Jump to content

upadek aniola ;) ;) ;)

tboro
 Share

Recommended Posts

Jadac do pracy 8:10 dzis widzialem przelot meteora (zwracam uwage na godzine i to ze jest do tego slonecznie). Wygladalo pieknie, zobaczylem go w przyblizeniu na wysokosci 60 stopni nad horyzontem lecial ku ziemi pod katem ok 60st. Jesli by cos dolecialo do ziemi to pewnie upadl dosc blisko miejsca obserwacji. Caly przelot byl bardzo jasny dodatkowo mocno blysnal dosc nisko nad ziemia (Widac bylo to na tle dosc jasnej chmurki) no i zgasl. Przebyl kawal nieba w ok 1sek jak Blysk byl niebieski z odcieniem zielonkawym i po zabawie. Ciekaw jestm czy ktos to jescze widzial (moja zona np. nachylila sie sekunde wczesniej zeby wziasc cos ze schowka). Czesto obserwuje sie takie rzeczy w dzien?

Guest Janusz_P.

Gdyby było blisko usłyszał byś grzmot i huk a było to zapewne ponad 20 km od obserwatora jak sądzę ;D

co do efektow dzwiekowych to sie nie moge wypowiedziec bo jechalem samochodem. <br>Jasne z wrazenia zapomniealem podac miejsca :) :droga Nowa Sól -Zielona Góra jakies 4km przed Zielona Góra (1km przed linia laczaca miejscowości Kisielin i Racula jakby ktos chcial zobaczyc na mapie, kierunek bedzie chyba polnocny-zachod, wiec wylecialo z rejonu malej niedzwiedzicy)

Guest Janusz_P.

Przy takim zjawisku zatrzymuj sie ,wysiadaj i nasłuchuj dobrą minutę bo możesz przegapić nawet spadek meteorytu i zaniechać jego odnalezienia ???

W takich sytuacjach zawsze warto zapamietac w miare dokladny

azymut i wysokosc poczatku i konca zjawiska, a takze jego predkosc

w stopniach na sekunde. Taka obserwacja, w polaczeniu z innymi,

daje mozliwosc wyznaczenia elipsy potencjalnego spadku. Bolid

dzienny (czyli taki, ktorego jasnosc wynosi przynajmkniej - 8 mag)

ma duze szanse stac sie meteorytem. Sadzac z opisu tboro jasnosc

zjawiska byla wyraznie wyzsza niz owe podrecznikowe -8 mag.

Co do bliskosci spadku, to nie ekscytowalbym sie tym zanadto. Jasne

zjawiska wydaja sie byc blisko, a w rzeczywistosci to co obserwujemy

dzieje sie najczesciej na wysokosci jakis od 40 do 100 km.

Pozdrawiam,

Arek

zdaje sobie sprawe ze zludenia jakimu moglem ulec ale podtrzymuje ze moglo byc dosc blisko bo czesc trajektorii widoczna byla na tle dosc nisko zawieszonej chmurki. Sam szukac nie bede ale jak ktos chcialby to sluze w miare mozliwosci dokladniejszymi namiarami ;). (uksztaltowanie terenu i kierunek z jakiego podazal stanowia mysle o tym ze dalo by sie odtworzyc "parametry lotu").

Ja kilkia miesiec temu widzialem tez cos co spadalo z nieba, ale bylo to bardzo daleko, oczywiscie spadalo w dol i zostawial za soba czarny pas, a dokladniej taki bardziej siwy ale samolot to na pewno nie byl, chyba ze szczatki jakiegos samolotu a dokladniej jakas wieksza czesc bo byl bardzo daleko i bardzo wysoko, i tez bylo jasno chodz zblizal sie po malu wieczor tak gdzies godziny 17-18.

Pozdrawiam

witam!

wczoraj około 22,30 widziałem meteoryt na południowym nieboskłonie. to był czysty przypadek. wracałem z garażu, a że częściej patrzę w niebo niż pod nogi (czasem to bywa niebezpieczne ;D ) to go i przyuważyłem. nie mam pojęcia z jakiego gwiazdozbioru ( sprawdzę dzisiaj, bo miejsce pamietam dość dobrze). prędkość była dość duża, oceniam, że pokonał około 70-90 stopni kąta widzenia w 2 sekundy, po czym na wysokości około 45 stopni znikł. jeśli ktoś zaobserwował takie zjawisko z moich okolic prosiłbym o danie jakiegoś znaku (byle nie dymnego ;) )

p.s. oczywiście obserwowałem to zhjawisko w Gostyninie na moim podwórku. Mieścina ta leży na połowie drogi pomiędzy Kutnem, a Płockiem

pozdrawiam

Max prędkość meteoru jaką może poruszać się na niebie to 29 stopni na sekundę więc to że przebył 70-90 stopni w 2 sek jest z grubsza przesadzone. Zapomniałeś też o ocenie jednego z ważniejszych parametrów dla meteorów jakim jest jego jasność , choć to i tak nic niewniesie w tej sprawie

Max prędkość meteoru jaką może poruszać się na niebie to 29 stopni na sekundę więc to że przebył 70-90 stopni w 2 sek jest z grubsza przesadzone

Jeśli 29 zaokrąglisz do 30 i przemnożysz przez 2 to wyjdzie Ci 60, a własnie to jest okolica dolnej granicy moich danych . przypominam raz jeszcze, że to nie była standardowa obserwacja meteorytów, i pomyłka 15-20 stopni jest całkiem możliwa.

Po drugie nie jestem astronomem na takim poziomie jaki prezentują inni użytkownicy tego forum. W astro wszedłem przez zakup MTO, a ten z kolei potrzebny był mi do fotografowania samolotów. Co do jasności to oscylowała ona wokół wartości prezentowanej przez np. gwiazdę polarną. Tyle, że rozmiary kątowe wydawały się być kilka razy większe

Guest Janusz_P.

Marcinie około 22 30 naszego czasu letniego jest jeszcze dość jasno i meteor o jasnosci gwiazdy polarnej nie zwrócilby napewno twojej uwagi, albo źle oszacowałes jasność albo godzinę obserwacji, coś tu się nie zgadza ???

To być może jeden z szybkich perseidów ale był pewnie trochę jaśniejszy niż Polarna :-

Gdzie rozbłysnał a gdzie zgasł na niebie, w jakim gwiazdozbiorze???

Arku, wzywamy fachowca do tablicy ;)

Nie nadużywajcie cierpliwości Arka, nie bedzie za każdym razem wyjaśniał waszych niejasności gdy ktoś napisze, że widział 1 długiego i szybkiego meteora (a nie meteoryta(u)? jak napisal owy obserwator) jakich w lipcu całkiem sporo lata po niebie

bardzo możliwe, że żle podałem czas, co do jasno0ści jestem pewien, że poprostu była duża. przypominam, że jestem amatorem, przez wielkie A i naprawdę, nie warto robić ze sprawy wielkiego problemu naukowego ;), wysłałem tą wiadomość, żeby podzielić się z Wami pewnymi informacjami, a że są one niepełne ? cóż napewno w przyszłości będzie lepiej ::) Widać jeszcze długa droga przedemną...

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.