Jump to content

PQS

Społeczność Astropolis
 • Posts

  29
 • Joined

 • Last visited

About PQS

 • Birthday 08/31/1984

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bartąg
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton Gso 10" Deluxe.
  Okulary:
  - Gso super view 30mm
  - es 24mm 68
  - es 14mm 82
  - es 8.8mm 82
  - es 5.5mm 62
  - baader classic ortho 6mm
  - plossle 7.5mm i 9mm

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

PQS's Achievements

32

Reputation

 1. W Gso 10" tez nie widać wiele, do czasu kiedy przykręcisz filtr do okularu. W jasnych newtonach nie widzę innego wyjścia. W moim przypadku najlepiej działają filtry mgławicowe (OIII i UHC), potrafią wycisnąć dużo detalu z atmosfery olbrzyma.
 2. Gcam 7.6 - tryb nocny,dla dobsona w projekcji okularowej 2 s naświetlania. Procam x lite - księżyc
 3. Ja wczoraj też obserwowałem. W życiu nie miałem jeszcze takich warunków na jowisza, pasy i ich struktura,WCP i do tego cień jednego z księżyców. Oczywiście wilgoć dała znać o sobie szybko i lustro wtórne pokryło się rosą. Ja na to mam taki patent, kiedyś kupiłem opaskę grzewczą svbony na szukacz, taką na powerbanka 5V. Owijam nią mocowanie lustra wtórnego i po 15 minutach odparowane i spokój na jakąś godzinę. Niestety te letnie noce takie są. W maju na ten przykład po całonocnych obserwacjach sprzet jest suchy.
 4. Ja mam tani laser svbony. Poprawiłem mu kolimację poprzez złapanie redukcji 2 do 1.25 w imadle, nastepnie wkładamy laser i kręcimy, regulujemy trzema śrubami imbusowymi aż przestanie zataczać koła (rzutujemy wiązkę na jakąś tarczę). Obecnie mam wydrukowany przyrząd do kolimacji lasera i dziala dobrze. Ps. Laser ma tą zaletę że skorygujesz w terenie lustro wtórne, które przy zmianach temperatury też często wymaga poprawy.
 5. Ja mam gso 10" i 15 km podróży samochodem. Do samochodu transport w torbie i windą. Zawsze na miejscu kolimacja laserem (zgróbnie) + wykańczająca drukowanym Cheshire. W trakcie obserwacji jak temperatura się zmienia trzeba kolimację poprawić, szczególnie zimą. Często czytam jakim to problemem jest kolimacja - bzdura, traktuję tą czynność jako wypełnienie czasu w trakcie wychładzania teleskopu. Pozdrawiam
 6. Ja do jowisza w Gso 10" używam: - es 8.8 82st - jak jest gorszy seeing - es5.5 62st lub BCO 6mm jak jest lepszy seeing. W obu przypadkach żeby zobaczyć detal na planecie dokładam filtr Uhc lub OIII (swietnie spisują się, lepiej od filtrów kolorowych). Bez filtrów ze światłosilnego newtona ciężko jest zobaczyć detal bo jowisz świeci mocno. W przypadku saturna stosuję "najkrótsze" okulary bez filtrów, przerwa cassiniego spokojnie widoczna a jak są warunki to nawet dostrzegalne są różnice w kolorach atmosfery. Na Marsie najlepiej spisywał się filtr księżycowy + najkrótsze okulary. PS. Zaskakująco dobrze spisuje mi się na planetach superplossl 7,5 mm od starguidera.
 7. Używam Es 8.8 w gso 10" i jestem zadowolony z tego okularu. Świetny na gromady kuliste ( chociaż tu wygrywa es 5,5), galaktyki, mgławice. Ostatnio obserwowałem nim jowisza i po zamontowaniu filtra oiii lub uhc można bylo dostrzec więcej detalu, zielona barwa mi nie przeszkadzała.
 8. Ja zbudowałem taki (tani opticon 70mm z olx + trochę druku+ kątówka pryzmatyczna). Dzisiaj jak pogoda pozwoli protestuję.
 9. Albo wydrukować odbudowę, w której umieścisz obiektyw z szukacza prostego i kątowkę z innego szukacza. Ja używam dodatkowo jeszcze celownika red dot do zgrubnego wycelowania w obiekt.
 10. Można spróbować wydrukować z TPU. Jest całkiem miękkie. Trzeba tylko zrobić model 3d, znaleźć kogoś kto ma drukarkę lub zlecić to firmie i przetestować, jak będzie coś nie tak to skorygować model i wydrukować jeszcze raz.
 11. Selsyny. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Selsyn
 12. Cześć. Zaczynałem od podobnego teleskopu i po niecałym roku kupiłem teleskop z 10" lustrem. Można przez ten teleskop trochę poobserwować i da ci wiele frajdy ale twój budżet jest blisko teleskopu z 8" lustrem, więc polecam nie marnować pieniędzy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.