Skocz do zawartości

stratoglider

Społeczność Astropolis
  • Postów

    870
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Odpowiedzi opublikowane przez stratoglider

  1. Dachówka oczami miłośnika astronomii:

    image.png.3d609f5f4db5fd45cc9aaf91f914b883.png

    ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

     

    Podział symboli matematycznych oczami humanisty:

     

    image.png.e343382b9c0bf969821d12182cb36475.png

    ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

     

    image.png.8ded691b7f7ccd7c0e5cb3ad9e884612.png

    ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

     

    (przy kasie na dworcu)

    koleś: poproszę bilet do Sącza

    zmieszana kasjerka: yy, do Starego ?

    koleś: a nie nie, do córki jade 🙂

     

     

  2. W dniu 25.05.2024 o 12:43, Mareg napisał(a):

    Jeśli ktoś się bardzo stęsknił za Saturnem to można już go obserwować nad ranem.

     

    Czołem!

    Ja też już przywitałem Saturna. Pierwszy raz dostrzegłem go już 1 maja rano, jednak tylko przez lornetę w pow 40x. Mars wtedy był bardzo blisko i też go wtedy dostrzegłem po raz pierwszy po koniunkcji ze Słońcem. Tuż nad horyzontem na bardzo jasnym niebie. Natomiast gołym okiem zaobserwowałem Saturna 15 maja rano. Marsa nie udało się wtedy dostrzec gołym okiem, z uwagi na mniejszą elongację i przebywanie w jaśniejszej części nieba. Od tamtego ranka, widuję już Saturna "w zasadzie regularnie" jednak nie odbyłem jeszcze żadnych wartościowych obserwacji, z uwagi na niskie położenie nad horyzontem, trudno w ogóle zidentyfikować kąt nachylenia pierścienia, seeingi tam są fatalne.

     

    Ale czekam! Będę polować na zjawiska przez ED120, jestem dobrej myśli.

    • Lubię 4
  3. 1 godzinę temu, grzegorz15 napisał(a):

    Ciekaw jestem jak spisuje się ten z zakresem 1-80%. Cena praktycznie ta sama.

    Płynnie zmieniany 1-80% nie istnieje.

    Raczej literówka, jak wyżej wspomniane, gdyż nawet po odkręceniu i zdjeciu jednego z polaryzatorów, nie będzie 80%, tylko około 45%.

  4. Piękny i ciekawy widok na tych zdjęciach. Super kadr - te 3 kolorowe gwiazdy, że spajkami idealnie pion-poziom są przeurocze.

     

    Czytam w temacie -posypka H-alfa, a w opisie jest że użyty filtr to Antlia ALP-T. Czy to oznacza że łapało też OIII? Ile tego OIII sie załapało? W galaktyce widac takie małe intensywne błękitne obszarki, czy to są obiekty OIII?

  5. 58 minut temu, JSC napisał(a):

    Klejony powinien miec niewielka komę, bo tylko refraktor z powietrznym dystansem i zróznicowaną krzywizną wewnetrznych stron soczewek likwiduje kome w dublecie. Sprawdze przy okazji na gwiazdkach, czy tak jest w istocie.

     

    Dodam tutaj, że AR-102 XS jest jedynym refraktorem, w którym jest zauważalnie inna krzywizna wewnętrznych stron soczewek. Oprócz niego, sprawdzałem to w SW 80/400, 102/500, 120/600 i ED120 - w nich były identyczne (innymi słowami - przerwa powietrzna pomiędzy soczewkami miała zerową moc optyczną, była tej samej szerokości na osi optycznej i na brzegu obiektywu).

  6. M78 to mgławica refleksyjna. Odjąć mgła i ławica, to będzie samo "refleksyjna" (?). 

    Z imbrykiem też tak kombinowałem: z μSgr to strzelec, bez strzały to hmm Centaur ? 

    Co może być "refleksyjna" ? 

    • Lubię 1
  7. 1 godzinę temu, astrokarol napisał(a):

    Rozszerza ? A nie zwęża ?

    Patrz obrazek.

     

    Wg mnie rozszerza. Jeśli bez barlowa promienie zbiegałyby się tak jak te czerwone, to po dodaniu barlowa i ich rozszerzeniu, też się zbiegają, ale wolniej niż wcześniej, więc przetną się dalej i pod węższym kątem, jak te zielone za barlowem.

