Skocz do zawartości

Jak zacząć


KamilM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szykowałem się powoli na opozycjie marsa,pakuje okularki itd.

Gdy nagle wpada Ociec i jako zapalony fotograf(dwie szafki w domu mam zapchane sprzetem ) pyta mnie czy da się zrobić zdjęcia przez teleskop. A ja na to bez namysłu palnołem TAK. itu posypała sięlawina pytać jak? ,czym? I czy może pujść ze mną i porobić troche zdjęć?

I tu pojawia się problem jak to trzeba zrobić? Co jest mi potrzebne do robienia zdjęć?

Bardzo prosze o pomoc.

 

pozdrawiam

kamilM

 

P.S Co prawda już kiedyś zrobiłem księrzyc z telefonu komurkowego ale tylko przypadkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz trzy drogi z aparatem i jeszcze kilka patentow z kamerka CCD.

 

1. Pierwsza droga jest przystawienie obiektywu aparatu do okularu siedziacego w wyciagu teleskopu i sfotografowanie obrazu rysowanego przez okular. Nie musisz generalnie pracowac z jakimis bardzo dlugimi czasami. Obraz w okularku (Lysy, planety, jasne DSy) jest dosyc jasny. Problemem jest tu ustawienie dobrej ostrosci (odleglosc okular<>obiektyw) i dobre wyosiowanie aparatu (okular i obiektyw winny byc w jednej linii i jednej osi). Aby to osiagnac latwiej, mozna nabyc przerozne przejsciowki i pierscienie. Np. w Astrokraku. To jest metoda zwana "w projekcji okularowej"

 

2. Druga droga jest posadzenie aparatu na teleskopie. Jest to metoda zwana "piggy back". Wyglada to tak, ze na jednej z obejm tuby teleskopu, lub zamiast teleskopu, sadza sie aparat foto z wlasnym obiektywem. Dzieki temu, mozemy wyk. montaz paralktyczny do osiagniecia dlugich czasow naswietlania kliszy/matrycy przez szklo aparatu. Ta metoda pozwala robic piekne foty szerokokatne (np. droga mleczna przez obiektyw typu "rybie oko") oraz rozlegle obiekty DS dzieki dobieraniu szkla o odpowiedniej do danego obiekty ogniskowej. Odpowiednie mocowania sa oferowane przez praktycznie wszystkich producentow i dystrybutorow sprzetu astro.

 

3. Kolena metoda to tzw. "fotografia w ognisku glownym". Polega ona na tym, ze do wyciagu okularowego zamiast szkla okularu sluzacego do obserwacji wizualnych trafia aparat z klisza lub matryca CCD. Uklad optyczny teleskopu ogniskuje obraz bezposrednio na matrycy/kliszy z pominieciem obiektywow foto. Sam teleskop robi tu za obiektyw. Ta metoda mozna robic dlugoczasowe fotografie o wysokiej jakosci ale generalnie nie za wielkim polu. (aby zamontowac aparat/kamere w wyciagu rowniez musisz miec przejsciowke, do nabycia w wiekszych sklepach foto, allegro i u dystrybutorow sprzetu astro).

 

Wszystkie te metody mozna takze wyk. z kamerka CCD zamiast aparatu. Z tym, ze mamy kilka dodatkowych opcji przy projekcji okularowej.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.