Skocz do zawartości

Kolimator laserowy Baader Planetarium


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...72049cfff1c172f

 

Czy ten kolimator wart jest tych 265zł, będę musiał się w jakiś zaopatrzyć mój obiektyw jest już poważnie zabrudzony a po myciu nie obejdzie się bez ustawienia poprawnie optyki, więc proszę o pomoc w tej kwestii co proponujecie, to cudo czy może jakiś inszy wynalazek. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...72049cfff1c172f

 

Czy ten kolimator wart jest tych 265zł, będę musiał się w jakiś zaopatrzyć mój obiektyw jest już poważnie zabrudzony a po myciu nie obejdzie się bez ustawienia poprawnie optyki, więc proszę o pomoc w tej kwestii co proponujecie, to cudo czy może jakiś inszy wynalazek. <_<

 

265zl nigdy bym tyle nie dal za laserek w obudowie 1,25" nie myslales o zrobieniu sobie wlasnego? :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...72049cfff1c172f

 

Czy ten kolimator wart jest tych 265zł, będę musiał się w jakiś zaopatrzyć mój obiektyw jest już poważnie zabrudzony a po myciu nie obejdzie się bez ustawienia poprawnie optyki, więc proszę o pomoc w tej kwestii co proponujecie, to cudo czy może jakiś inszy wynalazek. <_<

 

Grzybek. O jakim obiektywie mówisz?

PS Grzesiek, byłeś ostatnio może w Baden-Baden?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze kolimatora 2” i zastanawiam się czy jest jakaś znacząca różnica między 1,25”. :blink:

 

wkladasz kolimator do deruktora 1,25" i gotowe :D, a tak na powaznie to caly urok profesjonalnego kolimatora polega na ustawieniu wiazki laserowej idealnie do osi no i jeszcze prawidlowej srednicy oprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten kolimatorek Baadera i mogę potwierdzić, że jest super. Na polskim rynku to chyba najlepsza marka.

Do składanego szybkiego Dobsa wręcz nieodzowny. Po złożeniu tylko 3 minuty na dokolimowanie.

 

Natomiast jesli chodzi o sam kolimator laserowy ten czy dowolny inny, to trzeba uważać bo moze pokazywać, ze wszystko jest OK, nawet jak nie jest.

 

 

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkladasz kolimator do deruktora 1,25" i gotowe :D, a tak na powaznie to caly urok profesjonalnego kolimatora polega na ustawieniu wiazki laserowej idealnie do osi no i jeszcze prawidlowej srednicy oprawy

Wiem jak zastosować kolimator 1,25” zadałem to pytanie bo napisałeś że nigdy byś nie dał takiej kasy za 1,25” , ja zrozumiałem że 1,25” jest gorszy od 2” i zapytałem na czym polega ta różnica. :Salut:

 

PS. Czy na polskim rynku można kupić jakiś inny kolimator ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak zastosować kolimator 1,25” zadałem to pytanie bo napisałeś że nigdy byś nie dał takiej kasy za 1,25” , ja zrozumiałem że 1,25” jest gorszy od 2” i zapytałem na czym polega ta różnica. :Salut:

 

PS. Czy na polskim rynku można kupić jakiś inny kolimator ?

 

aha myslalem ze sobie ze mnie zazartowales :Salut: , Ja osobiscie nie widzialem zeby gdzies sprzedawano kolimatory, ale sam takich kilka zrobilem. Koszt calkowity to max 20zl i troche pracy a po zamontowaniu nawet taiej samorobki widac niedoskonoalosci wyciagu, przynajmniej firmy A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha myslalem ze sobie ze mnie zazartowales :Salut: , Ja osobiscie nie widzialem zeby gdzies sprzedawano kolimatory, ale sam takich kilka zrobilem. Koszt calkowity to max 20zl i troche pracy a po zamontowaniu nawet taiej samorobki widac niedoskonoalosci wyciagu, przynajmniej firmy A

