Skocz do zawartości

Perseidy 2003


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Perseidy, zwane także "Łzami Św. Wawrzyńca", to jeden z największych

znanych nam rojów meteorów. Pierwsze wzmianki o jego aktywności

pochodzą już z dalekowschodnich kronik starożytnych. Meteory z tego roju

możemy podziwiać od około 17 lipca do 25 sierpnia z wysokim maksimum

występującym w okolicach 12-13 sierpnia.

 

Twórczynią roju Perseid jest powracająca do Słońca co prawie 130 lat

kometa 109P/Swift-Tuttle. Jej ostatni powrót nastąpił w roku 1992, co

spowodowało znaczny wzrost aktywności Perseid. Już od 1988 roku mogliśmy

obserwować dwa maksmima aktywności roju, podczas których liczby godzinne

sięgały 100 meteorów. Potem aktywność pierwszego maksimum (związanego z

nowym materiałem naniesionym przez kometę) zaczęla wzrastać i w latach

1992-1995 wynosiła około 300 zjawisk na godzinę. Od 1996 roku aktywność

w nowym maksimum wyraźnie spada, a w drugim utrzymuje się na poziomie

100 meteorów na godzinę. W okolicach roku 2000 drugie maksimum zanikło

prawie całkowicie.

 

W tym roku główne maksimum Perseid oczekiwane jest 13 sierpnia o

godzinie 6:40. Nie jest to czas korzystny dla obserwatorów w Polsce.

Dodatkowo w obserwacjach mocno będzie przeszkadzał Księżyc znajdujący

się jeden dzień po pełni.

 

Dziś, na liście dyskusyjnej International Meteor Organization (IMO)

ekspert od modelowania zachowania dużych rojów meteorów Esko Lyytinen z

Finlandii poinformował, że sytuacja może być w rzeczywistości trochę

lepsza. Dokładnie o godzinie 2 (lub tuż po niej) w nocy z 12 na 13

sierpnia Ziemia zetknie się bowiem, z obłokiem pyłu wyrzuconym z komety

109P/Swift-Tuttle 11 powrotów temu (czyli w roku 569). Ślad jest więc

bardzo stary, ale modele Lyytinena wskazują, że może dać wyraźną

aktywność podwyższając i tak wysokie już liczby godzinne o dodatkowe

kilkanaście meteorów na godzinę.

 

Zachecam do obserwacji. Wiecej informacji jak zwykle na http://www.pkim.org

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio, juz ladnie leca a pogoda dopisuje nam wszystkim. Na ranem radiant jest dosc wysoko i niezle sypia kolo horyzontu.

 

4 noce z rzedu pogoda na Warszawka, to juz rekord zwazajac na ostatni dosc pochmurny lipiec.

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Tak potwierdzam te niebywale zdarzenie 4 kolejnych pieknych nocy!! Ale do Perseidow nie dotrwalem jeszcze. Na razie podziiwam Marsika i czekam na Saturna.

 

Pozdrawiam z Piaseczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też widziałem wczoraj dwa ładne i jasne w okolicach mostu Siekierkowskiego w Warszawie. Potem jednak uciekłem z obserwacji bo po krzakach zaczął buszować jakiś szalony dzik (prawdziwy). Kucze blade - co się dzieje?!

 

Pozdrawiam - Naleśnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w nocy z 4/5 sierpnia widziałem w przeciągu 30 min aż 3 Perseidy (ale słabiaki), a przez kolejną godzinę ani jednego, oprócz perseidów jeszcze dwa sporadyczne - jeden był ogoniasty

 

poza tym był spory wysyp satelit, dwa razy leciało coś co wyglądało na ISS, ale w odstępie kilkunastu minut, więc stacja to nie mogła być (w obu przypadkach na raz), no i była jeszcze standartowo flara iridium, do których przypadkowego zauważenia ostatnio mam farta...

 

w innym temacie pisałem już też o latających tej nocy bezgłośnych ekierkach ze światłami w rogach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc ! Ja u siebie na wsi w nocy z 5/6 sierpnia naliczyem 9 pieknych zjawisk w ciagu 2 godzin. Jedna Perseida o jasnosci okolo -4.5m (rzedu Wenus) skonczyla sie pieknym rozblyskiem. Panowie - kto mieszka pod ciemnym niebem, brac lezak, dziewczyne, zone lub partnera (dla tych "innych" :-X) i w pole ! Piekne widoki niebo nam zsyla !

