Skocz do zawartości

chlodzenie i przewiew tuby 200/1200


Thrasher

Rekomendowane odpowiedzi

witam

zamierzam obudowac tyl mojej synty i zamiescic tam oto te cudo

http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...products_id=590

 

tani wentylek renomowanej firmy i do tego regulacja obrotow

teaz pytanko dla osob ktore sie w to bawily

Czy przepływ powietrza 19/25/31 CFM wystarczy by skutecznie zapobiegac parowaniu luster w syncie 200/1200 ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zamierzam obudowac tyl mojej synty i zamiescic tam oto te cudo

http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...products_id=590

 

tani wentylek renomowanej firmy i do tego regulacja obrotow

teaz pytanko dla osob ktore sie w to bawily

Czy przepływ powietrza 19/25/31 CFM wystarczy by skutecznie zapobiegac parowaniu luster w syncie 200/1200 ?

 

pozdrawiam

 

to chyba oczywiste ze nie chodzi o diody!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasher, oczywiście, że nie chodzi o diody,

ale również nie chodzi o parowanie luster

 

wentylatory w newtonach montuje się po to, żeby szybciej schłodzić lustro, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy różnica między temperaturą w której zazwyczaj trzymamy teleskop, bardzo się różni od temperatury w której prowadzimy obserwacje.

 

Kimo kiedyś zamontował w swojej syncie wentylator, a zrobił to w "zastępczym" dekielku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6381

znakomity pomysł, bo za jednym zamachem można sprawdzić, czy to nam tak naprawdę niezbędne, jednocześnie nie dziurawiąc tylnego dekla :) a wentylator zakładać tylko wtedy, kiedy jest on naprawdę potrzebny

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorek, który zamontowałem w swojej syncie zdał egzamin.Montowałem go przed planowanymi obserwacjami w momencie dużch różnic temperatur - efekt -krótki czas oczekiwania na schłodzenie się lustra.Polecam każdemu - łatwe wykonanie a duża wygoda.Siła "podmuchu" takiego wentylatorka była miłym zaskoczeniem - przy maksymalnych obrotach czuć było u wylotu tuby wylatujące powietrze z dużą siłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasher, oczywiście, że nie chodzi o diody,

ale również nie chodzi o parowanie luster

 

wentylatory w newtonach montuje się po to, żeby szybciej schłodzić lustro, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy różnica między temperaturą w której zazwyczaj trzymamy teleskop, bardzo się różni od temperatury w której prowadzimy obserwacje.

 

Kimo kiedyś zamontował w swojej syncie wentylator, a zrobił to w "zastępczym" dekielku:

......

 

w zwiazku z duza roznica temperatur wystawiam telepa odpowiednio wczesniej, czasem na 2 badz 3 godzinki.. no i po tym czasie caly sprzet zaczyna powoli zachodzic lodem :P lusterko wtorne tez sie oszrania, poza samym faktem schladzania lustra glownego takim wiatrakiem, myslalem takze o zapobieganiu szronienia badz parowania lusterka poprzez zapewnienie ODPOWIEDNIEGO przeweiwu. W mojej synci nie ma tylnego dekla, wiec nic nie bede dziurawil :) Jedynie zrobie dekielek na wymiar zakladany w czasie potrzeby :)

 

Jezeli chodzi o sam wiatrak to skusila mnie jego niska cena i mozliwosci regulacji obrotow.

Mam nadzieje ze wystarczy on do dobrego "przewietrzenia" calego tubusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsza możliwa prędkość w podanym przez ciebie wentylatorku to 1500 obr/min to zdecydowanie za wiele aby uniknąć degradacji obrazu poprzez cyrkulacje powietrza w czasie obserwacji, chodzi o to by wiatrak chodził na minimalnych obrotach jakie wystarczają aby w czasie rzeczywistym czyli podczas obserwacji lusterko wtórne nie zaparowało a obraz był stabilny. Ja także mam zamiar cos podobnego zrobić ale użyję do tego celu oddzielny potencjometr aby wyregulować precyzyjnie obroty wiatraka do potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.