Skocz do zawartości

Krazki dyfrakcyjne


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

zamieszczam w tym watku zestawienie wygladu krazkow dyfrakcyjnych wg parametrow Maka 127 Oriona.

Licze, ze bedzie to pomocne w celu skonfrontowania ich z rzeczywistymi obrazami w okularze i trafnej oceny kolimacji sprzetu.

 

Zalozylem parametr "Turbulence" na poziomie 0,15.

 

W obrazach pojedynczych skok jest w opcji "Focus" co 0,5mm.

W obrazach podwojnych (przed i za ogniskiem) skok jest w opcji "Set defocus (waves)" co 0,5.

Powiekszenie ok. 100x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie interesuje ale nic nie rozumiei bardzo malo wiem w tym zakresie .

Po co Ci czyjes czy teoretyczne krazki dyfrakcyjne. Te z linka sa zachecajace , choc nierownomiernosc jasnosci prazka jest zastanawiajaca . Nie wiem tez czemu srodkowe sa najjasniejsze, choc to chyba moze byc korzystne. Najwazniejsze to analizowac ze swojego teleskopu , ale nic w Maku nie zmienisz . Jak wyjda dobre to zadowolenie, jak gorsze to tez, ze nie gorsze . Tak sadze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie interesuje ale nic nie rozumiei bardzo malo wiem w tym zakresie .

Po co Ci czyjes czy teoretyczne krazki dyfrakcyjne. Te z linka sa zachecajace , choc nierownomiernosc jasnosci prazka jest zastanawiajaca . Nie wiem tez czemu srodkowe sa najjasniejsze, choc to chyba moze byc korzystne. Najwazniejsze to analizowac ze swojego teleskopu , ale nic w Maku nie zmienisz . Jak wyjda dobre to zadowolenie, jak gorsze to tez, ze nie gorsze . Tak sadze .

 

Nie zmienisz jesli wykryjesz wade lustra, ale krazki pozwalaja na zdiagnozowanie takiej wady i sa odzwierciedleniem poprawnosci kolimacji sprzetu.

 

Przeszedlem miesieczny boj z kolimowaniem Maka i wiem, ze jedyna skuteczna metoda jest kolimacja na gwiezdzie, choc wiele zrodel opisuje mozliwosci kolimacji w warunkach domowych, tzw. indoors.

 

Rowniez zaden kolimator laserowy nie pomoze ze wzgledu na specyfike ukladu optycznego.

 

Teraz moj Mak trzyma wzorcowa kolimacje, a jak tylko dojdzie do mnie nowy wyciag okularowy z pierscieniem mocujacym to podziele sie wrazeniami z uzytkowania.

 

Tu jest sporo nt. kolimacji i jej efektow:

 

http://legault.club.fr/collim.html

 

W moich poszukiwaniach natknalem sie na swietna pozycje ksiazkowa na temat interpretacji krazkow dyfrakcyjnych:

 

http://www.cameraconcepts.com/store/p1809.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po tegorocznej mroznej zimie, kiedy roznica temperatur dom-pole wynosila ponad 40st.C i chlodzenie Maka trwalo w nieskonczonosc (czytaj: ponad 4h) juz wiem poznac czy Mak jest calkowicie wychlodzony.

 

Podczas procesu chlodzenia cieple powietrze uklada sie w zamknietej tubie Mak-Cass w pewien bardzo charakterystyczny sposob, co wplywa na wyglad rozogniskowanych gwiazd - z jednej strony fokusa przez koncentryczne okregi biegnie rozszerzajaca sie flara, a z drugiej okregi sa przerwane dokladnie po przeciwnej stronie flary, a w miare wychladzania lacza sie, najpierw lukowatym wybrzuszeniem az w koncu tworza idealne okregi.

 

Poniewaz wyglada to na pewna prawidlowosc w systemach Maksutow-Cassegrain, stworzylem uproszczona skale wychlodzenia optyki ktora moglaby pomoc w okresleniu stopnia gotowosci sprzetu do obserwacji.

 

Przy okazji dodam, ze doswiadczalnie stwierdzilem szybkosc chlodzenia na ok. 10st.C/1h.

 

Teoretyczny widok gwiazdy przy pow. ok. 600x w niewychlodzonym Maku 127:

 

 

 

Skala wychlodzenia:

 

tube4dq.th.jpg

 

Niestety, znow ze wzgledu na wielkosc pliku w pikselach musze posilkowac sie ImageShack'iem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa. Fajnie, że upowszechniasz swoje doświadczenia. Ja mogę zdecydowanie potwierdzić wygląd gwiazd w niewychłodzonym MTO.

Pozdrawiam

Piotr

 

Dzieki :-)

 

Dzis zauwazylem, ze linki do ImageShack'a to tylko linki do miniaturek plikow.

