Skocz do zawartości

Celestron NexStar 130 SLT


Red45

Rekomendowane odpowiedzi

Jakbys chcial go odsprzedac to min 500 stracisz . Montaz nietypowy . Z tak krotka ogniskowa to nie wykorzystasz tej serednicy lustra do planet . Do ciemnego nieba lepsze wieksze lustro . Wg mnie min 200 mm . Poszukaj jakiegos chocby 200/100 na paralaktyku nie azymutalnym jak w prosty sposob chcesz miec sterowanie .

 

To tak w/g mnie .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sugestie! Jestem bardzo ograniczony jezeli chodzi o budzet, kupowanie z drugiej reki tez odpada, bo musze kupic na raty. Istnieje jeszcze druga wersja tego teleskopu z lustrem 114 i ogniskowa 1000mm - jesli mialbym wybierac miedzy tymi dwiema - co lepiej byloby widac w jednej niz w drugiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalatw gdzies kredyt i kup od razu . Np synta 200/1200 na Dobsonie z Niemiec z dostawa do domu wynosi ok 1020 zl. Co prawda nie jest na paralaktyku , ale cena !!! . Do tego Latwo nauczyc sie prowadzic ja z pow 200x . Duzo nie stracisz przy odsprzedazy . Telep 114/900 jest to min. Lecz 114/1000 to jest duzo ponizej .

Ma sferyczne lustro i barlowa w wyciagu . Bedziesz mial gorsze obrazy planet niz w 114/900 i cieniejsze mglawice . Z ostroscia tez gorzej .

Kupno telepa to gorzej niz auta .

W zyciu sami sobie nakazujemy : musze. Zawsze mozna inaczej .

 

Moze inni cos napisza ? Ciezko cokolwieki doradzac , zawsze mozesz nie byc zadowolony . Co innego bedziesz oczekiwac .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten twoj telep musi miec GOTO?

 

Najpierw sobie odpowiedz na pytanie czy to dla Ciebie "Have to be", czy raczej "Nice to have" Jezeli to drugie to celuj w wieksze lustro (za takie pieniadze dorwiesz wieksze). Jezeli to pierwsze, to musze jeszcze pomyslec co by Ci doradzic.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ma sie nastepujaco - przeznaczam pewna sume pieniedzy do wydania i za nia chcialbym miec w miare kompletny system, door-to-door, ze tak to ujme ;-) Nie mam na razie odpowiedniej wiedzy [i niestety czasu tez :-(] na zabawe w szukanie poszczegolnych elementow u roznych dostawcow, dopasowywanie, prace elektroniczno-mechaniczne. Oczywiscie czytalem forum i wiem, ze zawsze lepiej miec wieksze lustro, ale z drugiej strony nie wiem czy moje miejsce zamieszkania i bardzo silne zanieczyszczenie swiatlem nie zabija korzysci plynacych z wiekszego lustra. Ten Celestron ma f5 wiec chyba nie jest tak zle pod tym wzgledem. I jeszcze astrofotografia - w zasadzie montaz tego urzadzenia jest banalny [czytalem sobie manual w pdf], odbieram od kuriera, ustawiam, doczepiam aparat na piggy back i jestem gotowy do robienia zdjec na dluzszych czasach. I wlasnie m.in. o to mi tez chodzi. Wiem, ze o wiele wieksza radosc i satysfakcje ma sie z wlasnorecznego wybrania tuby, statywu, dorobienia silnika etc. Moze przy nastepnym teleskopie tez bede to robil ;- Ale jak na razie potrzebuje systemu gotowego do uruchomienia zaraz po dostawie. Aha - i jeszcze wazny fakt - latem pewnie bede staral sie wyjezdzac gdzies w plener - ten Celestron ma sensowna wage i jest kompaktowy, w porownaniu z takim np. TALem :-)

ps GOTO nie jest mi w 100% niezbedne, ale na pewno bedzie przydatne na poczatek, o wiele przydatniejsze natomiast bedzie sledzenie [zdjecia!].

 

Jeszcze raz dzieki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze astrofotografia - w zasadzie montaz tego urzadzenia jest banalny [czytalem sobie manual w pdf], odbieram od kuriera, ustawiam, doczepiam aparat na piggy back i jestem gotowy do robienia zdjec na dluzszych czasach.

Nie do końca z tymi dłuższymi czasami, bo zauważ, że to jest montaż azymutalny i będziesz miał rotację pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś sprzedawał ten montaż - nawet podpytywałem o niego. Dowiedziałem się, że do astrofoto nie nadaje się zupełnie. Na moje oko trójnóg też nie jest stabilny. To jest kompaktowy sprzęt do wizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ps GOTO nie jest mi w 100% niezbedne, ale na pewno bedzie przydatne na poczatek, o wiele przydatniejsze natomiast bedzie sledzenie [zdjecia!].

...

Witam,

no sorry, ale zadne goto nie ma śledzenia...

Komputerek sterujacy goto np. na montazu alt-az przelicza współrzędne (rektascencję i deklinację) obiektu na współrzedne alt-az i wydaje komendy silnikom, tak, żeby "teleskop patrzył w jedno miejsce sfery" - uwzględniając jej ruch oczywiście, co dla montażu alt-az wymaga ruchu obu silników sterujących.

W przypadku goto na paralaktyku komputer oblicza konieczny ruchy obu silników podczas przemieszczania się od jednego obiektu do drugiego, ale kiedy obserwujesz obiekt, to nie ma zadnego sledzenia tego obiektu, jest po prostu napędzanie osi rektascencji z predkością 360 stopni/24 godziny (no i ew. PEC).

Co innego kiedy dopniesz dodatkowy układ optyczny z kamerą i zepniesz ja (bezpośrednio lub przez komputer) z montazem - ale wtedy bedziesz miał autoguiding, a to juz inne koszty.

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Wg mnie to szkoda pieniedzy na ten teleskop, altaz + goto to się moze sprawdza dla LX200GPS, ale nie w przypadku takiego "cykadełka" - miałem parę lat temu podobny wynalazek (co prawda Meade'a) - skończyło się na tym, ze silniczki i handpad trafiły do innego teleskopu, a resztę z trudnościa posprzedawałem na allegro (z potężną stratą - niestety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.