Skocz do zawartości

Barlow


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Do nasadek kątowych produkowane są Barlowy o krótkiej konstrukcji i ogniskowej z seri Schort Focus 8)

Kształt jego dużej soczewki achromatycznej z bardzo dobrymi warstwami MC jast bardzo podobny do istniejących projektów Barlowa z korekcją komy do jasnych Newtonów ale to tylko domysł i wymaga gruntownego sprawdzenia w praniu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2" Barlowa "x2" Soligora znam tylko z fotografii, na której wyraźnie widać, że to długie urządzenie. Za długie jak na tolerancję nasadek kątowych. Może pasuje jak ulał do nasadek Soligora? Nie wiem.

Jeżeli zaś optycznie jest nie gorszy od mniejszego brata - 1,25" Short Focus, którego akurat posiadam - to jest to dobra rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A juści!

Wejdź tam do katalogu produktów i zobacz (na trzeciej stronie, po prawej, na dole) fotkę, na której są obydwa barlowy - 2" i 1,25". 2" jest prawie dwa razy dłuższy, a 1,25" wchodzi niemal do samego lustra nasadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nasadek kątowych produkowane są Barlowy o krótkiej konstrukcji i ogniskowej z seri Schort Focus 8)

Kształt jego dużej soczewki achromatycznej z bardzo dobrymi warstwami MC jast bardzo podobny do istniejących projektów Barlowa z korekcją komy do jasnych Newtonów ale to tylko domysł i wymaga gruntownego sprawdzenia w praniu 8)

 

Ale czy można używać dłuższych barlowów z nasadkami kontowymi ? Jaki to będzie miało wpływ na jakość wizualizacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że to dobrze wypasiony braciszek... Ja i tak będę kupować 2" barlowa do Arktura.

Chciałem zerknąc na Dalekohledy, ale dzisiaj coś nie można odnaleźć ich stronki...może uaktualniają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nasadka kątowa jest urządzeniem które zwykle gryzie się z normalnymi barlowami i do współpracy wymaga Barlowa 1,25" odmiany Schort Focus a jak to wpływa na efekty wizualne to raczej nie wpływa bo te barlowy z nasadką i bez dają bardzo dobre obrazy oczywiście z dobrymi okularami od Plossli w górę 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka kątowa jest urządzeniem które zwykle gryzie się z normalnymi barlowami i do współpracy wymaga Barlowa 1,25" odmiany Schort Focus a jak to wpływa na efekty wizualne to raczej nie wpływa bo te barlowy z nasadką i bez dają bardzo dobre obrazy oczywiście z dobrymi okularami od Plossli w górę 8)

 

Czyli mam rozumieć, że zwykły barlow (nie short focus) nie nadaje się do stosowania z nasadką kontową ? :o ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym przypomnieć o dyskusji na ten temat, którą wywołałem gdy otrzymałem barlowa Vixena baaardzo długiego. Ni cholery nie pasował do nasadki. Ale za to umiściłem go pomiędzy nasadką a wyciągiem - i działa.

Czy te inne długie barlowy nie dadzą się użyć w taki sam sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja spróbuję.

 

Taka, na przykład, nasadka kątowa Astrokraka ma lustro ok. 6 cm od górnej krawędzi tulei okularowej.

Bez problemu współpracuje z nią Barlow "x2" 1,25" Soligora, którego oprawa wpuszczana do tulei nasadki kątowej ma 4,2 cm. Zostaje więc nieco ponad 1,5 cm zapasu.

Barlowy NPZ (na przykład te z Himpola) są krótsze. Barlow "x3" NPZ 1,25" ma oprawę o długości 2,1 cm. barlow "x4" ma podobną oprawę. Najdłuższy z rosyjskich - Barlow "x2" jest o ok. 1 cm krótszy od tego z Soligora. Wszystkie więc tu wymienione cztery Barlowy z nasadką Astrokraka mechanicznie współpracują.

Ale jest jeszcze aspekt optyczny. Rosyjski Barlow NPZ "x3" okularowi typu Super Ploessl 16,7 mm o polu widzenia 56° wycina swoją małą diafragmą ok. 2-3° pola. Widać to bez nasadki, a po włożeniu tego zespołu do nasadki efekt minimalnie się pogłębia - widać normalnie ostrą diafragmę okularu i rozmytą, nieco mniejszą, diafragmę Barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No niestety, rosyjskie Barlowy mają trochę przymałe soczewki i stąd problemy z polem w okularach o ogniskowej ponad 15-17mm mm zwłaszcza szerokokątnych, też to niestety niedawno zaobserwowałem bo wcześniej z nimi miałem niestety mało do czynienia :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Rosyjskie Barlowy z krótkimi okularami np Plossla pracują bardzo dobrze i poza lekkim przyżółcaniem nie mam im nic do zarzucenia, pamiętaj że nie ma na świecie rzeczy uniwersalnych, jeśli ktoś twierdzi że coś co sprzedaje jest uniwersalne naprawdę do wszystkiego to ja twierdzę mu prosto w twarz że jest nie optymalne do niczego i mamy od razu spięcie na starcie rozmowy zzzzzzz 8)

Barlowy jak i okulary jak i teleskopy mają swoje przeznaczenia i predyspozycje do obserwacji różnych klas obiektów i jeden Barlow nie obsłuży perfekcyjnie okularów wszystkich typów i ogniskowych czy choćby wspomnianych nasadek kątowych a inny je obsłuży a nie obsłuży należycie długoogniskowych okularów :o

Jeden da z jasnym Nwewtonem wspaniały ostry obraz a z refraktorem f/10 będzie kicha że hej i wprowadzi mu własną ujemna komę i na odwrót refraktor obsłuży jak tra lala a w jasnym newtonie jeszcze powiększy jego silną komę :o

Większość popularnych Barlowów na rynku to Barlowy o projektowanej zerowej korekcji własnej nadajace się przyzwoicie do wielu przyżądów astronomicznych ale jeśli zależy nam na pełnej jakości odwzorowania obrazu i zadowoleniu ze sprzętu to szukajmy Barlowa dedykowanego do danego typu i rozmiaru teleskopu, wręcz do konkretnego modelu ale to już niestety rozwiązania systemowe z o wiele wyższej półki cenowej raczej nie dla masowego odbiorcy :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.