Jump to content

Bezel

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  240
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

227 Good

About Bezel

 • Rank
  Antares
 • Birthday March 30

Informacje o profilu

 • Skąd
  Południe Wielkopolski
 • Zainteresowania
  Astronomia ;) Kolarstwo
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 8"' + kitowce

Recent Profile Visitors

1881 profile views
 1. Fajny obiekcik, moja pierwsza gromada kulista jaką miałem przyjemność oglądać Szkoda tylko że NGC 5139 u nas nie widać :/
 2. Czekam na 8k ;P może specjalnie na tą okazję sobie taki telewizor sprawię
 3. Hej Tak mnie naszło aby kupić sobie jakiś tradycyjny atlas nieba. Co mam na myśli mówiąc tradycyjny? W wersji papierowej, mam stellarium i faktycznie korzystam podczas obserwacji ale jednak możliwość poczytania czy choćby "oglądania obrazków" jest dla mnie lepsza, niż ciągłe ślęczenie przed telefonem (którego również ostatnio mam dość). Więc jest ktoś w stanie polecić atlas za rozsądne pieniądze to będzie mi miło Pozdrawiam i życzę zdrowia
 4. FB_IMG_1609871033940.jpg

  1. Morth

   Morth

   From behind Mars*

  2. ekolog

   ekolog

   Misja Apollo 12 jeszcze przed startem miała poważny problem z nieproszonym gościem. Podczas testu Kennedy Space Center ktoś zauważył karalucha, który ukrywał się w jednym z modułów przeznaczonych do życia załogi. Także w nim miała ona wracać na Ziemię po przekroczeniu atmosfery. Odpowiedzialny za wystrzelenie misji Bob Sieck próbował za wszelką cenę złapać intruza, ten jednak okazał się zręczniejszy i wciąż uciekał. 

   14 listopada 1969 roku Apollo wystartował z trzema kosmonautami na pokładzie. Wśród nich znajdował się Charles "Pete" Conrad Jr, który jako trzeci w historii stanie na Księżycu. Podczas podróży Conrad wziął udział w transmitowanej w telewizji konferencji prasowej. Na koniec pokazał do kamery ciemny kształt z wyraźnymi odnóżami na białym kawałku kartonu. 

   Myśląc, że to zagubiony karaluch, jeden z kolegów Conrada w NASA zapytał: „Znalazłeś go?”

   - Tak jest – odpowiedział – Był w schowku na jedzenie. 

   - Czy jest gruby? - padło pytanie.

   - Jest bardzo gruby – odpowiedział Conrad. 

   Wszystko to okazało się żartem z orbity, ponieważ później Conrad przyznał się, że pokazał do kamery plastikową zabawkę przemyconą na pokład. Los prawdziwego kosmicznego karalucha pozostaje nieznany.

   ***

   W 1973 roku Owen K. Garriot przez prawie 60 dni orbitował wokół naszej planety. Na Ziemi natomiast wspierała go załoga, w której był między innymi specjalista od łączności Robert „Bob” Crippen, także kosmonauta. Pewnego dnia usłyszał w słuchawce „Halo Houston, tu Skylab. Czy słyszycie mnie tam na dole?” Nie zdziwiłoby go to gdyby nie fakt, że mówił to kobiecy głos. Na pokładzie Skylab pracowało w tym czasie trzech mężczyzn. Gdy Crippen zapytał kto mówi usłyszał w odpowiedzi nazwisko Helen Garriot – żony Owena. 

   Na kolejne pytanie, co ona tam robi, głos odpowiedział: „wpadłam tylko, żeby dać chłopcom świeże jedzenie, albo coś ciepłego. Od dawna nie jedli czegoś takiego. Myślałyśmy, że mogą się ucieszyć.”

   Następnie kobieta powiedziała, że tak ot poleciała na Skylab i podzieliła się wrażeniami co do tego jak Kalifornia wygląda z kosmosu. Do tego czasu przy głośniku na Ziemi zebrał się już mały tłumek słuchaczy. 

