Skocz do zawartości

Liczba planet w układzie słonecznym


Rekomendowane odpowiedzi

No więc ostatnio mam drobną sprzeczke na temat ilości planet w układzie słonecznym.. wszędzie chociazby na wikipedi widze że planet jest 9 i też tak sam uważam. Jednak kilka osób mnie poprawia że planet jest 10. Zapewne chodzi im o Sedne o rozmiarach 2/3 Plutona odkrytą w 2003 roku bo widziałem w mediach jak nazwano tą planetoide 10 planetą. Jak to wkońcu jest? No bo takich pewniaków "planet" to mamy 8 a że pluton został odkryty w takich a nie innych czasach mówi się że mamy 9 planet, bo jakby Pluton został odkryte dzisiaj to raczej by go nie nazwano planetą. Dla mnie Pluton i Sedna należą do obiektów Pasa Kuipera a Pluton potocznie jest nazywany 9 planetą. Jak to wkońcu jest i jak zadecydowały mądre astronomiczne głowy? Mamy 9 czy 10 planet?

 

EDIT:

Kurcze ten temat nadawałby się bardziej w astronomi.. no jak ktoś da sensowną odpowiedz to można zamknąć :D

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xenę? Nie Sednę? tj. coś mi sie popyćkało?; )

Nie koniecznie. I jedno i drugie to KBO (obiekty pasa Kuiper'a). Niedawno odkryta 2003 UB313 czyli tzw Xena ma średnicę ok 2600-3000 km i jest 3x dalej od słońca niż Pluton. Znaczy jest od niego większa i posiada księżyc.

Edytowane przez r65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu pisze: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9813&hl=

a r.ziomber, mógłyś wreszcie przestać pisać tym grypsem?

a co to wogóle za robaczki są? :szczerbaty:

ciągle próbujesz ożywić to truchło,

które już dawno wypadło

z obiegu rozwoju ewolucji internetu <_<

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a r.ziomber, mógłyś wreszcie przestać pisać tym grypsem?
Hmm - w czym Ci Message-ID przeszkadza...? Jakbym podal link do strony www, to by pewnie dyskusji nie bylo - i gdzie tu logika...
a co to wogóle za robaczki są? :szczerbaty:
Normalny "link" - tam znajda sie informacje przydatne w tej dyskusji....
ciągle próbujesz ożywić to truchło,

które już dawno wypadło

z obiegu rozwoju ewolucji internetu <_<

Mozesz wyjasnic? To, ze Ty nie potrafisz poslugiwac sie Message-ID chyba nie znaczy, ze mam przestawac podawac adresow do tematow zwiazanych z dyskusja na forum...

Tak pozatym, to nie widze rzeczy, ktora wymagalaby w Internecie ratowania przezemnie...

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby to był jakiś link to by był hipertekstowy, a tak to gówno sie ładuje do programu pocztowego i potem godzinami sie przebiera i wywala ten chłam i ciągle końca nie widać, tak sobie taki link wyobrażasz?

dla mnie to jest spam i papka, informacyjny haos, który tylko drażni

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby to był jakiś link to by był hipertekstowy, a tak to gówno sie ładuje do programu pocztowego i potem godzinami sie przebiera i wywala ten chłam i ciągle końca nie widać, tak sobie taki link wyobrażasz?
Wlasnie zdefiniowales swoj program pocztowy, albo swoja umiejetnosc poslugiwania sie nim... (bez urazy, ale odpowiadam w stylu "przedpisccy").
dla mnie to jest spam i papka, informacyjny haos, który tylko drażni
Definicja spamu...

Skoro odpowiadam na post, a w wiadomosci, ktora "linkuje" znajduja sie informacje "przydatne" w tej dyskusji...?

 

Wejdz na strone http://groups.google.com/advanced_search i w pole "Szukaj wiadomości o identyfikatorze ID" (co zreszta mozna bylo wywnioskowac po linku hipertekstowym z definicja Msg-id) wklej dibe92$ipa$1@atlantis.news.tpi.pl

 

Rowniez serdecznie pozdrawiam.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i to uważasz za dyskusję?

potrafisz tylko za pomoca linków romawiać?

bo wszystko w/g Cie to już było powiedziane i napisane?

wiec po co to czytasz?

i zaprzątasz tym swoją uwagę?

przecież wszysto to już było!!

 

czytaj wikipedie, grupy usernet, bo tu na forum to w/g Ciebie już wszystko było, wcześniej gdzieś tam, ktoś już przedtem to wszystko napisał i jest ukryte w tych robaczkach, które nieustannie tu wciskasz

 

tylko nie myślisz o tym , ze wraz z tą jakąs informacją, którą linkujesz, zmuszasz nas do ściagania całej reszty chłamu, które nijak się mają do tematu który chcesz zalikowac i nawet człowiek sie stara zobaczyć co Ty chciałes tam pokazać, ale niema szans bo musi przebijac się przez całe to gówno, tysiecy tematów, milionów postów, to jest po prostu nie do ogarnięcia i tylko wkurza, a wszystko to co mu się przewija przez program pocztowy to po prostu ja traktuję jak spam

a co to jest spam, to napewno wiesz i nie chce Ci dawać linka do wikipedii

bo mogę tu to napisać: spam to są niechciane wiadomości

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EOT - prosze Admina o skasowanie kilku postow powyzej - caly topic byl poswiecony tematowi "Liczba planet w układzie słonecznym", a widac na czym sie zakonczyl.

