Skocz do zawartości

04.11 - bolid!


antyqjon

Rekomendowane odpowiedzi

Dosłownie przed chwilą zaobserwowałem pięknego bolida. O 21:19 (20:19 UT) patrzę sobie na północny wschód, a tam leci piękny meteor! Leciał od bety Woźnicy (początek na wysokości ok. 40 stopni) przez Rysia w stronę Wielkiego Wozu (koniec na jakichś 20 stopniach). Przelot trwał około 2-3 sekund. I najważniejsze - jasność - oceniłem na ok. -4 do -5 mag., ale pod koniec nastąpił rozbłysk tak jasny, że rozświetlił część nieba, powiedzmy że -7 do -8 mag. Ciekawe czy złapała go jakaś stacja - u mnie był, jak już napisałem na północnym wschodzie i może gdzieś się uchwycił :) Jeśli do czegoś to będzie potrzebne, to moje współrzędne są w sygnaturce :) Przypuszczam że to północny Tauryd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwila dostałem SMSa od Darka Dorosza operatora stacji w Żabikowie. Wg. niego ten Tauryd miał w rozbłysku -15 mag

i jego ślad utrzymywał się 5 minut. Czas pojawienia się 20:19:42 UT. U niego był widoczny w Pegazie i na 100% zarejestrował

się na kliszy !!!

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwila dostałem SMSa od Darka Dorosza operatora stacji w Żabikowie. Wg. niego ten Tauryd miał w rozbłysku -15 mag

i jego ślad utrzymywał się 5 minut. Czas pojawienia się 20:19:42 UT. U niego był widoczny w Pegazie i na 100% zarejestrował

się na kliszy !!!

 

Arek

 

No to ten mój! Tylko czemu ja go tak kiepsko oceniłem... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ten mój! Tylko czemu ja go tak kiepsko oceniłem... :P

 

Po pierwsze Zabikow w ktorym obserwowal Darek Dorosz jest od Tarnowa na polnocny wschod.

Czyli Darek mogl miec wyzej tego bolida a co sie przeklada na wieksza obserwowana jasnosc :)

Inna sprawa...naprawde ciezko nieraz ocenic jasnosc bolida bo nie mamy teraz zadnego porownania z podobnej jasnosci obiektami, mars nie dosc ze nie jest zbyt jasny to jeszcze posiada czerwowy kolor ktory nieco inaczej odbieraja nasze oczy.

Jeszcze co mi przychodzi do glowy to to ze sie obserwowalo z miasta w ktorym zadymienie i mocne zanieczyszczenie swiatlem moglo ta jasnosc zafalszowac (oslabic).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Zabikow w ktorym obserwowal Darek Dorosz jest od Tarnowa na polnocny wschod.

Czyli Darek mogl miec wyzej tego bolida a co sie przeklada na wieksza obserwowana jasnosc :)

Inna sprawa...naprawde ciezko nieraz ocenic jasnosc bolida bo nie mamy teraz zadnego porownania z podobnej jasnosci obiektami, mars nie dosc ze nie jest zbyt jasny to jeszcze posiada czerwowy kolor ktory nieco inaczej odbieraja nasze oczy.

Jeszcze co mi przychodzi do glowy to to ze sie obserwowalo z miasta w ktorym zadymienie i mocne zanieczyszczenie swiatlem moglo ta jasnosc zafalszowac (oslabic).

 

Właśnie na to liczyłem, bo wiem gdzie jest Żabików i przypuszczałem, że jak tylko była tam pogoda, to Darek go zobaczył :) Miał go w Pegazie czyli wyżej niż ja i od południa :) Do tego u niego jest ponoć że piękne niebo. A u mnie zadymienie i zanieczyszczenie światłem - no cóż... wystarczy to, że rozbłysk był już tam, gdzie Azoty pięknie dymią i barwią niebo na pomarańczowo :) Więc to chyba główna przyczyna.

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez go widzialem i ceniam go na: jasnosc ok -9 -10 wysokosc 60-70stopni nad poludniowo wschodnim horyzontem kierunek lotu z tez na oko:) z polnocy na poludnie z lekkim odchyleniem w kierunku wschodnim, kolor jasnoniebieski z rozpadem. Pozycja obserwatora: ok E20°55' N52°15'

czekam na fotki drania bo wydaje mi sie ze przez chwile bylo widac kawalki na ktore sie rozpadl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.