Skocz do zawartości

Kopernik Matejki - z lunetą czy bez???


przemas

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie, mam zagwozdkę!!!

 

Która wersja obrazu Matejki jest tą pierwszą: z lunetą czy bez. Podobno Mistrz Matejko nie zdawał sobie sprawy, że w czasach wielkiego Astronoma nie było jeszcze lunet i popełnił błąd, tylko że cholera w sieci znajduję obie wersje - skąd się one wzięły???!!!

 

Ciekawe???

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pierwszy obraz błędny z lunetą był też prawie doskonały i kosztował sporo pracy dlatego nie został zniszczony tylko sprzedany a potem to już kto to wie gdzie bywał i u kogo i skąd potem do Netu trafiły jego reprodukcje ???

Tak przynajmniej przypuszczam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przychodzi mi do głowy jeszcze jedno rozwiązanie może ktoś kopiując dzieło dodał lunetę bo uznał ze powinna na nim być tak po prostu od siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja z lunetą pochodzi z roku 1871 i stanowi szkic do wersji z roku 1873, na której po lunecie nie ma już śladu (na szczęście !). Oczywiście bardziej podoba mi się Kopernik w wersji 2.0 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w korytarzu planetarium wisi cud kopia (chyba coś ok. 2,5x1,5 m) oryginalnego dzieła Matejki i jest tam luneta. Po prawej na dole. Taka 67 mm, bez powłok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopernika Matejko namalował w 1873 i to potwierdza znakomita większość źródeł choćby tu :

http://artyzm.com/matejko/kalendarium2.htm#1873

obraz :

http://www.malarstwohistoryczne.px.pl/mate...ko/kopernik.htm

szkic natomiast posiada muzeum w Krakowie o czym wspomina się choćby tu:

http://www.muzeum.krakow.pl/prawe/dzial09.htm

obraz :

http://imp.lss.wisc.edu/~miernows/slavic20...eria/mat_mi.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas, może być i tak, że są dwie wersje: szkic z 1871 r. z lunetą i dzieło finalne z 1873 r. już bez tej wpadki. A "moja" kopia może mieć domalowaną lunetę, bo autor kopii gdzieś pewnie słyszał o aferze z lunetą i sam ją domalował.

Jak przyjedziesz na "Wojnę Światów" do planetarium, to sobie to obejrzysz. "Moja" luneta leży sobie poziomo dokładnie w samym prawym dolnym rogu obrazu. Na szkicu z 1871 r. stoi oparta o nogi Kopernika.

 

P.S. A jakbyś się nudził, to możemy podjechać w dowolnej chwili i cyknąć fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas, może być i tak, że są dwie wersje: szkic z 1871 r. z lunetą i dzieło finalne z 1873 r. już bez tej wpadki. A "moja" kopia może mieć domalowaną lunetę, bo autor kopii gdzieś pewnie słyszał o aferze z lunetą i sam ją domalował.

Jak przyjedziesz na "Wojnę Światów" do planetarium, to sobie to obejrzysz. "Moja" luneta leży sobie poziomo dokładnie w samym prawym dolnym rogu obrazu. Na szkicu z 1871 r. stoi oparta o nogi Kopernika.

 

P.S. A jakbyś się nudził, to możemy podjechać w dowolnej chwili i cyknąć fotkę.

 

tak też im napisałem i mam nadzieję że się odczepią :P :P :P

 

Kiedy dokładnie jest ta post premiera ataku Marsjan???

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że Mikołaj Kopernik na obrazie z lunetą ma jakąś nietęgą minę - jakby nie był zadowolony z tego, co ma koło siebie (między nogami) ;D ;D ;D

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, może szkic, który znajduje się w muzeum krakowskim jest podróbą, a oryginał znajduje się u El Capitano w planetarium??? Nie róbcie fotek, tylko bierzcie obraz, może być wart jakiegoś APO i kilku dobrych okularów!!! ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.