7 kilometra w górę -tak wynika z skali modelu i odległości do ISS . Ale zrobienie zdjęć może się nie udać , przy 3 kilometrach odległości atmosfera degraduje obraz -nędznie widać , zdjęcie prawdziwej ISS jest też trudne . Codziennie obserwuje wszelkiej maści stwory na polach , teraz w zimie mam fazę na polujące myszołowy . Co najmniej trzy mam w zasięgu , niestety powiększenie nie załatwia sprawy widoczności . Dlatego zdaję sobie sprawę z fizycznych ograniczeń zdjęcia na takich odległościach .Ale podświetlona stacja w nocy będzie silnie kontrastowa ,podobnie jak gałązki drzewa na tle nieba .
 15. Miałem do niego kilka pytań względem optycznej maszyny (którą chcę skonstruować ). Dla mnie to był "guru optyki".
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.