Jump to content

Bezel

Społeczność Astropolis
 • Posts

  247
 • Joined

 • Last visited

About Bezel

 • Birthday March 30

Informacje o profilu

 • Skąd
  Południe Wielkopolski
 • Zainteresowania
  Astronomia ;) Kolarstwo
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 8"' + kitowce

Recent Profile Visitors

2714 profile views

Bezel's Achievements

231

Reputation

2

Community Answers

 1. Siema Szukam opinii dotyczących tego okularu, przymierzam się do zakupu więc wypadałoby popytać Tak więc jeśli ktoś miał okazję wypróbować go na własne oko to proszę niech pochwali się wrażeniami. Pozdrawiam!
 2. Ten rok jeśli chodzi o obserwację narazie wygląda słabo. Albo brak pogodnych nocy, brak czasu bo rano praca itp. W tym roku byłem raptem z 8 razy z teleskopem :/ Mam nadzieję że chociaż końcówka będzie lepsza :)

  1. McGoris

   McGoris

   Chciałbym wyjść chociaż te 8 razy. Ja w tym roku na obserwacjach byłem tylko 2 razy. Raz na wiosnę, drugi raz przedwczoraj. Pogody nie było chyba do kwietnia, resztę trzeba wstawać do roboty ;/

  2. shiryu

   shiryu

   akurat u mnie wczorajsza noc była najlepsza od dawien dawna.... 6mag gołym okiem na wprost

 3. Polska - Słowacja 2:0 (1:0) Lewandowski Hiszpania - Szwecja 2:1 (1:0) Moreno
 4. Grupa C 1. Holandia 2. Austria 3. Ukraina 4. N. Macedonia Grupa D 1. Anglia 2. Chorwacja 3. Czechy 4. Szkocja Grupa E 1. Hiszpania 2. Polska 3. Szwecja 4. Słowacja Grupa F 1. Francja 2. Niemcy 3. Portugalia 4. Węgry Joker: Lewandowski Polska: 15 (odpadnie po 1/8) Anglia - Chorwacja 2:2 (1:1) Modric Austria - Macedonia 1:0 (0:0) Grbic Holandia - Ukraina 2:0 (1:0) De Jong
 5. Kobieta w studiu mówiła o tym że warto inwestować w budynki podczas nowiu, a i Mars ma trudne położenie pamiętajcie. Czasami zanim udostępnienie ekran na TV muszę takie kwiatki przez chwilę oglądać...

  IMG_20210504_085317.jpg

  1. Show previous comments  3 more
  2. kubaman

   kubaman

   Mars to ma szczęście przy jego wieku, że mu jeszcze wschodzi..

  3. _Spirit_

   _Spirit_

   Można gdzieś to obejrzeć? 

  4. Wojsa

   Wojsa

   patrząc na rysunek to raczej znak muflona

 6. Dobry seeing to podstawa udanych obserwacji astronomicznych. Jest to istotna część każdej obserwacji ponieważ wpływa bezpośrednio na jakość obrazów które oglądamy. Mieszkamy w Polsce a tu jak wiadomo rzadko kiedy można mieć naprawdę genialne warunki do obserwowacji. Niestety u mnie w dużych powiększeniach gwiazdy wyglądają +/- tak: (Teleskop oczywiście wychłodzony) Wczoraj miałem okazję wyjść na dwór i używałem dość dużych powiększeń na jasnych gwiazdach i niestety wyglądały tragicznie. Więc jakby nie patrzeć seeing był słaby. Zaniepokoiło mnie to do tego stopnia że w pewnym momencie pomyślałem że coś jest nie tak z moim teleskopem, lub mam tak brudne okulary że robią się takie mazaje. Czy wiecie może w których miesiącach jest on przyzwoity? Bardziej latem czy jednak zimą? A może to nie ma znaczenia? I dobre warunki zdarzają się ot tak? I czy na nizinach mogą być na tyle dobre warunki aby gwiazdy wyglądały tak?
 7. Poza tym żenujące jest to że sami się uważamy za potencjalnych złodziei, aż dziw że w niektórych krajach zostawiają domy otwarte jak gdzieś wychodzą na dłużej
 8. Z tym to się nie da walczyć, możesz pisać do gminy o zmianę kąta oraz wysokości lamp ale to raczej kwestia fantastyki. Ludzie nie mają na ten temat żadnego pojęcia, każda próba wyjaśnienia dlaczego warto by gasić światło np. od 1 do 4 rano kończy się jakimś bajkami o złodziejach. Ehhh, najlepiej to jechać w Bieszczady raz w roku na tydzień, zamiast męczarni w urzędach. A najbardziej mnie rozwala jak słyszę jak ktoś mówi: ,"Kosmos jest bardzo ciekawy, lubię patrzeć na gwiazdy, szkoda że ich tak mało na niebie" a gdy zacznę wyjaśniać dlaczego jest ich mało i co zrobić żeby było więcej, kończy się śpiewką o złodziejach. Także jeśli masz chęci to pisz list do gminy albo inwestuj w wyjazd w Bieszczady
 9. Fajny obiekcik, moja pierwsza gromada kulista jaką miałem przyjemność oglądać Szkoda tylko że NGC 5139 u nas nie widać :/
 10. Czekam na 8k ;P może specjalnie na tą okazję sobie taki telewizor sprawię
 11. Hej Tak mnie naszło aby kupić sobie jakiś tradycyjny atlas nieba. Co mam na myśli mówiąc tradycyjny? W wersji papierowej, mam stellarium i faktycznie korzystam podczas obserwacji ale jednak możliwość poczytania czy choćby "oglądania obrazków" jest dla mnie lepsza, niż ciągłe ślęczenie przed telefonem (którego również ostatnio mam dość). Więc jest ktoś w stanie polecić atlas za rozsądne pieniądze to będzie mi miło Pozdrawiam i życzę zdrowia
 12. FB_IMG_1609871033940.jpg

