Jump to content

stratoglider

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  114
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

stratoglider last won the day on January 4

stratoglider had the most liked content!

Community Reputation

95 Neutral

About stratoglider

 • Rank
  Regulus

Informacje o profilu

 • Skąd
  z Krakowa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć, ogłoszenie aktualne, teraz cena z wysyłką: 80 złotych. W przypadku odbioru osobistego - rabat. Zamiana na Bx3 - nieaktualna.
 2. Nie rozumiem tego stwierdzenia, proszę wyjaśnij co masz na myśli. Wycinek jakiej sfery ? I jak się ma do krzywizny pola. Tutaj uważam że jesteś w błędzie - moim zdaniem zmiana rozdzielczości matrycy nie jest konieczna. Mając kilka różnej wielkości refraktorów f/5 i z każdym używając tą samą matrycę, to w tym o najdłuższej ogniskowej będą najostrzejsze gwiazdy na brzegach (właśnie z uwagi na najmniejszą krzywiznę pola). Naturalnie skala odwzorowania nieba w sekundach łuku na pixel, bedzie tam największa - jest proporcjonalna do ogniskowej. Dalej kontynuując - rozmycie gwiaz
 3. Ogniskowa faktycznie może nie być równa odległości obiektywu od matrycy, właśnie z uwagi na wielosoczewkową konstrukcję - i zwykle tak jest. Natomiast światłosiła zawsze odpowiada rozwartości stożka światła tuż przed matrycą. Ściślej mówiąc: to blueshift tego filtra jest zdecydowanie bardziej wrażliwy na kąt padania światła, czyli na jasność obiektywu (rozwartość stożka światła).
 4. Wspaniały raport !! Opracowanie dokumentu - klasa światowa.
 5. Polecam komuś, kto już ma teleskop, np refraktor 70 ... 90 , albo achromat to nawet 100 albo 120 mm. Statyw jest, kątówkę się przełoży, szukacz też. No i okulary już są. Wprawdzie do oglądania planet jeszcze trochę czasu jest, jednak jeśli ktoś ma wątpliwości na zakup, lepiej kupić wcześniej i kto nie miał styczności z makiem, wykorzystać ten czas na oswojenie się z tubą i obadać w praktyce: mobilność, szybkość chłodzenia, jak zachowuje się na statywie, jak powiększa. Może niektóre okulary będą zbędne, lub będzie warto coś dokupić. Przesiadka z wcześniej wypisanego sprzętu na takiego maka to b
 6. Skieruj w dzień na krajobraz lub dalekie zabudowania i zrób zdjęcia smartfonem przystawionym do każdego z okularów. Całego pola nie ogarnie, to wiadome, ale będzie można bardzo dokładnie porównać powiększenia, czyli długości ogniskowych w środku pola. A to już będzie faktycznie "coś ponad dane producenta" :-)
 7. hey, cena 1800. ceny akcesoriów opcjonalnych - bez zmian.
 8. Baader Semi Apo i SVB Moon, to dwa zupełnie różne filtry, służące do czego innego. A odnośnie aberracji chromatycznej, to Semi Apo ją redukuje a SVB Moon ją wręcz wzmacnia! Więc jeśli bardziej sprawdził Ci się SVB Moon, to nie chodziło o redukcję aberracji chromatycznej.
 9. Seria 62 stopnie to jest jakaś nowiutka konstrukcja niespotykana wcześniej. 3 soczewki w układzie 1-2. Jakościowo są gdzieś pomiędzy Kellnerem a Plosslem. Natomiast seria 68 stopni to nie jest jakiś jeden typ - są różne układy dla różnych ogniskowych (gdyby tak nie było, wtedy LER i śr soczewki ocznych byłyby liniową funkcją ogniskowej).
 10. Ta szeroka linia przy około 720 nm ... Widzę ją gołym okiem, ale tylko przy silnym oświetleniu Słonecznym. Ale na tym zdjęciu wyszła świetnie, podobają mi się też te "podczerwone" kolory. Ktoś pisał tutaj w tym wątku, że ta linia jest od pary wodnej w atmosferze na Ziemi :-)
 11. W jednym z linków zamieszczonych w tym wątku, są schematy układu soczewek, oraz tabelka podsumowująca. https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom/12339_2/Pentax-Okular-SMC-XW-3-5mm-1-25-.jpg https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom/12339_4/Pentax-Okular-SMC-XW-3-5mm-1-25-.jpg (dobrze, że jest podane aż tyle, jednak szkoda że nie ma tam średnicy pola widzenia w mm.) Zauważyłem tam, że to bardzo skomplikowane konstrukcje pod względem ilości grup soczewek. Czy faktycznie trzeba było aż tyle, żeby uzyskać 20 mm odległość od oka i 70 stopni dobrego pola ? Nie patrzyłem przez
 12. Narazie nie. Akcesoria są dla osoby kupującej teleskop. Dopiero gdy znajdzie się nowy właściciel MAKa, to te które zostaną, wystawie na sprzedaż osobno.
 13. Aktualne, nadal tylko odbiór osobisty. Cena nadal 1900 złotych za zestaw: - tuba MAK 150 - visual back, 2 cale - torba do przenoszenia (karton z dopasowanymi tłoczonymi białymi piankami + pudełko np na akcesoria) - odrośnik - zatyczki (na menisk i do visual back) Opcjonalne akcesoria dla osoby, która przyjedzie kupić teleskop: - szukacz: 6x30 (cena: 60 złotych) LUB 9x50 (cena: 120 złotych) - kątówka 2", dielektryczna (cena: 220 złotych) Nowe opcjonalne akcesoria - okulary, które wyjątkowo dobrze współgrają z tym teleskopem: - BST
 14. Cześć, aktualne, dziś dopiero zobaczyłem to pytanie.
 15. Spadek transmisji powodowany obecnością trzeciej soczewki jest niezauważalny. Kiedyś kiedyś to miało znaczenie, gdy warstwy antyreflex były kiepskie albo nie było ich wcale. W okularach też zwykle nie zwracamy uwagi na ilość grup szkieł ... (czasami zdarzają się osoby, dla których ma to znaczenie) Apropo tabelki z wsp Strehl Ratio - od dawna chodził mi po głowie wykres z teleskopu APM 152 ED: https://www.astroshop.pl/teleskopy/apm-refraktor-apochromatyczny-ap-152-1200-ed-3-7-oaz-ota/p,68632 . Wygląda to wyjątkowo słabo, a teraz jak porównałem z danymi z tabelki - potwierdziło się.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.