Skocz do zawartości

kilka pytan


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam kilka pytan (no wlasciwie 2;) )

Po swoich pierwszych obserwacjach musze stwierdzic ze ogladanie ksiezyca czy tez saturna przez okular

6,5mm to czysta przyjemnosc ale niestety szybko mecza sie oczy - czy zastosowanie okluaru ok 20mm + barlow 3x zamiast 6,5mm daje pdobne efekty wizualne? czy barlow wplywa na utrate jakosci ogladanych obrazow?

i pytanie drugie

czy ktos z Was uzywal do astrofotografii aparatu Panasonic Lumix DMC-FZ20 ?

i czy wogole ten sprzet nadaje sie do tego typu zastosowan?

dokladny opis np tu:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3118

 

za odpowiedzi z gory dziekuje i pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Witam

Mam kilka pytan (no wlasciwie 2;) )

Po swoich pierwszych obserwacjach musze stwierdzic ze ogladanie ksiezyca czy tez saturna przez okular

6,5mm to czysta przyjemnosc ale niestety szybko mecza sie oczy - czy zastosowanie okluaru ok 20mm + barlow 3x zamiast 6,5mm daje pdobne efekty wizualne? czy barlow wplywa na utrate jakosci ogladanych obrazow?

i pytanie drugie

czy ktos z Was uzywal do astrofotografii aparatu Panasonic Lumix DMC-FZ20 ?

i czy wogole ten sprzet nadaje sie do tego typu zastosowan?

dokladny opis np tu:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3118

 

za odpowiedzi z gory dziekuje i pozdrawiam:)

 

Pytanie o barlowa to jedno z najczesciej pojawiajacych sie na Forum :-)

Dobry barlow nie powinien znaczaco zdegradowac obrazu.

 

A dlaczego Ci sie meczy wzrok przy 6,5mm? To Plossl z LER 4mm? :-)

Czy jest inna przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o barlowa to jedno z najczesciej pojawiajacych sie na Forum :-)

Dobry barlow nie powinien znaczaco zdegradowac obrazu.

 

A dlaczego Ci sie meczy wzrok przy 6,5mm? To Plossl z LER 4mm? :-)

Czy jest inna przyczyna?

 

tak to Plossl 6,5 ale nie wiem co to LER;) generalnie srednica soczewki jest baardzo mala;) w porownaniu do okularu 32 np

przepraszam jesli te pytania sa "kosmiczne" ale edukuje sie dopiero:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
tak to Plossl 6,5 ale nie wiem co to LER;) generalnie srednica soczewki jest baardzo mala;) w porownaniu do okularu 32 np

przepraszam jesli te pytania sa "kosmiczne" ale edukuje sie dopiero:)

 

Nie zaryzykuje wiazacej definicji LER bo jest to ciekawy temat polemiki, ale w skrocie i ogolnikowo, to jest maksymalna odleglosc oka od powierzchni soczewki ocznej okularu przy ktorej widac jeszcze cale pole widzenia ograniczone diafragma.

 

Im krotszy Plossl tym mniejsza soczewka oczna i krotszy LER.

Np. okulary lantanowe (nawet te najkrotsze) maja LER na poziomie 20mm i duza soczewke oczna co pozwala na komfortowe obserwacje nawet osobom w okularach korekcyjnych.

 

Plossl 32mm ma LER na poziomie 23mm i jest bardzo komfortowym okularem.

 

Nie boj sie pytac :-)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
heehe okular latanowy jak sie rozgladalem to koszt ok 800 zl...a ja dopiero wczoraj sprzet odebralem;)

 

Krotkie lantany o polu zblizonym do Plossli kosztuja ok. 400 PLN.

800 PLN kosztuja lantany szerokokatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
lantany tez maja w sobie wbudowana soczewke barlowa... wiec to zadna super konstrukcja optyczna

 

Najwazniejsza jest jakosc obrazu wyjsciowego i komfort obserwacji, a nie szczegoly konstrukcji.

Orto tez nie naleza do super konstrukcji, a sa rasowymi okularami planetarnymi.

 

Super konstrukcje to szerokie katy gdzie optyka musi szczegolnie mocno korygowac wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
a oto ciekawostka, po wykreceniu tulejki z barlowem mamy z lantana 10,5mm lantana na poziomie 20mm, wystarczy tylko wytoczyc sobie taka czesc. Pole wiczenia sie nie zmienia bo pierscien znajduje sie w pierwszej czesci

 

P5092847.JPG P5092848.JPG P5092849.JPG

 

A jak z korekcja pola bez wbudowanego barlowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wszelakich barlowów z niższej półki. No chyba że o fotografie chodzi.

Obraz jest degradowany zbyt mocno, nie ma to jak bukiet 4 okularków do różnych powerów.

 

A do tych Plossli 10-4 mm da się przyzwyczaić bardzo szybko. Nawet jeśli mają LER 2 mm i soczewki 3 mm. Trzeba tylko to zakceptować. Szczególnie jeśli jest się początkującym lub niezamożnym.

 

Ja już się tak do tego przyzwyczaiłem że przestałem myśleć nawet o komfortowych LV Vixena, a raczej o większym lustrze i innych akcesoriach (filtry).

 

*******************************

 

Okulary komfortowe typu lantanowego są raczej dla doświadczonych koneserów obserwacji, z grubym portfelem, lubiących wygodę, jakość i klasę sprzętu.

 

Wiem że w Polsce powoli robi się klasa zachodnia sprzętu w astronomii, lecz mało doświadczonemu użytkownikowi lunety raczej wystarczą prostsze rozwiązania.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.