Skocz do zawartości

Co kupić - kompletny laik...


astrogreg

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze,

 

Moje pytnie jest oczywiście trywialne a pewnie odpowidź juz bardziej skomplikowana. Przyznaję, że jestem całkowicie zagubiony w 'tematyce zakupowwej'. Swego czasu myślałem o zakupie teleskopu TAL ponieważ ceniona jest jego dobra optyka. Teraz sam już nie wiem czy to dobry wybór. Generalnie chciałbym aby sprzęt był w miarę 'perspektywiczny' no i aby to co dzięki niemu widać miało jakąś jakość. Dodatkowo chciałbym mieć możliwość podłączenia do teleskopu lustrzanki. To oczywiście w dalszej perspektywie. Jeśli chodzi o finanse to jak wspomniałem jest to 1100 pln z ewentualnym małym marginesem +-. CO w ramach tych środków polecacie ? Będe bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi. I jeszcze jedno: czy taki sprzęt, który można zobaczyć na stoiskach foto w niektórych supermaketach jest cos wart ? Widziałem cos o nazwie Galaxia za ok 770 pln ale jakoś nie chce mi się wierzyć że to dobry (głównie chodzi o jakość optyki ) sprzęt. Jak jest wasza opinia? Pozdrawiam serdeczniei czekam na porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sumas odwalił kawał dobrej robory, krótko i zwięźle i do rzeczy, to u nas ostanio rzadkość a szczególnie w marketach gdzie wciskają człowiekowi badziewny sprzęt za 500 zł oferującu power 1000X. Widziałem coś takiego , normalnie szok :icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki sumas!

Rzeczywiście, super recenzja i przyznaję, opisy możliwości wymienionej Synty bardzo mnie zaintrygowały.

Mam wiele obaw związanych z techniczną stroną tej całej 'zabawy' ale wiem że bez tego sie nie da.

Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Synta 200/1200 na Dobsonie to dobra jakosc , bardzo dobre obrazy i niska cena . Ale bedzie klopot z jej tuba na paralaktyku powiesic- tak czytalem

Ale równie dobrze nie takie rzeczy się robiło, prawda Zbig? ;)

 

Już był topic o powieszeniu tej tuby na paralaktyku, z powodzeniem. Jak się bardzo chce, wszystko się uda. Z drugiej strony mówimy o zakupie pierwszego teleskopu, przy ograniczonej gotówce. No i tu nie ma w ogóle co się zastanawiać, lepszego wyboru nie ma, to stwierdzenie padło na forum wiele razy. A pierwszy teleskop oznacza nauczenie się WSZYSTKIEGO: i posługiwania się sprzętem, i przede wszystkim tego, do czego on służy: sztuki obserwacji. Z czasem może okazać się konieczne rozszerzenie bazy sprzętowej, np. o sprzęt do astrofoto. Ale i tu jest alternatywa: platforma.

A teraz napiszę herezję. Jest jeszcze jeden aspekt sprawy, rzadko brany pod uwagę. Synta to dość duży teleskop. Ja na absolutny początek mooocno zastanawiałbym się nad rozwiązaniem w postaci możliwie najtańszej. Zobaczcie, ilu na forum jest zadowolonych użytkowników przeróżnych "mini-mini". Wielu ludzi obecnie kupuje Synty tylko dlatego, że mają one tak atrakcyjną cenę. A wydatkowanie ponad tysiąca złotych + brak czasu + absolutny brak znajomości nieba + nie dbanie o sprzęt z czasem doprowadzą wielu ludzi do niechęci do astro, a sprzęt będzie po prostu zawadzał w domu. Dlatego chwalę sobie mój pierwszy zakup - Tała Alkora, który dodał mi "czadu", nauczył wielu rzeczy i pozwolił "dojrzeć" do Synty. Tu się kłaniają i obserwy w każdym możliwym czasie, i aktywny udział w forum, i przede wszystkim jeden jedyny wyjazd na zlot. He, z kolei jak będzie wielu niezadowolonych, to niedługo będziemy mieli na giełdzie sporo mało używanych Synt w fajowych cenach... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA NA TEN PRZYKłAD DO TEJ PORY MIAłEM JENO LORNETY. Ale to mi dało niezłą znajomość nieba i zamierzam kupić syntę. Cały czas zdaje sobię sprawę że największą wadą tego telepa są jego gabaryty, nawet nie waga. Ale ktoś mądry powiedział na tym forum że teleskopu nie da się schować do kieszeni. Może i fajnie było by kupić jakiś zgrabny refraktorek, ale popatrzcie tylko na ceny , są bardzo wysokie. Jesli już refraktor to tylko ten:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3a

 

cena 2200 i fajna apertura bo 120mm i pozytywne opinie na tym forum. Rzecz w tym że ten refraktor nie jest zgrabniejszy od synty na dobsonie. ale jak ktoś jest fanem refraktorów to sprzęt dla niego. Sam się nad tym zastanawiałem . Tylko że teleskop to jedno a osprzęt do niego to drugie.

Kupując syntę 200/1200 za 1100 zł drugie 1100 ładuje w osprzęt i dopiero wtedy mam super sprzęt do obserwacji np. taka konfiguracja:

 

Synta: 1100

Vixen lv 12 mm: 400

Swan 33mm : 400

Barlow 2 cale: 250

 

Razem daje to: 2150 zł i super sprzęt do obserwacji. To w końcu 20 cm lustra. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwacji np. taka konfiguracja:

 

Synta: 1100

Vixen lv 12 mm: 400

Swan 33mm : 400

Barlow 2 cale: 250

 

Razem daje to: 2150 zł i super sprzęt do obserwacji. To w końcu 20 cm lustra. :Beer:

Jak nie mieszkasz pod zupelnie ciemnym niebem to

Barlow 2" i 26 mm szerokokatny okular . Nie treba 12 mm bo 26mm z barlowem da 13 mm .

A z 26 mm okularem ciemniejsze tlo bedzie z racji wiekszego powiekszenia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Jak nie mieszkasz pod zupelnie ciemnym niebem to

Barlow 2" i 26 mm szerokokatny okular . Nie treba 12 mm bo 26mm z barlowem da 13 mm .

A z 26 mm okularem ciemniejsze tlo bedzie z racji wiekszego powiekszenia,

Zbiga słuchać proszę!!! Wie co mówi.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.