Jump to content

Bezel

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  131
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

67 Neutral

About Bezel

 • Rank
  Regulus
 • Birthday March 30

Recent Profile Visitors

526 profile views
 1. A obiekty głębokiego nieba czyli Mgławice, Galaktyki? Swoją drogą, polecam pooglądać szkice różnych obiektów. Najlepiej oddawają wygląd tych obiektów niż astrofotografie. Ja również polecam 8" teleskop, z podmiejskiego nieba ten 8" pozwala dostrzec wiele interesujących obiektów. Tylko tutaj musisz troszkę dozbierać. W razie gdybyś uznał teleskop za zbędny, kasę którą na niego zbierałeś możesz wydać na co innego
 2. Masz możliwość wyjazdu poza miasto? Jeśli tak to polecam zastanowić się nad 6 lub 8 calowym teleskopem. Pokazują sporą liczbę obiektów, nie są potężnymi armatami, i są dość przystępne cenowo. Polecam również śledzić giełdę na forum. Doskonale zdaje sobie sprawę że gadanie "dozbieraj na lepszy" niewiele pomaga - ale serio, czasami lepiej odłożyć niż później żałować. Napisz jeszcze co byś chciał oglądać tylko księżyc i planety, czy może DSO?
 3. Na heavens above nic. Mogę się mylić ale ja bym wziął to za meteor.
 4. Czy tylko mi się wydaje że brak tutaj śruby sercowej?
 5. Na początku sam miałem z tym problemem, nie potrafiłem znaleźć prostych obiektów do znalezienia. Polecam korzystać z aplikacji takich jak Stellarium (na komputery za darmo, na telefon trzeba zapłacić) oraz Sky Safari, a także stosować metodę tzw. starhoppingu. Czyli załóżmy że interesuję cię np. gromada M3. Celujesz na Arktura i później starasz się "jechać" po jaśniejszych gwiazdach oraz szukać gwiazd układających się w różne kształty (kwadraty, trójkąty). Początkowo może to sprawiać problem, tym bardziej że obraz jest obrócony ale jeśli spróbujesz kilka razy to z czasem nie będzie stanowić to dla Ciebie problemu. Polecam również tabelę Wimmera, są tam fajnie opisane obiekty które można znaleźć. Pamiętaj też o tym że jeśli obserwujesz z miasta to np. galaktyki będą raczej szarymi mgiełkami.
 6. Jeśli kasa nie stanowi dla Ciebie problemu to nie ma się co zastanawiać i od razu brać najlepszego
 7. Ja przy moim mam mam 8x50, dla mnie jest spoko, może dobrze było by brać z nasadką kątową i podświetlanym krzyżem. Chociaż jeśli nie zależy ci na podświetleniu to bierz z nasadką kątową, jest wygodniejsza Tutaj link do GSO z nasadką kątową https://teleskopy.pl/Szukacz-8x50-kątowy-+-oprawa-(GSO)-teleskopy-2028.html Ten już akurat z podświetleniem - z tym że cena poszybuje w górę https://teleskopy.pl/Celestron-szukacz-9x50-RA-ILL-kątowy-z-podświetlanym-krzyżem,-do-teleskopów-Nexstar-SCT-(93781)-teleskopy-5832.html Zawsze można pokusić się o używkę, śledź giełdę i może akurat się trafi.
 8. Czyżby to obłoki srebrzyste? Południowa wlkp

  IMG_20200522_215025_HHT.jpg

  1. orlen

   orlen

   ciezko orzec przy tej jakosci, wygląda raczej na cirrusy

 9. Genialne zdjęcia Mogę co najwyżej pozazdrościć talentu i sprzętu, mi pozostaje przykładnie telefonu do okularu
 10. Tak się zastanawiam, czy to tylko służy do okularów powyżej 35mm? Czy ma jakieś wyjątkowe zastosowanie?

  IMG_20200522_151123.jpg

  1. Show previous comments  2 more
  2. MateuszW

   MateuszW

   Myślałem, że już nic mnie nie zaskoczy aż tu ktoś wymyślił, że 35 mm tyczy się ogniskowej okularu :P 

   Przedłużkę używa się po prostu, gdy brakuje wysuwu wyciągu.

  3. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Zara, chwila, moment! Jest napisane 35mm? Jest. To nie wolno tam pakować niczego innego, niż okulary 35mm. A nie, że pełna dowolność, po coś przecież to napisali.

   Tak samo na przykład powinni wymagać okazania indeksu, jak chcesz kupić mieszankę studencką. Skandal!

    

   :D

  4. Bezel

   Bezel

   Dobra, dzięki panowie :D wszystko jasne! 

 11. Ciekawie Ale patrząc na to co się stało z poprzedniczką (która bodajże dzisiaj miała mieć maksimum swojej jasności jeśli się nie mylę, w razie czego poprawić) to raczej bym się nie nastawiał na świetne widowisko, ale jak to się mówi, może do trzech razy sztuka? Chociaż patrząc na 2020 to jeszcze wszystko możliwe.
 12. Dzięki panowie za rady, skoro dopatrucjcie się DM przy podobnych wartościach to ja robię coś źle. Będę próbował ją wyłapać przy następnym razie gdy będę na wsi, a dziś spróbuję z miasta po północy.
 13. Siemandero Na Light pollution map możemy sprawdzić ile SQM mamy na naszej miejscówce, przydatna funkcja ale czy istnieje jakaś granica po której DM nie zobaczymy? Ja na swoim podwórku mam 20.72 mag i wstęgi naszej galaktyki nie widać, na wsi gdzie mam 21.21 mag również nie widać. Więc pytanie brzmi od jakich wartości można ją zaobserwować gołym okiem?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.