Podejrzewam że z wyciągiem Synty nie będzie lepiej, możesz jeszcze napisać jak go wykonałeś, raczej i tak kupie gotowy ale pytam z ciekawości. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obudowa - walec z aluminium, badz z nierdzewki oczywiscie 1,25'', W srodku otwory na standartowy laserek ( i tu zasadniczy problem sie pojawia te chinskie laserki maja taka optyke ze promien lasera prawie zawsze "odbiega :ha: " od osi, ale wystarczy troche pokombinowac ... Obudowe laserka dobrze jest zamontowac tak zeby mozna bylo ja manipulowac najlepiej 3srubami. Po zamontowaniu laserka wystarczy sprawdzic osiowosc calego kolimatora - krecac go w reduktorze 1,25 wokol wlasnej osi, ewentualnie skorygowac srubami i gotowe ). Ja teraz kiedy kupilem zielony laser mam zamiar zrobic z niego kolimator i celownik za razem, bedzie dwa w jednym :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam i podzielę się swoimi watpliwościami. Kolimację newtonów o średnicy zwierciadła do 8", jak podaje producent przeprowadza się przy pomocy oka. Plamkę zgrywa się z kółkiem patrząc przez wyciąg. Tak zapytam, jak długo masz tę syntę i kiedy ostatnio ją kolimowałeś? Czy przypadkiem nie jest tak, że kolimacja specjalizowanymi przyrządami jest niezbędna do swiatłosilnych newtonów od 10" wzwyż? Bo może się okazać, że wystarczy lustro 8" skolimować raz na jakiś czas przyrządem, który można na tę okoliczność pożyczyć od właściciela większego lustra. Będzie ekonomiczniej.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam i podzielę się swoimi watpliwościami. Kolimację newtonów o średnicy zwierciadła do 8", jak podaje producent przeprowadza się przy pomocy oka. Plamkę zgrywa się z kółkiem patrząc przez wyciąg. Tak zapytam, jak długo masz tę syntę i kiedy ostatnio ją kolimowałeś? Czy przypadkiem nie jest tak, że kolimacja specjalizowanymi przyrządami jest niezbędna do swiatłosilnych newtonów od 10" wzwyż? Bo może się okazać, że wystarczy lustro 8" skolimować raz na jakiś czas przyrządem, który można na tę okoliczność pożyczyć od właściciela większego lustra. Będzie ekonomiczniej.

pozdr

 

to ja tylko dodam tylko ze kolimuje na oko tez, ale kolimatorkiem laserowym jest szybciej a z wlaszcza przy pomocy dwoch osob :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syrtę mam 3lata i nigdy nie ustawiałem optyki nawet na oko, obrazy za pomocą tego teleskopu ciągle mnie zaskakują więc raczej jest wszystko ok, niestety po wyjęciu lustra z oprawy w celu umycia kolimacja będzie niezbędna. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syrtę mam 3lata i nigdy nie ustawiałem optyki nawet na oko, obrazy za pomocą tego teleskopu ciągle mnie zaskakują więc raczej jest wszystko ok, niestety po wyjęciu lustra z oprawy w celu umycia kolimacja będzie niezbędna. <_<

Skoro trzy lata masz i jest Ok. To ja radzę zrób tak, wymontuj lustro główne z oprawą, nie ruszając śrub kolimacyjnych. Przed tym zaznacz położenie lustra, żeby włożyć w ten sam sposób. Po umyciu zmontuj i sprawdź okiem kolimację (plamka kółko). Zrób test obserwacyjny. Oceń obraz po umyciu, Dla pewności pożycz kolimator i sprawdź, czy ustawianie "na oko" dało efekt i ewentualnie skoryguj. Ciągle mam watpliwości, czy przy takim lustrze kolimator trzeba mieć na własność. Z pewnością lepiej mieć, niż nie mieć, ale kupowanie rzeczy niezbyt koniecznej uważam za nieracjonalne. Być może wystarczy jakiś prostszy kolimator za kilkadziesiąt zł?

pozdr

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tylko dodam tylko ze kolimuje na oko tez, ale kolimatorkiem laserowym jest szybciej a z wlaszcza przy pomocy dwoch osob :Salut:

to ja dodam, że z Baaderem kolimuje najszybciej się samemu. Sięgając jedną ręką do śrub przy lustrze głównym, widzę cały czas przemieszczanie wiązki zwrotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do synty 200/1200 nie potrzeba laserowego kolimatora, wystarczy zwykly optyczny jak Cheshire. Widzialem tez kiedys tutaj na forum swietny sposob na wykonanie kolimatora z pudelka po filmie. Chodzi o to, aby miec kolimacje pod kontrola. Czasami jestem zaskoczony jak wiele osob nie dokonuje kolimacji w swoich Newtonach nawet przez kilka lat. Nawet refraktory potrzebuja kolimacji (choc duzo zadziej).

