Jump to content

stratoglider

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  27
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About stratoglider

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Skąd
  Kraków. (czasami okolice Skoczowa lub Jasła)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Do kompletu dokładam filtr Baader Contrast Booster, który opisywałem w drugim poście z 6 sierpnia, gdy oferowałem jego sprzedaż. Filtr został wybrany na podstawie tego obrazka: http://rohr.aiax.de/P106-Filter-Synta.JPG , usuwa aberrację chromatyczną całkowicie. (filtr nie poprawia obiektywu, tylko usuwa ze światła to, z czym obiektyw sobie kiepsko radzi) No to teraz osoba, która przyjedzie kupić lunetę, otrzyma naprawdę mocny duet (a w zasadzie trio, bo jeszcze jest filtr do obserwacji Słońca :-) )
 2. Dodaję do lunety model maski "bycze oko". Dla niewtajemniczonych - w teorii maska działa tak: https://www.telescope-optics.net/apodizing_mask.htm a prawdziwa wygląda tak: http://forum.mflenses.com/userpix/20147/big_8001_Apodization_filter_1.jpg W praktyce natomiast działa przeciwnie do obstrukcji, czyli rośnie kontrast globalny a maleje rozdzielczość. Podobny model stosuję w mojej nowej lunecie. Taki kształt wybrałem jako kompromis pomiędzy 'ilością nowych linii' a 'jednorodnością'. Przemawia do mnie bardzie niż np ten: https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_07_2013/post-30467-0-40300200-1374582555.jpg albo ten z siatki okiennej: http://graphitegalaxy.com/cn/am/13_lepes.jpg Oryginałów nie ma, jest to tylko model, więc cudów nie należy się spodziewać. Jednak postanowiłem taką maskę dorobić z uwagi na fakt, że przysłania ostatnią strefę (4 ... 5 cm od środka) do około 40%, a to właśnie ona jest najbardziej 'chromatyzogenna'. Więc AC zmaleje bardziej niż ściemnieje obraz, to jest taki dodatkowy bonus z tej maski zastosowanej w achromacie. Niezła alternatywa do np zwykłej diafragmy 80mm czy oryginalnej pokrywki 52mm. Czyli będzie nieco lepiej na krajobrazach w świetle dziennym, pasach i WCP na Jowiszu, na Księżycu. A gorzej np na ciasnych gwiazdach podwójnych <3" i na wszystkich ciemnych rzeczach. Taka ciekawostka, tak należy to potraktować.
 3. Tak, aktualne (resztę proszę na priv lub telefonicznie).
 4. Gorąco polecam! Luneta jest wspaniała do obserwacji krajobrazów w dzień, dalekich obserwacji gór i samolotów ze smugami, z uwagi na dodatkowe diafragmy w wyciągu i poprawnie umieszczone diafragmy w tubie. Patrząc bez okularu od strony wyciągu, wokół obiektywu jest tylko perfekcyjna czerń, lepsza niż w maku 150 i 120ED BD, co daje idealny kontrast nawet przy dziennych obserwacjach gdy dużo światła nawiewa z boku. Luna ma potencjał - z uwagi na f/10, świetnie współgra nawet z tanimi okularami szerokokątnymi, dając ostry obraz w szerszym polu widzenia niż np newton. Max pole widzenia: 2.5 stopnia! Max żrenica wyjściowa przy polu widzenia >60 stopni: >4mm! Wyjątkowo udany egzemplarz - wyciąg chodzi świetnie i tylko wzdłuż tuby ;-) a obiektyw jest wyśmienicie złożony, bez żadnych dodatkowych 'pechowych' wad. Warstwy FMC Starbright utrzymały się bez skazy przez te lata. Aberracja chromatyczna jest taka jaka powinna być w tym modelu (czyli mniejsza niż np w achromacie 120/1000). Sprawdzone w boju, że obserwacje planet przez filtr zółty lub czerwony, niczym nie różnią się od obserwacji przez 100ED z takim samym filtrem. Dołączam jeszcze 2 rzeczy do akcesoriów dla osoby, która przyjedzie i kupi lunetę: - filtr barwny szarozielony #58 (1.25 cala) w cenie 20 złotych - filtr contrast booster (2 calowy) w cenie 170 złotych
 5. Na sprzedaż luneta - achromat 10cm f/10. Bardzo dobry i rzadko spotykany model z kolimowaną celą i diafragmami w wyciągu okularowym. Jestem drugim właścicielem, kupiłem ją w 2013 roku i używałem do teraz. Stan optyczny - wzorowy, obiektyw w stanie idealnym, kolimacja obiektywu i wyciągu również. Stan mechaniczny wyciągu okularowego - również wzorowy. Stan wizualny - kiepski, są grube rysy na obudowie i ślad po śrubce. Dołączam filtr słoneczny, który dokupiłem w 2015 roku specjalnie pod tą średnicę tuby. Filtr jest minimalnie zakurzony, jednak nie jest nigdzie zgięty ani nie ma żadnej dziureczki. (wiem wiem, wygląda jakby był z celofanu po kwiotkach, ale zapewniam, że jest profesjonalny, pewnie mocowany i bezpieczny, nie wprowadza zniekształceń obrazu) Jest też nieuszkodzona redukcja 2" na 1.25", z dekielkiem. No i obejmy z dovetailem. Cena: 600 złotych, odbiór osobisty w Krakowie. ( telefon 883 298 511 (proszę po godz 18) ) (więc pierwszeństwo mają osoby będące blisko. Jeśli nie będzie chętnych, to za 2 miesiące skombinuję jakieś konkretne pudło, wypełnienie i rozważę wysyłkę) PS. Dla osoby, która przyjedzie kupić tą lune, proponuję następujące akcesoria, wszystkie w stanie idealnym: - szukacz 6x30 z mocowaniem: 65 zł - szukacz 6x30 sama tubka: 45 zł - szukacz 9x50 z mocowaniem: 100 zł - szukacz star pointer: 35 zł - okular LET 28 mm: 90 zł - jakiś okular klasy trochę poniżej plossla 20 mm 55 st: 40 zł - jakiś okular klasy trochę poniżej plossla 10 mm 45 st: 30 zł
 6. Kupiłem! Wątek można więc zamknąć :-)
 7. Jeśli rezerwacja się zwolni to ja przyjeżdżam i kupuję.
 8. Aktualne. Dokładnie tak jak w pierwszym poście.
 9. OK, temat nieaktualny. Dzięki za rady!
 10. " Wg mnie jest idealnym dopełnieniem dużego Newtona o powiększenia w zakresie 12x - 50x. Niestraszne mu filtry UHC i OIII, a rozłożyste mgławice emisyjne prezentują się nawet lepiej niż w dużym Newtonie." Mam takiego samego, zgadzam się z tym całkowicie, gratuluje gustu :-)
 11. Sprzedane. Został tylko szukacz 6x30, ale pewnie nikt go nie będzie już chciał, więc wątek do zamknięcia. DZIĘKI !
 12. ROK 2019! Wszystkiego Najlepszego, przejrzystego i bezchmurnego nieba! Temat aktualny.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.