Skocz do zawartości

Montaz paralaktyczny i napęd zegarowy


Lupus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam pewien problem dotyczący wyboru właściwego montażu do teleskopu. Zacznę może od najważniejszego: za kwotę 4500 zł (nie więcej!) zamierzam zakupić teleskop w systemie Newtona ze zwierciadłem 20 cm oraz montażem paralaktycznym. Wiem, że nie jest to zbyt duża kwota jak na takie wymagania, ale nie mogę jej przekroczyć.

 

Teleskop koniecznie musi mieć napęd w obydwu osiach, zaś bardzo mile widziany jest napęd zegarowy.

 

Znalazłem bardzo dobrą ofertę, która prawie pokrywa się z moimi oczekiwaniami.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...8e591c1410db069

Teleskop Synty na montażu HEQ5 z napędem. Wszystko byłoby OK., tyle, że napęd umożliwia ręczne prowadzenie teleskopu, nie ma zaś funkcji śledzenia gwiazd (czyli ustawiasz parametry, a napęd sam podąża za gwiazdą w miarę jej poruszania się po niebie).

Funkcję tę ma montaż HEQ5 PRO – czy ktoś może podać mi link/namiar na dystrybutora, który sprzedawałbym powyższy teleskop na HEQ5 PRO, nie zaś na zwykłym HEQ5?

 

Czy ktoś może mi polecić podobny teleskop z napędem śledzącym?

 

Druga kwestia, Synta opisana powyżej ma takie same parametry jak ta:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...8e591c1410db069

z wyjątkiem montażu – EQ5 zamiast HEQ5. Czy gdybym do powyższej Synty zamontował napęd:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ca5ed30c881fe10

który Synta opisuje jako „napęd zegarowy w dwóch osiach do EQ5”, to miałbym możliwość automatycznego śledzenia przez teleskop obserwowanej gwiazdy? Jakie inne akcesoria musiałbym wtedy dokupić, żeby cały zestaw działał sprawnie (na stronie Synty piszą coś o „Pilocie w obu osiach do EQ5” – czy jest on niezbędny, czy może jest już sprzedawany razem z napędem?

 

Jeżeli ktoś mógłby mi polecić inne rozwiązania z napędem zegarowym mieszczące się w granicy 4500 zł, proszę o informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw co uzytkownicy napisza .

Czytalem, ze miedzy EQ5 a HEQ5 jest roznica w nosnosci montazu . Dokladnosc sledzenia jest ta sama .

Napedy nie sa zegarowe na sprezyne tylko silniczniczki elektryczne z przekladniami . Sa dosc delikatne i musialbys odpowiednio wywazyc twlep bo moga sie uszkodzic - to jak masz malo zmyslu technicznego to znajomy co wie albo zlot . Napedy w dwoch osiach sa potrzebne jak teleskop bedzie wspolpracowal z komputerem czy z pilota wyszukiwal obserwowany rejon tj . GO-TO .

W najprostszym przypadku wystarczy naped w osi RA i sledzi gwiazde. Ale pod warunkiem ustawienia osi RA na gwiazde polarna . to tez mozna samemu albo na zlot.

Tak najlepiej nic na razie nie kupuj tylko na jakis zlot sie wybierz. Moze sie okazac, ze cos innego bardziej Ci pasi . Zloty beda juz w lipcu.

Jak zle wybierzesz to przy odsprzedazy duzo stracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do pokazow mlodziezy to z GoTo .

Jak do siebie aby polukac to z napede w jednej osi i jakis szerokokatny dobry ok 26 mm okular i dobry

barlow . Choc na poczatek moze tylko z zestawu i sam ocenisz co dalej.

Okulary plossla do telepa 200/1000 czyli F5 za bardzo juz nie pasuja . trzeba pomyslec o innych - cena zalezna od kasy co zostanie.

Ja bym dosc kontrowersyjnie kupil jakis 25-26 mm szerokokatny okular i moze barlow 2" Soligor x2 - jak jest 2" wyciag. Obiekty ciemnego nieba tym dobrze zobaczysz. Do przegladania nieba to okular ok. 26 mm , a jak masz jasne niebo to nawet mniejszy 20 mm ale wtedy nie potrzeba 2" . Wtedy tak samo wystarczy 1,25" barlow APO x2 . Z min masz powiekszenie ok 39 x przy okularze 26 mm i ogniskowej lustra 1000 mm .