    A to że one dalej się zwężają, to nic nie zmienia w związku z faktem że barlow je rozszerza, gdyż zbieganie się promieni za barlowem zależy od ich biegu przed barlowem. Np jeśli na wejściu byłyby (jakimś cudem) równoległe, to za barlowem by się rozszerzały.

     

    1 godzinę temu, astrokarol napisał(a):

    Jeśli barlow jest stały też ? Co prawda, zmiana odległości okularu od barlowa zmienia jego krotność ale jak mi się wydaje są różne typy tych soczewek ? Jedne zmieniają krotność, drugie nie.

     

    To nie chodzi o to czy barlow jest "stały", tylko czy ustawiając ostrość ruszasz samym okularem, czy zespołem okular+barlow. Jeśli ruszasz samym okularem, to liczy się tylko ostateczne f/ teleskopu, np w Cassegrainach ( i Makach, RC), tam lusterko wtórne działa "niby jak barlow", ale jest to stały zespół obiektywu bo odległość luster jest stała (wiem że w SCT lub Makach można tez ustawiać ostrość poprzez zmiane odległości luster, ale to pomijam, zakładam że jest wyciąg okularowy, którym się ustawia ostrość), więc tu nie ma znaczenia że lustro główne jest f/3, a wtórne robi x4, bo ostrość ustawiasz samym okularem, który jest przesuwany w stożku światła f/12.

    A jeśli wkręcić normalny barlow w okular (może być tez powermate) i dać to do Newtona f/4.5, to wtedy ostrość ustawia się cały zespołem barlow+okular w wyciągu okularowym i wtedy jest najtrudniej ustawić ostrość, wrażliwość na 0.1 mm w wyciągu jest większa niż bez barlowa dla samego f/4.5

  8. 1 godzinę temu, astrokarol napisał(a):

    Jeśli ciemniejsza światłosiła jest "odporniejsza" na seeing to czy barlow też to sprawi ? Wtedy kupujemy Newtona f/4, dajemy barlowa x5 i mamy f/20 :D

     

    Ciemniejsza światłosiła jest odporniejsza na seeing, gdyż ma mniej wrażliwą ostrość na dokładne ustawienie ostrości wyciągiem okularowym, tzn, np zmiana wysuwu o 0,1 mm prawie nic nie zmienia w f/15, a zmienia zauważalnie w f/4.

    Natomiast dodanie Barlowa x5 do teleskopu f/4 powoduje jeszcze większą czułość na ustawienie wyciagu niż z samym f/4.

    Więc to spowoduje nawet efekt przeciwny do zamierzonego - zwiększy wrażliwość na seeing.

    • Lubię 1
  9. Byłem kilka dni temu obadać nową wieżę widokową na Górze Krzemyczej w Bożej Woli, niedaleko miejsca Góra Chełmo skąd Dalecy Obserwatorzy sfotografowali Tatry w grudniu 2021.
     
    Wieża jest tutaj:
     
    a panoramę wygenerowało mi taką:
     
    Czyli: Tatry, Babia Góra, Góry Świętokrzyskie, Góra Kamieńsk, Góra Sławno, Częstochowa, Jura K-C.
     
    Wieża jest naprawdę super! Platformę widokową ma ponad czubkami drzew co daje 360 stopni widnokręgu, w większości bardzo bardzo dalekiego. Ponadto platforma nie ma zadaszenia, można więc swobodnie patrzeć w rozgwieżdżone niebo - rewelacja też na lornetkowe obserwacje astronomiczne, gdyz jest w bardzo ciemnym rejonie Polski (kolor niebieski na mapie lighpollutionmap.info). Jestem zachwycony, mam nadzieję że nie postawią tam oświetlenia przynajmniej jeszcze przez kilka miesięcy ... Planuję zobaczyć stamtąd Tatry chociaż raz, a także zaobserwować białą noc i obłoki srebrzyste.
     
