Skocz do zawartości
  • 0

Kiedy obserwować rozpadlinę w Vallis Alpes?


Swiss

Pytanie

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

102mm dobrego refa i 280x.

Odpowiednia libracja bardzo pomaga. Oczywiscie bardzo dobry seeing, przejrzystosc powietrza i Księżyc wysoko na niebie. Pewnie tez ma nieco wpływ oddalenie Księzyca od Ziemi.  Czesto przykrywa ją cień skarpy doliny, wiec nie moga byc za długie cienie. Nie jest łatwo. Widzialem w refiku 102/1122ed ze dwa, trzy razy*... kilka razy zaprzegałem Newtona 200mm, ale nici z rozpadlinki...

 

* niepewna obserwacja  przy długim cieniu skarpy doliny, który prawie nachodzil na rozpadlinke. Ale za to cyknalem wtedy pojedyncza fotke smartfonem :)

Czy ktos tam zobaczy jasniejszy odblask skarpy rozpadlinki tuz za cieniem skarpy doliny to juz sprawa otwarta (czy to tylko jakìs artefakt tez dyskusyjne). Ja nie bylem wtedy pewien czy widze ;)


xcv.png.e702e3c845e4150238fa47689c428c292.png.15844f21d8fad39f25ba274ac99ae80a.png

 

Dwa razy jednak trafiłem w cel i to bezdyskusynie. Niestety wtedy jeszcze mie wiedzialem , ze zwyklym smartfonwm da sie takie foty cyknąc z reki i fotek ni ma... :(

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trudniej. Aczkolwiek najlatwiej ją dostrzec po odblasku na nasłonecznionym zboczu,  tak samo jak kraterki w Plato

Inna rzecz to kraterki, ktore zaznaczylem na ponizszym zdjeciu. Znacznie lepiej je widac ( jako kraterki, a nie jasne plamki) niz w Plato chociaz sa porównywalnej srednicy.

AlpineValleyRille-LO4115H_annotated.jpg.b271ab6531ebcb85b08ba1fda4e2b15d.jpg

Myslę że dużo zależy od libracji i tym samym kata nasłonecznienia (Księżyc telebie sie na boki).

 

Moja rada taka, żeby obserwowac ją długo. Nie tylko zerknąc i stwierdzic " nie widac". Czasem trzeba odczekac na odpowiedni moment, no i przy okazji dobrze wychłodzić teleskop.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Szczelina w szczelinie" to niezwykle trudny obiekt do obserwacji. Mnie się jeszcze nie udało, choć wydaje mi się, że coś tam majaczyło kilka razy, ale ja uważam, że dopiero jak się widzi dany obiekt w oczywisty sposób, bez wątpliwości to można powiedzieć "tak, widziałem".

Problemem jest zgranie szeregu czynników, czyli przede wszystkim odpowiedni kąt padania światła, co sprawia, że są to tylko dwa dni w cyklu księżycowym, czyli przed i po pełni z tym, że po pełni kąt padania promieni słonecznych jest dużo mniej korzystny, bo Słońce oświetla kotlinę wzdłuż. Więc tak naprawdę jest to jeden dzień na miesiąc, musi być wtedy w ogóle czyste niebo i dobry seeing. Ponadto warto być wypoczętym, zmęczone oczy mogą przekreślić wysiłki. Ja dodatkowo już z racji wieku widzę, że gorzej widzę 😉 a to dodatkowo utrudnia cały "czelendż".  Może się kiedyś uda ?  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, JSC napisał(a):

Znacznie lepiej je widac ( jako kraterki, a nie jasne plamki) niz w Plato chociaz sa porównywalnej srednicy.

 

Wczoraj koncentrowałem się na Platonie - z sukcesem tj. A i B widoczne jako punkty (nie kraterki), natomiast C/D jako pojaśnienie (nie punkt). Poświęciłem też kilka minut na w.w. kraterki w Vallis Alpes jednak niestety bez sukcesu. Wczorajszy seeing bdb, jednak oświetlenie nie uwypuklało topografii tego obszaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gdyby ktoś jeszcze nie znał tej strony:

NASA SVS | Moon Phase and Libration

Można sobie ustawić datę, godzinę i pobrać w dość sporej rozdzielczości wizualizację; niestety i tak w za małej, ale jakiś tam pogląd na sytuację można mieć. Z drugiej strony, więcej i tak się nie zobaczy w wizualu typowym amatorskim teleskopem (niż w tym tifie 5760x3240)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.