Skocz do zawartości

Obserwatorium koło Kudłaczy?


Rekomendowane odpowiedzi

Patrzcie, co na stronach Gazety przeczytałem:

http://serwisy.gazeta.pl/metro/1,50145,3200091.html

 

Poniżej kopia dla potomności:

 

Górskie obserwatorium astronomiczne powstanie na szczycie Lubomir pod Myślenicami.

 

Dwie ruchome kopuły obserwacyjne zaczną działać na górskim szczycie jesienią przyszłego roku. Obsługiwać będą je naukowcy z UJ i AP. Obserwatorium ma także pełnić funkcje edukacyjne. Dzieci i młodzież w tym miejscu dowiedzą się więcej o astronomii na specjalnych pokazach i lekcjach.

 

Obiekt na Lubomirze powstanie w miejscu dawnego obserwatorium zbudowanego w latach 20. XX wieku. To właśnie z niego Lucjan Orkisz odkrył pierwszą polską kometę. Niestety, zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Potem kilkakrotnie podejmowano próby odbudowy.

 

Szanse na spełnienie ma ostatnia, która rozpoczęła się wiosną 2003 roku. Powołano wówczas komitet odbudowy złożony z profesorów Akademii Pedagogicznej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, a także członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W październiku 2003 roku zaprezentowano projekt nowego obserwatorium. Rozpoczęły się prace przygotowawcze pod przyszłą inwestycję. Na polanę na szczycie Lubomira, gdzie ma stanąć nowy obiekt, doprowadzono już sieć elektryczną i drogę. Gmina Wiśniowa, na której terenie leży szczyt, ogłosiła przetarg na budowę obserwatorium. Niedługo zostanie wyłoniony wykonawca budynku. Prace budowlane mają się rozpocząć wiosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie super - jednak cos sie dzieje w Polskiej Astronomii - ciekawi mnie tylko jaki sprzęt będą kryły te dwie kopuły

pozdrawiam

 

a już myślałem, że marzenie PiotraZ się ziściło :rolleyes:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9521&hl=

pozdrowienia

dokladnie tez tak pomyslałem :Beer::Beer::Beer:

a za Piotra tez trzymamy kciuki :Beer::Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.