Jump to content

Piotrek K.

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

12 Neutral

About Piotrek K.

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Swoj 12 calowy telep wymalowałem dwoma warstwami takiego lakieru: http://www.hartzlack.pl/produkty/lakiery-do-drewna-na-zewnatrz/specjalne-o-zwiekszonej-odpornosci-na-wode/47-hartzlack-yacht Tyle że u mnie wcześniej poszedł na sklejkę impregnat altax. Żadna wilgoć mu nie straszna teraz, a niejednokrotnie już wodospady po nim płynęły.
 2. Chyba we wszystkich tych statywach musisz zastosować jakiś adapter, choćby po to żeby uniknąć kolizji z wystającym bolcem do ustawiania na biegun w głowicach paralaktycznych. Chyba że obetniesz bolec i podmienisz śrubę na 3/8, jeśli jest m 10. Kiedyś miałem swsa na 1,5 calowych stalowych nogach od jakiegoś montażu chyba bressera, i było super stabilnie. Ale bez przeróbek się nie obeszło.
 3. Dzisiaj do swojej 12" kupiłem materiał o nazwie "lama" w kolorze czarnym. Jest dość elastyczny, z jednej strony matowy, z drugiej satynowy, wygląda obiecująco, zobaczymy jak się spisze w terenie. Póki co jest u krawcowej więc więcej nie napiszę teraz. Kupowałem w sklepie stacjonarnym, więc nie mam też pojęcia czy to to samo co w sklepach internetowych, opisy nie są jednoznaczne.
 4. Problem z gniazdami okularowymi w tych nasadkach leży w dokładności wykonania gwintów, konkrenie w tulejce zamocowanej do obudowy bino i w tulejce samego gniazda okularowego. Tam jest spory luz, uzupełniony chińskim kleistym mazidłem. Tak naprawdę żeby gniazdo było nieruchome, trzeba dokręcić je do samego końca, inaczej kiwa się na boki, ale to w tym momencie pozbawia nasadki regulacji dioptrii w obu okularach, a to jak wiadomo jest nie do przyjęcia. Będę dorabiał te tulejki z bardziej spasowanym i ciasnym gwintem, zobqczymy co z tego wyjdzie.
 5. Pomyśl na Celestronem X-Cel LX, 5,7 lub 9mm. To o klasę lepsze okulary niż BST czy TS HR. U Chińczyków są za niecałe 3 stówy za sztukę. Orto to to nie jest, ale obraz bardzo przyjemny i pole 60* ułatwia obserwacje dobsem bez prowadzenia. Mają znikome odblaski i nie walą kolorami na planetach jak np. ES 82*.
 6. Pomiędzy GSO a GSO nie będzie problemu, wyciągi 2 calowe mają taki sam jaskółczy ogon, będą pasować. Gorzej jak w większej tubce f/4 jest większy wyciąg, 2,5 lub 3 cale, w 254/1000 na pewno jest większy, nie wiem jak jest w 8". Z kolei na pewno w SW wersja z 150/750 otaw z przekładnią 1:10 nie pasuje bez przeróbek do podstawy ze zwykłego crayforda, trzeba w podstawie wiercić nowe otwory.
 7. Kolega zapewne potrzebuje takiej złączki jak na zdjęciu. Jaskółka 57mm/T2. W razie czego mam na zbyciu jedną sztukę.
 8. Przepraszam, nie dopatrzyłem, dopiero teraz zauważyłem błąd. Nie wiem jaki skok ma ten gwint 65,5 mm, chodziło mi o ten na wyjściu z Maka, właśnie 2" 24 TPI, nieco ponad 50 mm średnicy. Ten miałem na myśli
 9. Tam jest gwint calowy, 24 TPI.
 10. Powierzchnia byle jakiej stopki z byle jakiego statywu będzie 2x większa niż tego pokrętełka kontrującego. To będzie się kiwać na boki, i nie jest to wina śruby, tylko właśnie zbyt lichego podparcia dslr. Kilka lat temu rozwiązałem ten problem przykręcając do obydwu obejm kawałek płaskownika z alu, i dopiero w tym płaskowniku pomiędzy obejmami dałem śrubę do aparatu i sam aparat. Takie połączenie jest o wiele lepsze i sztywniejsze niż tylko na jednej obejmie, i można je we własnym zakresie tanim kosztem zrobić samemu.
 11. Es-y to nie najlepszy wybór jako okulary planetarne. Spróbuj bco 18mm, a z krótszych ogniskowych coś około 12 mm, ostatnio używam Celestronów X-cel lx i jestem bardzo zadowolony. Dobre też będą TS HR lub BST Ed.
 12. Miałem kilka maczków sw, 102, 127 180 i jednego Oriona 150. Z różnic które zauważyłem to na pewno większa dbałość o wykończenie w Orionie, w sw praktycznie w każdym jakieś niedoróbki były typu krzywo wymalowane ranty w pierścieniach, resztki kleju na pierścieniu dociskowym przy menisku, krzywo przykręcona stopka szukacza itp. W Orionie czysto, równo, ładnie i estetycznie. VB w obu budżetowy, ze śtubkami niestety. Jeśli chodzi o optykę to raczej bym się tutaj różnic między dawanymi obrazami nie dopatrywał, myślę że będą na podobnym poziomie. Na pewno w maku 180 i od SW i od Oriona, w obecnych m
 13. Próbowałem kiedyś z filtrami nd 96 od GSO, 0.3 i 0,9. Zupełnie dwa różne obrazy, ewidentnie było widać że "coś nie gra". Szybko zrezygnowałem z dalszych tego typu eksperymentów.
 14. Jeżeli bierzesz pod uwagę okulary szerokokątne o 82 stopniowym polu, to pomyśl nad ES-ami 14mm i 8,8mm, one będą dobrze współpracowały z Twoim teleskopem. Zakup krótkich okularów typu 5,5 mm sobie zostaw na kiedy indziej
 15. Również posiadam te okulary, jak i GSO sv 15 mm oraz BCO 18mm. Szczerze, nie pamiętam kiedy WO i GSO miałem w bino. Używam tylko BCO, ostrość i transmisja o wiele lepsza. Jeżeli chodzi o kwestię pola to w bino przy planetach spokojnie sobie można to pole darować, nie jest ono do niczego potrzebne. Przy Łysym też nie jest to zbytnio uciążliwe, a jakość obrazka w tych BCO 18 jest o wiele lepsza. U mnie to aktualnie podstawowa parka w bino z makiem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.