 

Co do kolimatorow laserowych to chce przestrzec przed kupnem kolimatora 1.25" w przypadku, gdy posiadasz wyciag 2" z adapterem 1.25". Wszystko sie rusza z powodow luzow i nie mozna dokonac prawidlowej kolimacji. Jezeli juz to nalezy kupic dobry kolimator 2". Kolejna uwaga - kolimator tez trzeba skolimowac! Lub przynajmniej upewnic sie, czy jest skolimowany, ale to juz prostsza rzecz.

 

Co do kolimatora plus soczewka Barlowa to jest to super metoda, poniewaz nie liczy sie, czy masz luzy, adapter i czy kolimator jest skolimowany. Mozna ta metoda skolimowac tylko lustro glowne.

 

Ja uzywam 2" kolimatora Howie Glatter plus soczeka Barlowa. Najpierw ustawiam lustro wtorne korzystajac z ustawienia punktowego. Nastepnie dodaje specjalna soczewke Barlowa i dokonuje kolimacji lustra glownego. Kiedys uzywalem Cheshire, ale teraz uzywam go tylko do mojego SkyWatcher ED80.

 

Istnieje jeszcze jedna metoda i narzedzie do kolimacji. Nazywa sie autokolimator i jest jeszcze bardziej dokladne niz Laser plus Barlow. Dla mnie to juz jednak lekka przesada, poniewaz ruszajac tuba zawsze istnieje minimalne odksztalcenie sie calosci konstrukcji i kolimacja ulega zmianie.

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

P.S. Jezeli bede mial czas i zapamietam to zrobie pare zdjec mojego kolimatora, poniewaz zwylky Barlow moze nie wystarczyc do tej metody. Barlow musi byc na tyle maly, aby mozna bylo ustalic pozycje odbicia lustra wtornego na nim.

Jak widać najelpszy jest podobno kolimator 2" z barlowem :Beer:

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syrtę mam 3lata i nigdy nie ustawiałem optyki nawet na oko, obrazy za pomocą tego teleskopu ciągle mnie zaskakują więc raczej jest wszystko ok, niestety po wyjęciu lustra z oprawy w celu umycia kolimacja będzie niezbędna. <_<

 

Na początek proponuje Ci wykonanie kolimatora z pudełka po kliszy. Dzięki niemu odrazu zobaczysz czy masz rozkolimowany sprzęt i w razie potrzeby go skolimujesz. Mam taki sam teleskop jak Ty i podobnie do Ciebie nie kolimowałem go od kupna, ponieważ obrazy dawał naprawde świetne. Niedawno jednak postanowiłem w końcu skolimować Syntę. Okazało się to bardzo prostym i szybkim zabiegiem. Wydaje mi się , że takim pudełkiem po kliszy Syntę mozesz skolimowac z podobną dokładnością jak w przypadku kolimatora laserowego, co innego z bardziej światłosilnymi i większymi telepami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuje Ci wykonanie kolimatora z pudełka po kliszy. Dzięki niemu odrazu zobaczysz czy masz rozkolimowany sprzęt i w razie potrzeby go skolimujesz. Mam taki sam teleskop jak Ty i podobnie do Ciebie nie kolimowałem go od kupna, ponieważ obrazy dawał naprawde świetne. Niedawno jednak postanowiłem w końcu skolimować Syntę. Okazało się to bardzo prostym i szybkim zabiegiem. Wydaje mi się , że takim pudełkiem po kliszy Syntę mozesz skolimowac z podobną dokładnością jak w przypadku kolimatora laserowego, co innego z bardziej światłosilnymi i większymi telepami.

Ja używając pudełka po kliszy w 4 minuty dość dobrze skolimowałem soligora MT-800 :Beer: Metoda ta jest bardzo prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.