Skocz do zawartości

Księżyc - poproszę o trochę teorii


Rekomendowane odpowiedzi

Jako zupełny "astronomiczny" ignorant poproszę o wyjaśnienie następującej kwestii:

Dlaczego w miesiącach zimowych Księżyc mozna w nocy ogladac bardzo długo (ok. 18 godzin w trakcie styczniowej pełni) i "chodzi" on wysoko nad horyzontem, natomiast latem jego droga jest znacznie krótsza (ok. 6 godzin podczas majowej pełni) i przebiega stosunkowo nisko nad horyzontem.

Może w czasie tej lekcji geografii wagarowałem :D , ale zupełnie nie kojarze tego mechanizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. malek

Wydaje mi się że kojarze dlaczego latem Słonce jest wyżej nad horyzontem i dłużej je oglądamy a zimą odwrotnie ( rzecz polega na nachyleniu płaszczyzny obrotu Ziemi wokół Słońca w stosunko do równika niebieskiego - jeżeli się mylę proszę o sprostowanie) ale nie potrafie tego mechanizmu przenieść na układ Księżyc-Ziemia.

Może za mała wyobrażnia :(

Poproszę o bardziej "łopatologiczne" wyjaśnienie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...styczniowej pełni) i "chodzi" on wysoko nad horyzontem, natomiast latem jego droga jest znacznie krótsza

Ksiezyc mniej wiecej ma stala predkosc a jak piszesz latem ma droge ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. malek

Wydaje mi się że kojarze dlaczego latem Słonce jest wyżej nad horyzontem i dłużej je oglądamy a zimą odwrotnie ( rzecz polega na nachyleniu płaszczyzny obrotu Ziemi wokół Słońca w stosunko do równika niebieskiego - jeżeli się mylę proszę o sprostowanie) ale nie potrafie tego mechanizmu przenieść na układ Księżyc-Ziemia.

Może za mała wyobrażnia :(

Poproszę o bardziej "łopatologiczne" wyjaśnienie

Pozdrawiam

 

 

ziemia jest nachylona do ekliptyki (tej płaszczyzny zawierająćej orbitę ziemi) pod kątem troszke ponad 23 stopnie. przez to, że obiega słóńce w ciągu roku, jest nachylono do słońca od 23 do -23 stopni (bo oś ziemi nie wiruje, jest stale zwrócona w jednym kierunku - kierunku gwiazdy polarnej. (no.. nie licząc precesji.. ale to można pominąć)). Ruchy można opisywać, stosując różne układy odniesienia. wiążąc ukłąd ze słonkiem, powiemy, że ziemia okrąża ją po lini ekliptyki. jednak kiedy zwiażemy ukłąd z ziemią, powiemy że to słońće okrąża ziemię wzdłuż lini ekliptyki (a to ci... Ptolemeusz miał rację :D) i przez właśnie wspomniane wcześniej nachylenie osi ziemi, linia ekliptyki (razem z poruszającym sięponiej słońcem) raz jest wyżej a raz niżej.

 

teraz księżyc. księżyc porusza się po orbicie nachylonej pod kątem zaledwie 5 stopni do ekliptyki... i znowu wiążąc ukłąd z ziemią, księżyc porusza się po lini, która "mota" się w okolicach lini ekliptyki. więc przyjmiemy w rozważaniach, że księżyc, ziemia i słońce są na jednej lini.

 

obrazek co malnąłem :

pic.jpg

 

księżyc jest w pełni, wtedy kiedy jest z drugiej strony ziemi niż słońce...

 

i porównaj kąty alfa i beta (Azymuty obiektów) na rysunku w lecie i w zimie :)

 

myślę że łapotologiczniej sięnie da :)

 

pozdrawiam :)

 

PS. Widzę że mnie wyprzedzili :D i sorki za lekkie zamotanie tabelek na forum :) nie wiedziałem że taki mi duży ten obrazek wyszedł..

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. Muchozol

Serdecznie dziękuję za wykład a szczególnie rysunek, popatrzyłem i w lot pojąłem :)

Bardziej "łopatologicznie nie trzeba.

Sądziłem dotychczas, że układ Ziemia-Księżyc jest "sztywny" i że Księżyc wraz z Ziemią ma taki sam kąt nachylenia względem ekliptyki, więc wowczas nie byłoby miejsca na żadne zmiany.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za "oświecenie"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądziłem dotychczas, że układ Ziemia-Księżyc jest "sztywny" i że Księżyc wraz z Ziemią ma taki sam kąt nachylenia względem ekliptyki, więc wowczas nie byłoby miejsca na żadne zmiany.
Gdyby Ksiezyc poruszal sie po ekliptyce - co 2 tyg. mielibysmy zacmienie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.