Jump to content

Czy warto budować taki teleskop ?

Guest Haze
 Share

Recommended Posts

HI

W starej Urani znalazłem projekt ciekawej wersji teleskopu Newtona.

Konstrukcja jest taka, że w lustrze głównym jest otwór, a lustro wtórne (płaskie) jest równolegle ustawione do lustra wtórnego. Całość wygląda jak Cassegrain, ale nim nie jest zamiast małego lustra hiperbolicznego jest duże płaskie. Taka konstrukcja jest o połowę krótsza niż zwykły Newton i to jest ogromna zaleta. Lustro główne ma chyba średnicę 170 mm a wtórne ok. 110 mm i zasłania dość dużą powierzchnię. Co sądzicie na temat takiej konstrukcji ?

Haze

tak mi się wydaje że lepiej zrobić 13cm parabole powiedzmy o ogniskowej 70 cm, długość całości nie będzie zbyt uciążliwa i można posadzić na dobsonie. A konstrukcja o jakiej mówisz ma spore lustro (paraboliczne?) którago duża część się marnuje a ponadto wykonanie 11cm lustra płaskiego to wcale nie taka prosta sprawa więc należy zważyć wady i zalety takiego rozwiązania . tak sądzę , ale są tu bardziej doświadczeni stąd nie traktuj moich wywodów jako wiążące

Witam,

Prawdopodobnie chodzi tu o teleskop opisany w "Uranii" Nr 9/1974 (mam ten numer, jak i wszystkie numery "Uranii" od 1946 roku...)

Mój komentarz do opisanego tam teleskopu to - przeraszam za określenie - poroniony pomysł.

Autor tego teleskopu nie mógł pewnie wykonać klasycznego Cassegraina, więc zrobił coś ze słynnego powiedzenia Gomułki: "ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra".

Teleskop jest systemu Newtona przypominający Cassegraina - czyli płaskie zwiercadło odbijające światło nie pod kątem 90 stopni, a jak w Cassegrainie - przez otwór w zwierciadle głównym - do tyłu, poza tubus.

Zwierciadło główne ma średnicę 250 mm i ogniskową zaledwie 1250 mm - ciekawe, z jaką dokładnością to zwierciadło zostało sfiguryzowane (ale jeśli było to pod nadzorem pana Palta z Chorzowa, to może nie jest takie złe). Aby przy takiej dużej światłosile obraz powstał poza tubusem (za zwierciadłem), a wyciąg okularowy jest dość długi (i dziwny...), średnica wtórenego zwierciadła (płaskiego !) wynosi aż 150 mm, czyli w rzeczywistości obraz tworzony jest przez wąski (niespełna 50 mm) pierścień na brzegu zwierciadła (gdzie najtrudniej uzyakać właśviwy kształt...).

Do tego zastosowano własnej konstrukcji okular typu Zooma (z soczewek od mikroskopu!).

Jak by tych ciekawostek było mało, zastosowano ażurowy tubus, a cały montaż (paralaktyczny) jest na wózku, wyposażonym w 4 kółka !! (brakuje tylko resorów, aby zmniejszyć kiwanie się tej konstrukcji...)

Autor podaje także, że wtórne zwieciadło zmniejszyło jasność obrazu tylko o 20% (w rzeczywitości o prawie 45%) oraz że zdolność rozdzielcza nie uległa zmianie. Gdyby zrobić analizę komputerową takiego układu optycznego i wygłąd krążków dyfrakcyjnych, to dopiero okazało by się, jaka jest naprawdę zdolność rozdzielcza tego teleskopu...

Na marginesie - w tym numerze "Uranii" jest również jedna z pierwszych informacji o teleskopie 500 mm, budowanym od 1972 roku przez p. Lucjana Newelskiego z PTMA w Warszawie

Hermes

Dokładnie to ten teleskop, nie pamiętałem tylko średnic luster.

A tak ładnie się zapowiadał na dość krótki i zwarty teleskopik :(

A może dało by się go jakoś dopracować ?

Haze

Do zastosowan wizualnych nie uda sie! Zeby wysunac ognisko "pod" zwierciadlo glowne, srednica zwierciadla wtornego musi byc minimum polowe glownego (a to da 100% iluminacje wylacznie na osi optycznej), praktycznie musisz miec o 2 - 3cm wiecej. Oznacza to centralna przeslone rzedu 55 - 60%, a za tym idzie spadek jasnosci (nie tak tragiczny) i spadek kontrastu (bardzo istotny). Jednak do zastosowan foto taki system moglby - byc moze - sie sprawdzic, z tym ze wtedy lustro wtorne musisz miec jeszcze wieksze bo musisz zapewnic prawie 100% iluminacje na calym kadrze 35mm (przekatna okolo 45mm). Zwierciadlo plaskie okragle srednicy 150mm dobrej jakosci bedzie drozsze od tej samej srednicy paraboloidy (trudniej wyszlifowac, a w sprzedazy sa glownie elipsy na lusterka wtorne do tradycyjnych Newtonow).

Lepszym pomyslem jest zrobienie Cassegraina bez perforacji zwierciadla glownego i wstawienie plaskiego lusterka bocznego - co umozliwia np. wyprowadzenie okularu przez os obrotu w deklinacji (ognisko Nasmytha), bardzo wygodny dostep we wszystkich polozeniach teleskopu.

Mysle ze szkoda walki, lepiej robic tradycyjnego Newtona!

Pawel

Czyli miałby to być Cassegrain bez otworu w lustrze głównym i dodatkowe lusterko płaskie wyprowadzające w bok na tubus ?

W sumie były by trzy lustra - główne, wtórne hiperboliczne i wtórne płaskie. Całość wydaje się dość trudna do budowy i skolimowania, o ile dobrze zrozumiałem.

Haze

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.