Jest to malawo jak jasne niebo . Dlatego pisalem o 20 mm - tansze rozwiazanie bo 1,25" . Z 20 mm masz powiekszenie 50x a z barlowem 100x co przy lustrze 200 mm daje zernice 2 mm . Oko jest wtedy najczulsze. Ponadto w dobrym barlowie mozesz okular nie do konca wlozyc i dzieki temu wypadkowe powiekszenie wzrasta . Przy 20 mm okularze dobry obraz mozesz uzyskac z barlowem odsuwajac okular do wypadkowego okularu ok 8 mm . Tylko musi byc dobry = drogi barlow .

TAki wybor barlow , okular i niewkladanie go do konca w barlowie , czy nawet z przedluzka aby uzyskac wieksze powiekszenie jest malo popularne . Sadze, ze to z powodu posiadania barlowow dolnej klasy . Barlow kupiony za 100- 150 zl tak naprawde nadaje sie na przedluzke / po wykreceniu soczewki/ do zestawu opisanego wyzej . W swiatlosilnych telepach barlow poprawia jakosc obrazu na obrzezach pola , a jak jest dobry nie pogarsza w centralnej czesci .

Zostal jeszcze oular planetarny . Jak masz kase to sa chyba Naglery zoom 3-6 mm .

W zestawie jakies okulary sa , to moze na poczatek barlow APO czy 2" Sopogor ?

OKulary dokupuje sie stopniowo . Plossli nie ma co do F5 kupowac.

 

Do tego takze 26 mm szerokokatny za bardzo nie powinien winietowac w wyciagu 1,25" .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

przede wszystkim musisz zrozumieć, że napęd w montażu teleskopu , to już z definicji umożliwia śledzenie obiektu /gwiazdy.

 

natomiast system goto, poza śledzeniem, umożliwia automatyczne nakierowanie teleskopu na obiekt.

 

czyli w pierszym przypadku, mając tylko napęd, sam za pomocą pilota ustawiasz teleskop na interesujący Cię obiekt, po nakierowaniu montaż będzie już podążał za obiektem, zgodnie z ruchem obrotu nieba.

 

natomiast w przypadku posiadania w montażu systemu goto, obiekt wybierasz z pilota, teleskop nakierowuje się na ten obiekt i też następnie prowadzi za nim.

 

oczywiście, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, przed obserwacjami montaż należy odpowiednio ustawić, czyli nakierować na biegun, a dodatkowo przy goto, trzeba zorientować ten system względem nieba, czyli ręcznie naprowadzić teleskop na jakąś znaną gwiazdę i "powiedzieć" goto, że to jest ona.

 

natomiast sam montaż HEQ-5 pro kosztuje ok. 1400$ więc na teleskop raczej Ci już nie starczy

 

jeżeli natomiast masz taką nieprzekraczalną kwotę, to chyba rzeczywiście tylko ta synta, bo teleskop z takimi parametrami i z goto: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=162 trochę jednak przekracza już Twój budżet

 

 

 

heh

C8-N z napedem, to 2968 zet: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=251 + http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=586

C-NGT czyli j.w. ale z goto, to 4849 zet: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=162

goto za prawie 1900 zet?? hmm, to chyba jednak lekka przesada :unsure:

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

przede wszystkim musisz zrozumieć, że napęd w montażu teleskopu , to już z definicji umożliwia śledzenie obiektu /gwiazdy.

 

natomiast system goto, poza śledzeniem, umożliwia automatyczne nakierowanie teleskopu na obiekt.

 

czyli w pierszym przypadku, mając tylko napęd, sam za pomocą pilota ustawiasz teleskop na interesujący Cię obiekt, po nakierowaniu montaż będzie już podążał za obiektem, zgodnie z ruchem obrotu nieba.

Czyli jeżeli kupię Syntę zamontowaną na HEQ5 (zwykłym, nie PRO), to wtedy wystarczy, że odpowiednio ustawię teleskop, nakieruję go za pomocą pilota na dany obiekt a napęd już sam (bez mojej dalszej ingerencji) będzie podążał za obiektem tak, by był w centrum pola widzenia teleskopu?

Takie rozwiązanie umożliwi astrofotografię?