  1. Morth

   Morth

   From behind Mars*

  2. ekolog

   ekolog

   Misja Apollo 12 jeszcze przed startem miała poważny problem z nieproszonym gościem. Podczas testu Kennedy Space Center ktoś zauważył karalucha, który ukrywał się w jednym z modułów przeznaczonych do życia załogi. Także w nim miała ona wracać na Ziemię po przekroczeniu atmosfery. Odpowiedzialny za wystrzelenie misji Bob Sieck próbował za wszelką cenę złapać intruza, ten jednak okazał się zręczniejszy i wciąż uciekał. 

   14 listopada 1969 roku Apollo wystartował z trzema kosmonautami na pokładzie. Wśród nich znajdował się Charles "Pete" Conrad Jr, który jako trzeci w historii stanie na Księżycu. Podczas podróży Conrad wziął udział w transmitowanej w telewizji konferencji prasowej. Na koniec pokazał do kamery ciemny kształt z wyraźnymi odnóżami na białym kawałku kartonu. 

   Myśląc, że to zagubiony karaluch, jeden z kolegów Conrada w NASA zapytał: „Znalazłeś go?”

   - Tak jest – odpowiedział – Był w schowku na jedzenie. 

   - Czy jest gruby? - padło pytanie.

   - Jest bardzo gruby – odpowiedział Conrad. 

   Wszystko to okazało się żartem z orbity, ponieważ później Conrad przyznał się, że pokazał do kamery plastikową zabawkę przemyconą na pokład. Los prawdziwego kosmicznego karalucha pozostaje nieznany.

   ***

   W 1973 roku Owen K. Garriot przez prawie 60 dni orbitował wokół naszej planety. Na Ziemi natomiast wspierała go załoga, w której był między innymi specjalista od łączności Robert „Bob” Crippen, także kosmonauta. Pewnego dnia usłyszał w słuchawce „Halo Houston, tu Skylab. Czy słyszycie mnie tam na dole?” Nie zdziwiłoby go to gdyby nie fakt, że mówił to kobiecy głos. Na pokładzie Skylab pracowało w tym czasie trzech mężczyzn. Gdy Crippen zapytał kto mówi usłyszał w odpowiedzi nazwisko Helen Garriot – żony Owena. 

   Na kolejne pytanie, co ona tam robi, głos odpowiedział: „wpadłam tylko, żeby dać chłopcom świeże jedzenie, albo coś ciepłego. Od dawna nie jedli czegoś takiego. Myślałyśmy, że mogą się ucieszyć.”

   Następnie kobieta powiedziała, że tak ot poleciała na Skylab i podzieliła się wrażeniami co do tego jak Kalifornia wygląda z kosmosu. Do tego czasu przy głośniku na Ziemi zebrał się już mały tłumek słuchaczy. 

   - Widzę, że chłopcy lecą w moją stronę. Muszę kończyć. Nie powinnam z Wami rozmawiać. Do zobaczenia Bob – zakończyła rozmowę Helen.

   Po krótkim czasie załoga Houston odkryła na czym polegał żart. Garriot jeszcze przed wylotem poprosił swoją żonę o nagranie kilku linijek tekstu i pauz między nimi, wymierzonych tak by Crippen miał czas na odpowiedzi. Sekrety tego jak to zrobił technicznie, że Helen zabrzmiała wprost z kosmosu, Owen miał wyjawić dopiero w 1999 roku. 

    

   https://www.national-geographic.pl/artykul/kosmiczne-jaja-czyli-5-najbardziej-szalonych-dowcipow-nasa

 13. Świetna praca, jak długo zajęła Ci obróbka?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.