Skocz do zawartości

Obserwacje w Bliźniętach i nie tylko


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Wieczorem wystawiłem teleskop, ponieważ rozpogodziło się. Refraktor studził się prawie godzinę.

Najpierw obserwowałem Marsa. Początkowo okular 25mm. Tarcza ledwo widoczna. Przy powiększeniu 102x (okular LVW 8mm) tarcza już lepiej widoczna, ale w zasadzie żadnych szczegółów nie widać. Z kolei przy powiększeniu 205x obraz praktycznie pływa. Seeing jest niedobry. Planeta znajduje się w położeniu RA: 4h57m, decl. +24o24’. Jasność 1,0 mag. Odległość od Ziemi 1,53 j.a.

Potem patrzyłem na Plejady i M42 z całkiem nieźle widoczną mgławicą.

Następnie wyposażony w artykuł „A Star Hop from Gemini’s Feet” ze Sky&Telescope z lutego 1996 roku rozpocząłem obserwacje okolic gwiazdy mu Gem. Najpierw właśnie czerwona mu Geminorum. Jasność gwiazdy 2,9 mag. Typ M3. Potem ciekawy układ Collinder 89 (gromada otwarta) i jej trzy najjaśniejsze składniki trzy gwiazdki 12, 11 i 10 Geminorum.

Następna to gwiazda zmienna eta Geminorum. Położona około 150-180 lat świetlnych od nas.Bardzo czerwona. Potem obok jeszcze dwie zmienne BU i VY Geminorum.

Nieco obok zmiennych widoczne dwie gwiazdy podwójne o jasności 8,7 i 9,8 mag.

Troszkę na północ od zmiennych widoczny tzw. Unknown Ridge. W tej bogatej w gwiazdy okolice ekliptyki pojawia się nieskatalogowany obszar ciemnego nieba – bez żadnej gwiazdki. Być może znajduje się tu jakaś ciemna mgławica, która zasłania dalej położone gwiazdy.

Dalej piękna gromada M35. Jest to gromada zawierająca około 200 gwiazd. Świetnie widoczna w telekopie. Nieco obok znacznie mniej efektowna gromada NGC 2158.

Obok gwiazdy 1 Geminorum efektowna gwiazda potrójna TYC 1864-1166-1 o jasności 9,5 mag.

Na zakończenie oceniłem gwiazdę zmienną długookresową U Orionis, która obecnie ma ok. 8,5 mag. i jej jasność spada.

Na zakończenie rzut oka na Saturna. Seeing tylko momentami pozwalał na udane obserwacje. Wtedy widoczne pięknie pierścienie, cień planty i tylko trzy księżyce: Tytan, Hera i Tetys. Planeta w położeniu RA: 8h28m, decl. +19o49’. Jasność 0,0 mag. Odległość 8,50 j.a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyste niebo było tylko w Twoich okolicach :szczerbaty:

 

Ale we wczorajszy wieczór łyknąłem trochę obserwacji 21:00 do 23:00. Zdesperowany pojechałem po 20:00 zobaczyć co na Tąpadłach, (choć icm twierdził, że całe niebo jest zachmurzone). Po 22:00 zaczęły się rzeczywiście zbierać jakieś cirrusy, a koło 23:00 zaciągnęło się zupełnie. Niemniej udało się trochę tego uzbierać. Warunki dojazdowe nie odbiegają od tego, co pisałeś ze dwa tygodnie temu. Kupa mokrego śniegu i ogromne koleiny.

 

Do odstrzału poszła centralna część UMa pomiędzy alfą-betą-gammą-deltą i okolice.

Z Messierków zacząłem od M81/M82/ngc3077. Najciekwsza była M82. Widoczne 2 ukośne czarne pasy przecinające galaktykę oraz jej guzełkowa struktura.

Oprócz dużych, jasnych Mesierków M108, M109, M97 wyhaczyłem w tym miejscu 24 ngcki/icki.

3610/3642/3690-ic0694/3613/3619/3683A/3674/3683/3780/3898/3888/3998-3990/3982/3972/3921/3739/3738/3756/3718/3729/3657/3631

Większość to 11.5-12-5 mag, jak na Taurusa są bardzo jasne.

 

Ładnie widoczne oczy Sowy przy 110x. Zresztą większośc obserwacji szła na tym powiększeniu, tylko czasami wrzucałem 180x, ale to nie było zbyt ciekawe. Seeing okropny.

Ciekawostki to parka 3690-ic0694. Obie są dość jasne 11.7/12 mag, ale bardzo małe. Bardzo blisko siebie dwie galaktyki zlewajace się w jedność. Tylko ich połączony kształt zdradza, że coś jest nie tak. Jakby ktoś paskiem ścisnął galaktykę wpół. Przy 180x nawet przy pływającym seeingu można wyraźnie dostrzec zwężenie pomiędzy nimi.

Mnie uwiodła ngc3642. Mała jasność powierzchniowa (14.50), ale wyraźnie odrysowująca się od otoczenia.

Ciekawa jest parka 3998-3990. Z dwoma gwiazdkami tworzy równiótki romb.

 

 

PS. S&T z lutego '96 to już jakis biały kruk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. S&T z lutego '96 to już jakis biały kruk.

 

Ja zbieram S&T od stycznia 1996. Ostatnio przejrzałem wszystkie archiwalne numery i po prostu wyciąłem sobie wszytskie najciekawsze artykuły i zebrałem w segragatorach. Łatwiej teraz mi nad tym zapanować i korzystać z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

az strach myślec, co będzie jak wpadną w niepowołane ręce..

 

pogodenego nieba

To tylko smiecie dla niezainteresowanego . Moja zona z innej dziedziny tez zbiera , wszedzie leza , w szafach , polkach , na schodach . Selekcjonowane, wycinane - nikomu poza nia niepotrzebne. :Boink:

Siostrenicy i szwagrowi pokazalem Saturna i M42 . Wialo bylo jasno ale zachwyceni .

Golym okiem trudno bylo wypatrzyc gdzie jest M42 ale w telepie przy 100x wyszla dobrze . Ale tylko 4 gwiazdki w trapezie .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.