   - Widzę, że chłopcy lecą w moją stronę. Muszę kończyć. Nie powinnam z Wami rozmawiać. Do zobaczenia Bob – zakończyła rozmowę Helen.

   Po krótkim czasie załoga Houston odkryła na czym polegał żart. Garriot jeszcze przed wylotem poprosił swoją żonę o nagranie kilku linijek tekstu i pauz między nimi, wymierzonych tak by Crippen miał czas na odpowiedzi. Sekrety tego jak to zrobił technicznie, że Helen zabrzmiała wprost z kosmosu, Owen miał wyjawić dopiero w 1999 roku. 

    

   https://www.national-geographic.pl/artykul/kosmiczne-jaja-czyli-5-najbardziej-szalonych-dowcipow-nasa

 5. Świetna praca, jak długo zajęła Ci obróbka?
 6. Pogoda ostatnio nie rozpieszcza, a więc trzeba siedzieć w domu i w dodatku trzeba zaspokoić głód na widzę. Polecacie jakieś programy dotyczące astronomi? Mam tu na myśli jakieś 20-40 minutowe programy naukowe, a mogą być też i filmy. Pomijając "Astronarium" i kilka kanałów na YouTube co można jeszcze ciekawego obejrzeć?
 7. ... 

  Screenshot_2020-12-21-16-00-48-884_com.instagram.android.jpg

  1. Show previous comments  7 more
  2. BogdanS

   BogdanS

   Prawie nie wiem kto to jest, i dobrze.

  3. szuu

   szuu

   ona jest dopiero od niedawna przebudzona do wyższej świadomości czy tak naiwna że po przeżyciu kilkunastu końców świata dalej wierzy w kolejny? :g:

  4. mack_mnk

   mack_mnk

   Tak to jest gdy osoba, która nawet problemy z kursem na prawo jazdy miała (instruktor bał się z nią jeździć po kilku razach) bierze się za komentowanie rzeczywistości.

 8. Sam już zauważyłem że chociażby mój teleskop o kilka stówek zdrożał. Kupowałem go w marcu za +/-1400zł a dziś to już prawie 1800. Widocznie bardziej opłaca się inwestować w teleskopy niż w złoto A tak na poważnie, to nie wygląda to ciekawie...
 9. Jeśli miałbym się budować to na wsi z odsłoniętym południowym horyzontem. Ale jeśli chodzi o miasto to jak najdalej od centrum miasta, które byłoby na N.
 10. Fajnie wyszło Aż takie pytanie mnie naszło, jaka jest różnica pomiędzy mosiężnym a aluminiowym (?, mam tu na myśli taką synte, a w zasadzie materiał z którego jest wykonana) teleskopem? Oprócz wagi oczywiście.
 11. Bezel

  Czytacie?

  Pokaźna kolekcja Którą z tych książek polecasz najbardziej? A i mam takie pytanie, widzę że posiadasz trochę starszych książek od C.Sagana, najbardziej interesuje mnie "Świat nawiedzany przez demony" za jak dużo monet ją nabyłeś? Aktualnie jej ceny są holendarne
 12. Bezel

  Czytacie?

  No może trochę z tym młodym pokoleniem przesadziłem, zbyt ogólnikowo potraktowałem Ale jak tak po kolegach patrzę to bardzo mało z nich sięga po książkę, ale to nic, to nie powód aby ich biczować. Takie uroki życia w XXIw.
 13. Bezel

  Czytacie?

  Czytanie książek to czynność w dzisiejszych czasach archaiczna, zwłaszcza u młodego pokolenia. Chciałbym zapytać was o to czy też czytacie różnego rodzaju książki? Nie koniecznie związane z astronomią, choć tych zgaduje pewnie będzie najwięcej. Ja pochwale się moją małą skromną kolekcją, którą cały czas powiększam o kolejne czytadła
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.