Skocz do zawartości

Obłoki Ooorta wokól innych gwiazd


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość saywiehu

Wyczytałem, że podczas obserwacji Wegi odkryto wokół niej obłok Oorta (wg "Bliżej komety Halleya" Ziołkowskiego). Nie znam innych doniesień w takiej sprawie, a przytoczona książka zawiera jedynie stwierdzenie faktu. Pomóżcie dotrzeć do bardziej szczegółowych informacji, lub napiszcie, co w tej sprawie wiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dość dawna wiadomo, że Vega jest otoczona dyskiem materii. Dawniej sądzono, że to dysk protoplanetarny, jednak nowsze obserwacje sugerują, że to raczej pozostałość po tworzeniu układu planetarnego, czyli pył i inne śmieci, których jeszcze nie zassały młode planety. O obłoku Oorta nie słyszałem i nie wiem, czy w ogóle dałoby się coś takiego wykryć.

Kiedyś, jeszcze jak byłem na studiach, mówiło się, że pewne charakterystyki dysku wokół jakiejś gwiazdy (chyba chodziło o beta Pictoris) można najłatwiej wytłumaczyć spadkiem ogromnych ilości komet w wewnętrzne obszary dysku protoplanetarnego. Nie było to obserwacyjne stwierdzenie obłoku Oorta, ale wyraźna sugestia, że może on tam istnieć, bo przecież skądś te komety muszą się brać. Oczywiście o ile hipoteza "kometarna" była poprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale poważniej już, to rzeczywiście istnieje sposób na wykrycie dysków wogół innych gwiazd, lecz chodzi raczej o dyski składające się ze skał i pyłu, czyli bardziej odpowiedniki pasa Kuipera, niż obłoku Oorta, który podobno w głównej mierze składa się z materii innego rodzaju; jak lodu, czy innych zamarznietych gazów.

 

a ów sposób polega na tym że widmo takiej obserwowanej gwiazdy zawiera więcej światła w zakresie podczerwonym, niż wyniakałoby to z danych dotyczących z jej struktury

i na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że źródłem tej emisji jest taki pyłowo-skalny obłok, który w ten właśnie sposób wypromieniowuje ciepło, dostarczone przez macierzystą gwiazdę

http://www.newscientistspace.com/article.ns?id=dn8613

a takich gwiazd odkryto już ok. 100

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Dziękuję chłopaki :notworthy:

 

Nie powiem, zdanie w tej książce zabrzmiało dla mnie baaaardzo zagadkowo. Tym bardziej, że to książka z 1985 r. A tak - znowu coś się człowiek dowiedział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.