    Niestety da się tam wyjść tylko z plecakiem, z cięższym sprzętem astronomiczno-przyrodniczym w pojedynkę nie da rady, bo jest bardzo trudne podejście około 40 m do góry po stromym sypkim zboczu na szczyt Góry Krzemyczej, pod podstawę wieży. A potem już standardowo - po schodach na platformę widokową około 30 m do góry.
    • Dziękuję 1
  10. 9 godzin temu, mstaniek napisał(a):

    Myślę, że miał na myśli łączny czas. w RAW Expert jest taka funkcjonalność. Zakładam, że aplikacja stackuje krótkie ujęcia

     

    No ja rozumiem że mogło to być w sumie nawet 10 minut, tylko jakim cudem ten daszek i drzewa wyszły ostro ? 

    Gwiazdy mogły być stackowane na siebie, ale to spowodowało by przesuwanie i rozmycie elementów krajobrazu...

     

  11. Serio chodzi o rakietę ? 

    Tutaj bym się nie domyślił, choć dyscyplinę odgadlem, i choć w poprzednim znalazłem więcej wspólnych cech hehe.

     

    7 godzin temu, Andrzej Lach napisał(a):

    mam :P, rebus / grę słów

    Hej, czy na pewno na trzecim obrazku ma być M78 a nie M42 ?

    (pytam, bo chodzi mi po głowie jedno rozwiązanie, ale M78 w nim nie pasuje, heh)

  12. 3 godziny temu, Andrzej Lach napisał(a):

    Tym samym dla n=7 i m=5, obiekty to:
    - M14 => Wężownik
    - M12 => Wężownik
    - M10 => Wężownik
    - M2 => Wodnik

    Wszystkie obiekty to gromady kuliste

     

    Wszystkie obiekty leżą w gwiazdozbiorach zaczynających się na W, a kończących na nik.

    Deklinacja wszystkich obiektów jest bliska zeru (od 0 do -5 stopni).

    🙂

    • Lubię 2
  13. W dniu 30.04.2024 o 20:19, oicam napisał(a):

    Ostrość było bardzo łatwo złapać nawet z okularem 4mm (Plossl) bo dla takiej cieniutkiej rurki zakres ostrego obrazu to aż 0,88mm to prawie cały obrót gałką mikroruchów wyciągu okularowego😊

     

    To brzmi mocno niespójnie z tym co tutaj ma być przewagą, czyli bardzo dokładny obraz dyfrakcyjny. Przecież zakres ostrego obrazu, to zakres w którym strehl (albo P-V) łapie akceptowalną wartość (może np taką w której "nieostrość" nie wychodzi poza krążek dyfrakcyjny). Ale najbardziej "ostry" krążek dyfrakcyjny jest zawsze w środku zakresu i tylko tam, w tym jednym punkcie ostrości korzysta się z wszelkich dobrodziejstw jakie daje brak (lub minimalna) aberracja sferyczna. Mam nadzieję że wszelkie opisy widoków w których chwalone są detale z niewielkich apertur, są uzyskiwane właśnie dla najlepszego punktu ostrości.

  14. Godzinę temu, Mc ślimack napisał(a):

    Ja posłużyłem tu się tekstem poezji z wątku "Bieszczady 05-07.04.2024". Sami oceńcie jak wyszło. Mam nadzieję, że autorzy tekstu się nie obrażą :)

     

    https://cdn1.suno.ai/ded1a88c-0e3f-4691-8049-717976a57cac.mp4

     

    tekst: @Piotrek K. @Lazarus21
    produkcja: @Mc ślimack SunoAI

    Po prostu nie wierzę w to co słyszę ... 

    U mnie wielkie wielkie wooow, plus wielki uśmiech.

     

    • Lubię 1
  15. 49 minut temu, dobrychemik napisał(a):

    Mogę Ci też dobrać odpowiedni dla Twojego teleskopu filtr OIII 5nm - kontrast da jeszcze lepszy, pokaże jeszcze słabsze kłaczki mgławic emisyjnycb, ale gwiazdy będą bardzo przygaszone.

    @barti1972 polecam takiego OIII 5nm, efekty działania filtra będą wręcz niewiarygodne, nawet nie pytam jakim sprzętem, bo wiem że każdym. A cuda letniego nieba świecące w OIII będą za niedługo wysoko na niebie.

    Jedyne co, musisz być gotów na naprawdę porządne przyzwyczajenie oczu do ciemności i tak jak się da - odciąć się od bocznego światła wpadającego do okularu.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.