 

Pawel Trybus

 

PS. Do Arka - przyjmiesz jeszcze maly raporcik od wyrodnego dziecka PKiM-u ? ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Do Arka - przyjmiesz jeszcze maly raporcik od wyrodnego dziecka PKiM-u ? ::)

 

Pewnie, ze tak. Tyle, za ja obecnie tez jestem szeregowym czlonkiem PKiMu.

Szefem sekcji wizualnej jest Krzysiu Mularczyk i to do niego trzeba wysylac

raporty. Mozesz je wyslac na adres: PKiM, Obserwatorium Astronomiczne UW,

Al. Ujazdowskie 4, 00-478 Warszawa lub mailem na adres: kmularcz@astrouw.edu.pl

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jak na noc przed maximum to słabiutko latały. Od 3:20 do 3:50 udalo mi się zaobserwowac 12 (w tym jednego -3 mag).

Chmury które mają popsuć przedstawienie to na szczęście i nieszczęście cirusy przez które mam nadzieje da się coś zobaczyć. Ja mam nadzieje że prognoza sprawdzi się i wschód kraju gdzie mieszkam bedzie pod bezchmurnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak mówi stare przysłowie: cirrus na niebie, pogoda się j...ie

 

myślę, że niestety cirrus dużo napsuje - przecież świeci księżyc w pełni... ale nawet przez cirrusa na pewno zobaczę fajnego "pseudo" bolida, akurat u mnie będzie widać flarę iridium o 23:14: -7 mag ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak w dawnych latach w pobliżu maksimum obserwowałem z Jarosławia około 20-30 zjawisk na godzinę. Natomiast pod ciemnym podkarpackim niebem (polana w lesie) liczba ta wzrastała do około 60-80 zjawisk/h.

 

W tym roku niestety ciemnego nieba nie będzie. A szkoda, bo w różnych mediach sporo informacji o roju, a jeszcze więcej różnego rodzaju nieścisłości. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj za naszego życia już nie wrócą tłuste lata perseidów gdzie po przejściu macierzystej kometyTempel Tuttle chyba w 1992 roku ZHR-y bywały ponad 400 i to głownie składajace się ze zjawisk -1 i jaśniejszych 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była jazda ale przebiły je tylko Leonidy z przed 2 lat z bolidami z przedziału -4 do -14 w ilości do kilkudziesieciu jednej nocy a i następny rok był suuper z maksimum słabszych Leonidów gdzie gołym okiem widać ich było jakieś jeden na sekundę przez prawie 15 minut nonstop w maksimum nad ranem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irydium o 23:14 było widać. Może -7 mag. Tak podawało H-A na Piłę.

Pomiędzy 22 i 23 widziałem tylko 2 szt Perseidów jedna od radiantu do zenitu a druga horyzontalnie w lewo do Wielkiego wozu. Ale ciężko oceniać bo sałaba widoczność i nie widać gwiazd odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nici z Perseidów . Obserwowaliśmy w grupie: Paweł , Adam Sebastian (Cichy) Jurek ,ja i Beatka (dziewczyna Pawła ) Ja widziałem tylko trzy krótkie i żółte , Seba doliczył się ośmiu i ani jednego bolida . Klęska . O młodą Beatkę się oparłem głową i pewnie dlatego widziałem tylko trzy Perseidy ??? Malg spała już skłócona ze mną nie wiem za co .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja Perseidów 13.08.2003 0:20 - 0:50 CWE.

Widoczność graniczna na początku i pod koniec okresu ok 4.5 mag, zachmurzenie ~ 50% (cirrusy), centrum pola obserwacyjnego - Cefeusz.

Zaobserwowałem 6 meteorów (-2 do +2 mag) z roju Perseidów i 1 sporadyczny.

 

Pobudka o 2:50, rzut oka z balkonu na niebo, mgła, widoczna Wega, z trudem Deneb - rezygnacja z obserwacji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.