 

Wybacz, że powtarzam drugi raz, ale chcę to zrozumieć, żeby potem nie mieć kłopotu, jeżeli (odpukać :Boink: ) będę się rozliczał z nieudanego zakupu z szefami :D

 

Dziękuję Ci pomoc i proszę o jeszcze :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak,

tylko, że astrofotografii na ogniskowej hmm powiedzmy do 200, może 300mm

do 1000mm, jaką ma ta synta, potrzeba już jednak dużo lepszego montażu (czytaj droższego)

chociaż akurat Hans robi pierwsze próby astrofoto na tym montażu z ogniskową 400mm: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12553 noi widać że gwiazdki nie pojechane :)

 

a w sąsiednim wątku jest trochę o takich montażach: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12652

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

W takim razie jeszcze gdzieś poszperam za modelami i montażami, chociaż wydaje mi się, że Synta 200/1000 na HEQ5 jest najkorzystniejsza cenowo. Zostanie mi jeszcze trochę pieniędzy, ale zamierzam przeznaczyć je na komplet okularów i filtrów. I zostanie jeszcze bilon na :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo czuje sie na silach doradzic lub odradzic HEQ5, bo mam go niezbyt dlugo i dopiero kilka sesji na nim obserwowalem, ale powiedziec moge jedno juz teraz. Nie zamienil bym tego montazu na EQ5/CG5 z napedami i PF. (roznica w cenie to ok. 200-300pln). Ten montaz moze wiecej niz mowia w specyfikacji. U mnie nosi tube wazaca 16,5kg... <_< i nosi ja bez szemrania. Ale wiesz co jest w tym montazu najpiekniejsze? Ja go nosze jedna reka! No dobra, ja maly nie jestem, i moge sobie bez problemu ponad 15kg nosic w jednej lapce ale to naprawde jest glowica, ktora ciagle jeszcze mozna wziasc pod pache, tube 8-12" w druga lape i na pole. Z EQ6 ten numer nie przejdzie. :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo czuje sie na silach doradzic lub odradzic HEQ5, bo mam go niezbyt dlugo i dopiero kilka sesji na nim obserwowalem, ale powiedziec moge jedno juz teraz. Nie zamienil bym tego montazu na EQ5/CG5 z napedami i PF. (roznica w cenie to ok. 200-300pln). Ten montaz moze wiecej niz mowia w specyfikacji.

 

Czy rzeczywiście samoczynne prowadzenie napędu za obiektami działa tak jak zachwalają je w ofercie? Tzn. nie zacina Ci się ani nie przyspiesza/opóźnia podczas śledzenia? Dzięki za odp.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście samoczynne prowadzenie napędu za obiektami działa tak jak zachwalają je w ofercie? Tzn. nie zacina Ci się ani nie przyspiesza/opóźnia podczas śledzenia? Dzięki za odp.!

To zalezy jakiej oczekujesz dokladnosci i jakie masz doswiadczenie w ustawianiu, wywazaniu i nawet tuningowaniu czy poprawnym przesmarowaniu montazu .

W zasadzie do obserwacji wizualnych wystarcza jak na oko ustawisz montaz na gwiazde polarna .

Do focenia to co Sumas podal, inne prawo jazdy. Zdarza sie przy nieopanowaniu obslugi nawet dobrego montazu, ze zacina sie , cofa itp. Mozna tak naped uszkodzic bo jest delikatny . Na poczatek nim zablokujesz zebatki napedu aby ciagnely telep to naucz sie dobrze wywazac montaz w obydwu osiach RA i DEC . Sadze, ze jak z 25 dkg przylozone na tube spowoduje przechylenie telepa to wystarczy taka dokladnosc . Tez specjalnie troche sie niedowaza, czy przewaza , w ten sposob kasujemy luzy . Montaz musi stosunkowo lekko krecic sie w osiach obrotu gdy nie jest zablokowany na hamulcu, sprzegle. A bywa z tym roznie i trzeba samemu poskladac i wyregulowac choc czesc tych regulacji to z wyczuciem dokrecic, podkladki dopasowac

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lupus czy ty kupujesz do szkoły może ? :rolleyes:

Nie kupuję do szkoły, ale pozarządowej organizacji na zlecenie jeszcze innej pozarządowej organizacji, której z kolei zleciła to inna, międzynarodowa organizacja :Salut: Trochę pokręcone, ale i tak wyjaśniłem to najprościej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.