Skocz do zawartości

Zadanie z Fizyki


Luptr

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze zrobieniem dwóch zadań z czego jedno nie wydaje się trudne ale nie mogę zajarzyć o co chodzi a drugie rzeczywiście sprawia mi (nie tylko mi) duże problemy, bo nie mam pojęcie nawet, z której strony ugryźć.

 

1.Ile musiała by trwać doba na Ziemi by ciała na równiku nic nie ważyły.

 

2. Trójstopniowa rakieta zaprojektowana do wyniesienia człowieka na Księżyc była wyposażona w silniki, których siła ciągu miała wartość 34MN. Silnik pierwszego stopnia rakiety spalał w każdej minucie aż 900 ton paliwa oraz ciekłego tlenu. Jaka była szybkość wypływu gazów spalinowych???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze zrobieniem dwóch zadań z czego jedno nie wydaje się trudne ale nie mogę zajarzyć o co chodzi a drugie rzeczywiście sprawia mi (nie tylko mi) duże problemy, bo nie mam pojęcie nawet, z której strony ugryźć.

 

1.Ile musiała by trwać doba na Ziemi by ciała na równiku nic nie ważyły.

 

Wydaje mi się że, siła odśrodkowa na równiku musiała by się równać sile ciążenia...

Fizyke skończyłem tak z 15 lat temu więc głową nie ręcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

istotnie co do pierwszego zadania najlepsza metoda to porównanie siły ciążenia F=gm z siłą odśrodkową F=(mv^2)/R

mg=(mv^2)/R do tego trzeba jeszcze wykorzystać zależność pomiędzy prędkością liniowa a prędkością kontową

v=2pi/T gdzie T - okres obrotu czyli nasz doba

po przekształceniu wzorów mamy

T=2pi(R/g)^(-2) ten ostatni człon oznacza pierwiastek tylko nie wiem jak miałem to zapisać

no i z moich obliczeń wyszło oczywiście wynik zależny jest od przyjętej wartości pi, R i g wiec mogła być drobne odchyłki

T=5017s czyli niecałe półtorej godziny

mam nadzieje że rozwiązanie jest dobre może ktoś sprawdzi ten wynik i sposób myślenia

 

pozdrawiam

damian j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drugiego zadania, to po prostu robimy to z podstawowych równań Newtona:

F=am i V=at, czyli F=mV/t, stąd V=Ft/m

czyli po przeliczeniu zużycia paliwa na sekundę = 15 000 kg mamy V=2266,67 m/s

 

oczywiście mam nadzieję, że nie pokażesz tych rozwiązań nauczycielowi jako swoje.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie! Przez myśl mi nawet nie przeszło. O co ty mnie podejrzewasz?

:ha:

 

Kolega z pokolenia Dżej-Pi-tu, to może nie znać starej, leninowskiej zasady "Dowieriaj no prowieriaj".

Zresztą, mi też to przez myśl nie przeszło, inaczej nie podałbym tego rozwiązania, nie? Poza tym, to jeszcze żadne rozwiązanie, trzeba to jeszcza w jakiś bajer słowno-muzyczny ubrać, żeby się nie zdziwić, jak ktoś zapyta, czemu to m to masa paliwa a nie na przykład rakiety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą, mi też to przez myśl nie przeszło, inaczej nie podałbym tego rozwiązania, nie? Poza tym, to jeszcze żadne rozwiązanie, trzeba to jeszcza w jakiś bajer słowno-muzyczny ubrać, żeby się nie zdziwić, jak ktoś zapyta, czemu to m to masa paliwa a nie na przykład rakiety?

I znowu, o co ty mnie podejrzewasz? :huh: Co jak co ale do wzoru to jeszcze umiem dane podstawić, trza mieć tylko wzór, ale to ty zabespieczyłeś. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.