Podaje zatem linki do pelnych wymiarow wg kolejnosci zalaczania w watku:

 

diffmak5id.jpg

 

makinout0dv.jpg

 

I skala wychlodzenia:

 

tube4dq.jpg

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poniewaz pojawila sie na Forum dyskusja nt. kolimacji teleskopow i star-testow, w tym rozdzielania gwiazd podwojnych, sklecilem mini-arkusz z ciekawymi ukladami podwojnymi ciasniejszymi niz 5".

Do kazdego ukladu dodalem mapke pogladowa gdzie go szukac.

 

Mam nadzieje, ze arkusz pomoze poczatkujacym w testowaniu sprzetu.

 

Dane wg listy The Astronomical League - Double Star Club.

Mapki wg SkyMap Pro 8 Demo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz pojawila sie na Forum dyskusja nt. kolimacji teleskopow i star-testow, w tym rozdzielania gwiazd podwojnych, sklecilem mini-arkusz z ciekawymi ukladami podwojnymi ciasniejszymi niz 5".

Oooo... dzięki Polaris. Mi się przyda :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Tez mam takie doswiadczenia,ze jedynie zgrubna kolimacja teleskopu Cassegrain'a moze odbywac sie w domu,a pelne zadowolenie da tylko dokonczenie kolimacji "na" gwiazdach.Jednak ten ostatni etap bywa irytujacy,bo przy poruszaniu,obojetnie ktorym zwierciadlem,obraz gwiazdy ucieka z pola widzenia i trzeba ja nieustannie gonic,mimo prowadzenia elektrycznego.Smaku calej sprawie dodaje fakt,ze przy zbyt niestabilnej atmosferze,kolimacji przeprowadzic sie nie da.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doswiadczenia wynika, ze proby kolimacji w domu (indoors) koncza sie raczej klapa i jedynie kolimacja na prawdziwej gwiezdzie jest miarodajna.

 

Zeby gwiazda nie uciekala, trzeba zachowac umiar w kacie krecenia srubkami i krecic jednorazowo max. 1/8 obrotu. Wtedy gwiazda zostaje w polu, a w najgorszym razie osiaga brzeg pola.

 

Kolimacja na sztucznej gwiezdzie wymaga specjalnych warunkow - duzej przestrzeni pozwalajacej na wygodne umieszczenie sztucznej gwiazdy z dala od teleskopu.

 

Przeszkadzaja w tym tez turbulencje powietrza dzialajacego od gruntu w gore, a lustro nie jest w swojej naturalnej pozycji przy obserwacjach astro - tuba jest rownolegle do ziemi, a powinna byc skierowana w gore.

 

Natomiast proby kolimacji na sztucznej gwiezdzie w domu wymagaja w MCT drastycznego przesuniecia lustra niemal do skrajnej pozycji ogniskowania na bliski obiekt, a nie na nieskonczonosc (gwiazda prawdziwa) co tez nie jest naturalnym polozeniem lustra podczas obserwacji astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze dobra stuczna gwiazde mozna zrobic z kioskowego laserka . Po wykreceniu soczewki, obnizeniu napiecia do 3 V czy nawet 1,5 i przyslonieciu laserka od strony diody np. plastkiem, folia Al z malym otworkiem naprzeciw swiatelka laserka. Z 4.5 metra plamka swiatla miala z 2 mm srednicy a przy tej samej przyslonie i otworku plamka swiatla z zarowki miala z 3 cm srednicy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym chcial kolimowac swoj teleskop w warunkach domowych,tzn.sztuczna gwiazda oddalona od teleskopu o max.6m,to aby zblizyc sie okularem do ogniska,musialbym zastosowac przedluzki pewnie ok. 1.5 metrowe.Kiedy probuje ogladac komin sasiada,odlegly o ~100m,musze stosowac przedluzki ok. 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym chcial kolimowac swoj teleskop w warunkach domowych,tzn.sztuczna gwiazda oddalona od teleskopu o max.6m,to aby zblizyc sie okularem do ogniska,musialbym zastosowac przedluzki pewnie ok. 1.5 metrowe.Kiedy probuje ogladac komin sasiada,odlegly o ~100m,musze stosowac przedluzki ok. 20cm.

 

A na takich przedluzkach mozna powaznie stracic na osiowosci.

Ja ostrzac na 6m musialem uzyc maksymalnie wysunieta tuleje od barlowa + maks. wysunieta katowke + maks. wysuniety okular. I ostrzylem niemal w skrajnym polozeniu lustra.

Ale co to ma wspolnego z kolimacja w naturalnych warunkach obserwacyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchac hadko!

Naprawde nie wiecie jak sie robi sztuczna gwiazde?

Nalezy w ekranie umiescic niewielka wypolerowana KULKE z lozyska kulkowego.

Oswietlona silnym mozliwie punktowym swiatlem jest dobrym przyblizeniem gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.