Skocz do zawartości

Wczorajsze obserwacje


nwgame

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

wczoraj nadarzyła się okazja na polukanie na niebo ;) Ale po kolei...

Sprawdzając pogodę na onecie, nie miałem zbytnio humoru... od jakiegoś tygodnia, słońce nawet nie wyjrzało na moment... ale zobaczyłem, że powinno się przejaśniać... Podbudowany tymi informacjami poczekałem do wieczora, kiedy to się przejaśniło i możliwa była obserwacja nowym sprzętem ;)

 

Wyległem z moim nowym nabytkiem – Orion SQ XT6 na polko :) Oczywiście chwile poczekałem na to by się zaaklimatyzował telep – na polku było niewiele ponad 5 stopni... brrr...

 

Ale do rzeczy,

Na pierwszy ogień poszedł nasz jakże urokliwy Księżyc :) – powiększenie 48x idealnie pokazało cały księżyc... chwile nacieszyłem oko wspaniałymi kraterami, ale było mi mało... Po założeniu okularu PL10mm – pow. 120x, mogłem wpatrywać się w przepiękny rożek godzinami... był po prostu rewelacyjny... tak na marginesie, może ktoś fotografował wczoraj księżyc i może jeszcze ujął bardzo fajny krater, z którego coś wystawało(?) Było by fajnie jak by ktoś tąfotke umieścił... Tak więc Moon zaliczony ;)

 

Później przyszedł czas na Jowisza...

Na początku miałem mieszane uczucia, akurat Jowisz przechodził zaraz przy latarni, i obawiałem się jakości obrazu – prześwietlenia.... Jednak jak wielkie było moje zaskoczenie gdy przy pow. 48x zobaczyłem Jowisza i jego cztery księżyce, w idealnej – wręcz krystalicznej czerni ;) Obraz był wyraźny, ale najlepsze było pow. 120x – gdy takowe użyłem zobaczyłem ładne dwa pasy na Jowiszu, oraz oglądałem zajście jednego z księżyców za tarcze planety...

 

Kolejny w kolejce był Saturn...

Bezproblemowo namierzony w lunecie – bezproblemowo namierzony w okularze ;)

Przy pow. 48x był bardzo malutki, jednak bardzo wyraźny – widać było dobrze rzucany cień planety na pierścienie. Przy pow. 120x Saturn był równie piękny – i oczywiście większy :)

 

Na niebie pojawiły się nieznacznie chmurki co zaczynało powoli przeszkadzać ale na upartego oglądałem sobie dalej nieboskłon ;)

 

Po chwili przerwy przyszedł czas na Marsa – czerwoną planetę ;)

W sumie to niewiele się naoglądałem, przy pow. 120x planeta nadal pozostawała tylko małą – no morze nie aż tak małą – kropką świecącą w kolorze czerwonym...

 

Na sam koniec poszukałem sobie jasno świecącej gwiazdy... chciałem sobie popatrzeć jak widać gwiazdę i jej światło... pow. 120x idealnie się do tego nadało – obraz był czysty i bardzo wyraźny... gwiazda świeciła tak jasno, że powstał mi taki krzyżyk a w środku gwiazda, mieniąca się w całej palecie barw...

 

Podsumowując... blisko po tygodniu przerwy nareszcie mogłem pooglądać piękne niebo...

Teleskop spisuje się rewelacyjnie... okulary zarówno przy pow. 48x jak i 120x pokazują obraz czysty i wyraźny... nie ma z nimi żadnych problemów...

 

Troszkę się rozpisałem – za co przepraszam, ale chciałem się podzielić z wami swoimi wrażeniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piszesz o księżycu na pewno chodzi Ci o krater Arzachel.

http://nebo.znanost.org/2004/4noci/moon_map_big.jpg

http://djoye.chez-alice.fr/Alphonse_Arzachel_04-03-29.jpg

http://www.lafterhall.com/arzechelmak01.jpg

 

Z Marsem musisz poczekać na oopozycje bo wtedy można obserwować planeta jest o wiele większa i można dostrzec zarysy kontynentów i czape polarną ;-)

 

Nie ma sprawy polaris :-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do rzeczy,

Na pierwszy ogień poszedł nasz jakże urokliwy Księżyc :) – powiększenie 48x idealnie pokazało cały księżyc... chwile nacieszyłem oko wspaniałymi kraterami, ale było mi mało... Po założeniu okularu PL10mm – pow. 120x, mogłem wpatrywać się w przepiękny rożek godzinami... był po prostu rewelacyjny... tak na marginesie, może ktoś fotografował wczoraj księżyc i może jeszcze ujął bardzo fajny krater, z którego coś wystawało(?) Było by fajnie jak by ktoś tąfotke umieścił... Tak więc Moon zaliczony ;)

 

O ktorej zaczales obserwacje?

Ksiezyc byl ladny, ale po 23:00 za nisko i plywal.

To co wystawalo to nie "cos" tylko stozek centralny w kraterze (nie pamietam jakim).

 

Później przyszedł czas na Jowisza...

Na początku miałem mieszane uczucia, akurat Jowisz przechodził zaraz przy latarni, i obawiałem się jakości obrazu – prześwietlenia.... Jednak jak wielkie było moje zaskoczenie gdy przy pow. 48x zobaczyłem Jowisza i jego cztery księżyce, w idealnej – wręcz krystalicznej czerni ;) Obraz był wyraźny, ale najlepsze było pow. 120x – gdy takowe użyłem zobaczyłem ładne dwa pasy na Jowiszu, oraz oglądałem zajście jednego z księżyców za tarcze planety...

 

Przy 150x widac bylo wiecej szczegolow, z pasem rownikowym.

 

Na sam koniec poszukałem sobie jasno świecącej gwiazdy... chciałem sobie popatrzeć jak widać gwiazdę i jej światło... pow. 120x idealnie się do tego nadało – obraz był czysty i bardzo wyraźny... gwiazda świeciła tak jasno, że powstał mi taki krzyżyk a w środku gwiazda, mieniąca się w całej palecie barw...

 

Szkoda, ze nie sprawdziles kolimacji lekko rozogniskowujac obraz gwiazdy.

A co to byla za gwiazda? Bo jesli mienila sie w kolorach teczy to albo byla nisko nad horyzontem albo seeing byl kiepski...

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwację rozpoczołem około 22:00

 

Gwiazda była nisko nad horyzontem...

 

To dzis walnij jakas srednio jasna wysoko nad horyzontem i doloz do Plossla 10mm tego barlowa 3x.

Przy pow. 360x sprawdz krazki dyfrakcyjne i LEKKO przeogniskuj gwiazde w obie strony.

Zobacz czy bedzie jajo-elipsa czy okrag.

Ale wychlodz sprzet najpierw.

 

Ciekawy jestem jak z kolimacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.