Skocz do zawartości

Łajka - bicie serca - prawda czy fałsz??


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

Ostatnio zainteresował mnie temat pionierskich lotóch w kosmos.

Przeglądając internet dokopałem sie do strony na której autor zamieścił nagranie dźwiękowe (podobno) bicia serca psa Łajki.

W związku z tym mam pytanie czy ktoś się już z tym kiedyś spotkał i czy jest to prawą.

adres tej strony to:

http://www.chez.com/laikalechien/

a plik z nagraniem jest tu:

http://www.chez.com/laikalechien/laika28.ra

 

 

PS. mam proźbę, czy ktoś zna dokładne publikacje na temat tamtych lotów, jakieś filmy?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dla psów sprawa kończyła się smutno.Oprócz Łajki były jeszcze chyba Biełka i bodajże Striełka.Amerykanie woleli szympanse.Coś mi się jeszcze przypomina jak za łebka można było obserwować chyba coś na kształt balonu z foli aluminiowej umieszczonego w kosmosie.Był to chyba Telstar.Nieżle w nocy było go widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze to było w 1962r i był to chyba pierwszy satelita retransmisyjny.rzeczywiście kulisty a świecił w nocy nieżle.Zresztą wtedy wystrzelenie każdego obiektu w kosmoś cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.Bicie serca Łajki napewno bylo rejestrowane bo przeciez poto była posłana w kosmos by zarejestrować jak najwięcej danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Ostatnio zainteresował mnie temat pionierskich lotóch w kosmos.

Przeglądając internet dokopałem sie do strony na której autor zamieścił nagranie dźwiękowe (podobno) bicia serca psa Łajki.

W związku z tym mam pytanie czy ktoś się już z tym kiedyś spotkał i czy jest to prawą.

adres tej strony to:

http://www.chez.com/laikalechien/

a plik z nagraniem jest tu:

http://www.chez.com/laikalechien/laika28.ra

PS. mam proźbę, czy ktoś zna dokładne publikacje na temat tamtych lotów, jakieś filmy?

Pozdrawiam.

 

Wystarczy chyba przejrzeć multimedialną Encyklopedie wszechsiata tam jest dział poświęcony podbojowi kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś o tym nagraniu, nie potrafię jednak podać źródła. Pamiętam natomiast przelot satelity, który przypadkowo widziałem pewnej grudniowej nocy W 1957r, wracając z sanek. Miałem wtedy 6 lat. Kiedy mijałem dwóch facetów, jeden patrząc w górę, rzekł do drugiego: "Zobacz, Łajka leci". Gdy spojrzałem, dostrzegłem jasną, wolno poruszającą sie gwiazdę, lecącą blisko zenitu, mniej więcej z kierunku SW. To była moja pierwsza obserwacja sztucznego satelity. Dziś, nie mam pewnosci, czy to co obserwowałem, było członem rakiety R-7 pierwszego SPUTNIKA, czy też był to właśnie SPUTNIK-2 z ŁAJKĄ na pokładzie. Trzeba bowiem pamiętać, że pierwszy sztuczny satelita ziemi SPUTNIK-1 nie mógł być widoczny gołym okiem, z powodu niewielkich rozmiarów (kula o średnicy 0,5m), natomiast doskonale widoczny był drugi stopień rakiety nośnej R-7, o długości 28 metrów i średnicy mx. 3 metry. Kabina z psem ŁAJKĄ była przytwierdzona na stale do drugiego członu rakiety. Ponieważ, obydwa satelity krążyły po podobnych orbitach w tym samym czasie (do 4 stycznia 1958r), nie mam pewności który z nich udało mi się wtedy zaobserwować.

Wydaje mi się, że ten wątek powinien znaleźć się w dziale 3A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mozna zalozyc ze takie nagranie istnieje.

Dopiero wgryzam sie w temat tamtych podrozy kosmicznych, chcialbym zdobyc jak najwiecej informacji na ten temat.

Postaram sie przefiltrowac to nagranie i cos z tego wydusic, chociaz szczeze to nie bardzo wieze w autenrycznosc ego nagrania, poniewaz autor tej strony podaje bardzo nie scisle informacje o locie sputnika 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dla psów sprawa kończyła się smutno.Oprócz Łajki były jeszcze chyba Biełka i bodajże Striełka.Amerykanie woleli szympanse.Coś mi się jeszcze przypomina jak za łebka można było obserwować chyba coś na kształt balonu z foli aluminiowej umieszczonego w kosmosie.Był to chyba Telstar.Nieżle w nocy było go widać.
Takim balonem był NIMBUS. Widziałem go raz przed świtem idąc na ryby w okolicach Góry Pułwskiej latem 1966, lub 1967. Świecił jak dzisiejsza ISS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIMBUS był satelitą meteorologicznym o niewielkich rozmiarach. To co obserwowałeś w 1967r to był satelita ECHO-2, olbrzymi, nadmuchany helem balon o średnicy 41,1m, którego aluminizowana powłoka silnie odbijała śwoatło słoneczne. Poniżej fotka mniejszego satelity ECHO-1 o średnicy 30,5m.

GPN_2000_001896.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIMBUS był satelitą meteorologicznym o niewielkich rozmiarach. To co obserwowałeś w 1967r to był satelita ECHO-2, olbrzymi, nadmuchany helem balon o średnicy 41,1m, którego aluminizowana powłoka silnie odbijała śwoatło słoneczne. Poniżej fotka mniejszego satelity ECHO-1 o średnicy 30,5m.
Faktycznie, skleroza daje znac o sobie :Boink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat lotu orbitalnego psa ŁAJKA został tylko zasygnalizowany, może więc warto przypomnieć młodszym forumowiczom tego "szczekliwego" i na swój sposób urokliwego psiaka, któremu przypadło zginąć dla dobra ichwały radzieckiej nauki i techniki. Zapewne dziś, było by to nie do pomyślenia, lecz pod koniec lat pęćdziesiątych nie zbudowano jeszcze kapsuł, zdolnych bezpiecznie wracać z orbity.

Łajka_w_kabinie.jpg

sp_2_w_hali.jpg

Rakieta_nośna_SP_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIMBUS był satelitą meteorologicznym o niewielkich rozmiarach. To co obserwowałeś w 1967r to był satelita ECHO-2, olbrzymi, nadmuchany helem balon o średnicy 41,1m, którego aluminizowana powłoka silnie odbijała śwoatło słoneczne. Poniżej fotka mniejszego satelity ECHO-1 o średnicy 30,5m.

 

Fakt może być.W 67 pedałowałem do siódmej klasy więc byłem prawie dorosły :szczerbaty: Wcześniej jednak też musiało coś jeszcze "świecić po oczach" :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.