W kazdym razie podsumuje to tak - jak ktos potrafi skorzystac z msg-id - mial szanse skorzystania. Jak nie - wg. mnie nie powinien zabierac glosu w sprawie...

 

A tak pozatym - jak mozesz nazywac "gownem" cos, czego nawet nie potrafisz obslugiwac? I o jakim chlamie Ty mowisz, skoro podalem KONKRETNY adres postu?

I jeszcze raz przepraszam za OT i rozwalanie tematu...

 

no i to uważasz za dyskusję?

potrafisz tylko za pomoca linków romawiać?

bo wszystko w/g Cie to już było powiedziane i napisane?

A po co przepisywac odpowiedz, skoro juz jest "gotowa" i mozna po prostu dac tylko jej adres? Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że twoim zamiarem było podanie linka do FAQ, do którego link znajduje się w wiadomości która podałeś: http://baza.polsek.org.pl/faq/anomia_topic_4.html#_4_3 . Inaczej podał byś link do całej dyskusji a nie do jednego posta. Tylko czemu robisz to w ten sposób. Niemal każdy twój post kończy sie zestawem znaków które nie dla wszystkich są zrozumiałe. A jak mówi mój kolega "czy ty przypadkiem mnie nie obrażasz, bo nie rozumiem co do mnie mówisz". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje, to trzeba wywalić, bo niena temat :)

 

i wybacz, ale już taki jestem, że wszystko nazywam gównem, tego czego nie potrafię obsłużyć,

być może już za wygodny jestem, albo za stary, zeby się przystosowywać do jakiś "gówn.." programów,

już czas żeby to one przystosowały sie "do mnie" :szczerbaty:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby dla wszystkich bylo zrozumialem: ten zestaw znakow to "adres" konkretnego postu - tzw. Message-ID: definicja i opis...

Jak sie nim poslugiwac?

1. Wkleic do czytnika news - nie podam sposobu, bo to jest zalezne od programu (jak ktos chce poznac dla konkretnego czytnika - z checia sprobuje pomoc)...

2. Wejsc na strone Zaawansowane wyszukiwanie - Google i tam wkleic "szlaczki" w pole Szukaj wiadomości o identyfikatorze ID tekst dibe92$ipa$1@atlantis.news.tpi.pl (ale bez news: i bez zbednych spacji - news: oznacza, ze to nie jest "zwykly losowy szlaczek", lecz MSG-id, ale "samemu w sobie" do niego nie nalezy).

 

Podajac Msg-ID - chcialbym nakierwac na informacje przydatne w dyskusji, a nie "spamowac" forum. Tak pozatym, to moje stare przyzwyczajenie - czytajac post poprzez czytnik - wystarczy kliknac na Msg-ID i w tym momecie post powinien zostac pobrany (jesli nadal jest na serwerze). Po prostu przez 4 lata wklejalem do postow takie adresy i zawsze wystarczylo tylko na nie kliknac - takie glupie przyzwyczajenie...

Zycze pogodnego nieba :Beer:

 

--

Prosilbym o nieusuwanie tego postu - moze sie to komus przydac...

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy jednak jedno.

 

Grupa ekspertów grupą ekspertów ale jedynym organem mogącym podjąc prawomocne decyzje w sprawie Plutona jest Generalny Zjazd IAU a ten będzie w Pradze (sierpień tego roku)

 

zaproszenie_praa.JPG

 

Mam okazję współpracować z jednym z wiceszefów komisji, która wypracowuje stanowisko w sprawie Plutona i innych małych ciał Układu Słonecznego.

 

Edd Goffin:

 

PC280037.JPG

 

Osobiście jest zdania by całkowicie zrezygnować z używania słowa planeta. Ale wiem od niego, że jest wiele głosów mówiących o względach historycznych i ekscentryczności oraz inklinacji orbit innych ciał w szczególności Xeny jako argumentach za utrzymaniem starego ikładu.

Ja osobiście mam jeszcze inne zdanie. Jak dla mnie wszystko do Neptuna to planety a to co dalej to obiekty pasa Kuipera i dalej obłoku Oorta.

Choć patrząc na to od strony dydaktyki niszczy to jeden z moich scenariuszy lekcji używany z dziećmi w Planetarium czy na warsztatach www.zmk.astronomia.pl .

Ten scenariusz opiera się o rymowankę:

 

Moją wolę znaj matole jak się uprę nie pozwolę.

 

Jak widać pierwsze litery kolejnych słów to 9 planet w kolejności od Słońca.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.