Skocz do zawartości

Nowe Breeser(meade)


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

W astrokraku pojawiła się nowa seria teleskopów bressera. Teleskopy jak na bressery wyglądają cholernie solidnie. Mają w standardzie szukacz z podświetlaniem, dobre montaże podobne(chyba odpowiednik Eq-5), wyciąg też nie jest chyba najgorszy. Czy są warte swojej ceny? Czas pokaże, ale wydaje mi się, że będą zbierać dobre recenzje.

Tutaj link: http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cP...3709958e1bb5dcb

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jakiej klasy są montaże. Czy deklarowane EQ-5 odpowiada rzeczywiście tej klasie. Jeśli tak jest, to oferta byłaby dosyć interesująca, biorąc pod uwagę dodatki w cenie zestawu (np. lunetkę biegunową z podświetlanym krzyżem, stalowe nogi, wyciąg 2" z redukcją, okulary). Widziałem gdzieś na niemieckich forach dyskusję o tych montażach. Wypowiadał się chyba też Ludes. Ja niestety niemieckiego nie znam i niewiele z tego skumałem.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jakiej klasy są montaże. Czy deklarowane EQ-5 odpowiada rzeczywiście tej klasie. Jeśli tak jest, to oferta byłaby dosyć interesująca, biorąc pod uwagę dodatki w cenie zestawu (np. lunetkę biegunową z podświetlanym krzyżem, stalowe nogi, wyciąg 2" z redukcją, okulary). Widziałem gdzieś na niemieckich forach dyskusję o tych montażach. Wypowiadał się chyba też Ludes. Ja niestety niemieckiego nie znam i niewiele z tego skumałem.

Lampka daj linka do tej dyskusji jak możesz :Beer: Na www.altavista.com jest translator więc można przetłumaczyć na angielski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka daj linka do tej dyskusji jak możesz :Beer: Na www.altavista.com jest translator więc można przetłumaczyć na angielski :)

OK

To było chyba to:

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthre.../0/fpart/1/vc/1

Ale ja "tak bardzo nie znam niemieckiego", że właściwie nie wiem czy tam są jakiekolwiek interesujące informacje. Wyszukałem to w googlach i zabaczyłem, że wypowiada się Ludes.

Powodzenia w tłumaczeniu. Jakbyś coś ciekawego odczytał, daj znać w temacie.

PS. Widzę, że temat zaczął tam przedstawiciel Meade.de i on na początku odpowiada na pytania. Może więc to rzeczywiście warto przetłumaczyć.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktorem Meade 152mm F/8 obserwuje Carlos. Może On się wypowie odnośnie jakości optyki, wykonania i montażu (montaż lxd55). Niestety w ofercie obu firm refraktor 152mm jest bardziej światłosilny, F/5, a to gwarantuje dość dużą aberrację chromatyczną, która w F/8 też daje o sobie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to pewnie jest Meade, a nie Meade-Bresser. A więc różnice mogą być znaczne, nie tylko w optyce, ale i w mechanice. Mieliśmy okazję przekonać się o tym na lornetkach z Lidla, które złe nie są, ale nie trzymają równego poziomu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie bardziej zainteresowały składane dobsony meade. Na messiery też patrzyłem, gdyż chciałem porównać wymiary optyki z tą w moim refraktorze. Jednak w Polsce nie oferują messierów f/8, a mnie się wydaje że to dolna granica światła dla achromatu. Nie wiem nawet, czy wogóle robią messiery 152mm f/8???

Co do statywów, czy też głowic paralaktycznych nie mam porównania do innych. Postaram się na wiosnę dotrzeć w Bieszczady, to zobaczycie fachowym okiem. :notworthy:

ze zdjęcia wygląda, że seria oparta jest na rozwiązaniach meade LXD55/75 ( montaż, obejma, tubus podobne). Nie wiem jednak, czy optyka na tym samym poziomie. Mnie się wydaje, że refraktory LXD mają soczewy jak na achromat na wysokim poziomie. Widziałem na forum zdjecia księżyca z innych, mniejszych refraktorów z widoczną abberacją. U mnie tylko Jowisz, no i Mars w opozycji robi "problemy z kolorkami". Księżyc, choć jasniejszy nie odstrasza mnie od achromatu - nawet bez szarego filtra. W moich ocenach jednak trzeba poprawki na doświadczenie z różnym sprzętem - praktycznie zerowe :rolleyes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

BK7 ma większą rozszerzalność cieplną niż pyrex więc lustro z BK7 bardziej odkształca się przy zmianach temperatur- czytaj większe problemy z chłodzeniem przy wystawieniu teleskopu do obserwacji.

Lustra z pyrexu są droższe od tych z BK7.

Jeszcze miejszą rozszerzalność cieplną niż pyrex ma sital ale z tego robi się najlepsze sprzęty...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zauważyć, że Meady/Bressery w Astrokraku są osadzone na montażach MON1 (EQ 3?), a na fotkach z Fotoclassica na MON2 (EQ 5?). Jednakże w FC czasem zdażają się niezgodności zdjęć ze stanem faktycznym i tak pewnie jest tym razem. Przemawia za tym fakt, że w opisie na stronach FC montaże opisane są jako EQ 3.

 

pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.