Skocz do zawartości

POMOCY !!!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i o od razu prosze Was o pomoc.

Mam do zrobienia zadanie z fizyki i nie wiem zupełnie jak się do niego zabrać, a myślę, że większości z Was nie będzie ono sprawiało żadnego problemu.

Oto treść zadania:

1. Między Księżycem i Ziemią umieszczono ciało, tak aby siły oddziaływania grawitacyjnego Ziemi z tym ciałem i Księżyca z tym ciałem się równoważyły. Oblicz odległość do Ziemi w jakiej będzie spełniony ten warunek

 

Oto drugie zadanie które zrobiłem ale nie wiem czy wynik mi dobry wyszedł:

2. Jak zmieni się siła oddziaływania grawitacyjnego dwóch ciał o jednakowych masach, jeśli odległość między nimi zmniejszy się szesnastokrotnie , a ich masy zmaleją czterokrotnie?

 

W drugim wyszło mi, że siła oddziaływania grawitacyjnego wzrośnie 252 razy. Czy to dobry wynik???

 

Z góry wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Między Księżycem i Ziemią umieszczono ciało, tak aby siły oddziaływania grawitacyjnego Ziemi z tym ciałem i Księżyca z tym ciałem się równoważyły. Oblicz odległość do Ziemi w jakiej będzie spełniony ten warunek
Odp. znajdziesz w poscie news:3c63f995@news.vogel.pl (dla "pewnosci" polecam tez dalsza czesc tej dyskusji).

 

2. Jak zmieni się siła oddziaływania grawitacyjnego dwóch ciał o jednakowych masach, jeśli odległość między nimi zmniejszy się szesnastokrotnie , a ich masy zmaleją czterokrotnie?

F=GMm/r^2 (tu M=m, wiec mozna zastosowac ta sama literke przy masie)

F_1/F_2=(Gm^2/r^2)/(G (1/4m)^2)/(1/16r)^2 (mam nadzieje, ze sie nie pomylilem w "krzaczkologii" ;-)

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jak zmieni się siła oddziaływania grawitacyjnego dwóch ciał o jednakowych masach, jeśli odległość między nimi zmniejszy się szesnastokrotnie , a ich masy zmaleją czterokrotnie?

 

W drugim wyszło mi, że siła oddziaływania grawitacyjnego wzrośnie 252 razy. Czy to dobry wynik???

 

Z góry wielkie dzięki!

 

oddziaływanie zwiększy sie 64 razy. (szesnaście do kwadratu podzielić na cztery - przy założeniu że ich ŁĄCZNE masy zmniejszą sie cztery razy)

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oddziaływanie zwiększy sie 64 razy. (szesnaście do kwadratu podzielić na cztery - przy założeniu że ich ŁĄCZNE masy zmniejszą sie cztery razy)
Ja zrozumialem, ze masa kazdego z nich zmalala 4x (przez co trzeba by bylo podzielic przez 16 - we wzorze jest GMm...).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oddziaływanie zwiększy sie 64 razy. (szesnaście do kwadratu podzielić na cztery - przy założeniu że ich ŁĄCZNE masy zmniejszą sie cztery razy)

Tak masz racje, ja odjąłem te 4 od 256 :Boink: dzięki!!!

 

Kurcze, teraz to juz sam nie wiem co autorzy podręcznika mieli na myśli konstruujac to zadanie :rolleyes:

Edytowane przez Bubba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrozumialem, ze masa kazdego z nich zmalala 4x (przez co trzeba by bylo podzielic przez 16 - we wzorze jest GMm...).

 

Wg mnie to zadanie jest niefortunnie napisane i do końca nie wiadomo jak interpretować te masy..., razem czy osobno

 

Dlatego przyjęłam takie założenie. :szczerbaty:

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to zadanie jest niefortunnie napisane i do końca nie wiadomo jak interpretować te masy..., razem czy osobno

 

Dlatego przyjęłam takie założenie. :szczerbaty:

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

 

heh, a weź tu "ugryź" to pierwsze zadanie, bez odwoływania sie do matematyki wyższej, jeżeli traktować je dosłownie :)

bo czegoś takiego dowódł dopiero Langrange: http://scienceworld.wolfram.com/physics/LagrangePoints.html

i od jego nazwiska, takie miejsca nazywają się punktami Lagrange'a, albo inaczej punktami libracyjnymi

no chyba, ze znowu trzeba założyć, że Ziemia i Księżyc, tak sobie tkwią nieruchomo obok siebie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.