Skocz do zawartości

Krótki wypad z 80ED


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się: pogoda dopisała więc spokojnie mogłem wybrać się na jakieś krótkie obserwacje. Wziąłem ze sobą 80ED i dwa nowe okularki Swana 33mm i LVW 8mm + Barlowa 2" Soligor.

 

Pierwszy strzał - Jowisz - w Swanie obraz jest za jasny więc użyłem LVW 8mm, przy powiększeniu 75x bardzo dobrze widoczna tarcza planety + 4 księżyce (2 pasy spokojnie). Niestety na oglądanie planet pogoda nie ta. Chciałem się przekonać jak wygląda Jowisz przy max. powiększeniu czyli 150x z barlowem i muszę przyznać, że wczoraj była porażka - obraz pływa, faluje - praktycznie nie było momentów spokojnej atmosfery - czyli na razie z Jowisza nici; poczekamy.

 

Drugi strzał - M29 - gromada otwarta w Łabędziu: nie sądziłem że uda mi się ją zobaczyć przy powiększeniu 18x Swanem, a jednak - da się ją spokojnie dostrzec przy takim mrowiu gwiazd. (rzeczywiście jak koledzy mówili - w ED80 jest to piękny widok, zwłaszcza przez Swana 33mm okolice Drogi Mlecznej - sam miód - chciałoby się żeby noc trwała nie max 3-4 godz. w lecie, a co najmniej 12 :D). Zmieniłem okular na LVW 8mm i zaskoczenie gwiazdki wyraźnie widoczne ostre po prawie sam brzeg.

 

Trzeci strzał - Cha & Chi Persei - zarówno w Swanie jak i LVW gromada bardzo ładnie widoczna. Niestety jasne tło nieba troszkę przeszkadza w obserwacji tej uroczej gromadki. W LVW praktycznie cała gromada jest widoczna w polu widzenia okularu - widok pierwsza klasa. I tu widać zaletę Swana 2" - jest rewelacyjny jeżeli chodzi o szukanie obiektów - kiedyś w yukonie 6-100x nie potrafiłem znaleźć M81, M82 - błądziłem, chodziłem i nic - a tutaj moment i jest, z czego bardzo się cieszę.

 

Czwarty strzał - M11 Wild Duck - nie wiem czy ze względów politycznych moge opisać tą gromadkę, ale pies ich trącał :D - powiem krótko - rewelacja, zwłaszcza przez LVW 8mm - gwiazdki szpileczki, bardzo wyraźna - warto na nią spojrzeć.

 

Piąty strzał - M63 - ładnie widoczna, dość jasna (może kiedyś jak dorobię się jakiegoś ludzkiego montażu to na pewno postaram się ją ustrzelić).

 

Szósty strzał M51 - równie ładny widok, prawdę mówiąc nie sądziłem, że jak na 80ED tak fajnie widać niektóre galaktyczki i mgławice. Może to nie jest super jasny sprzęt, ale...

 

Strzał siódmy M81 & M82 - w Swanie 33mm szukanie tych obiektów zajmuje dosłownie chwilkę :D, dość jasne galaktyczki, ładnie kontrastujące, w okularze LVW 8mm mieszczą sie skrajnie w polu widzenia (tutaj przydałoby się powiększenie troszkę mniejsze).

 

Strzał ósmy M27 - wyraźnie widoczna, nie można jej nie zauważyć.

 

Strzał dziewiąty - Albireo - cóż mogę powiedzieć - :D - echhh, piękny widok w LVW 8mm

 

A teraz krótkie podsumowanie - patrząc przez ED-ka nie sądziłem że jest aż tak "przyjazny", mały, poręczny - a w połączeniu z dobrze dobranymi okularami czyni obserwacje naprawdę udanymi. Może to nie jest Bóg wie jaka apertura, bo tylko 80mm, ale naprawdę warto go mieć jako trawlerek na wypady.

Sprawa okularów - Swan 33mm i LVW 8mm uważam, że to dobry zakup, gwiazdki naprawdę wyglądają tak jak mają wyglądać (kontrastowo i punktowo) - ostro po sam brzeg. Druga sprawa to dość jasne czerwcowe niebo nie jest korzystne dla obserwacji - także podejrzewam, że nie znam nawet 30% możliwość ED-ka - zobaczymy jak będzie poźniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny, krótki opis wypadu obserwacyjnego połączonego z testem sprzętu. Wiem, test jest subiektywny, krótki, ze złym seeingiem, ale fajnie sie go czyta i daje wyobrażenie o tym, jak się będzie dany sprzęt zachowywywał w zwykłych warunkach obserwacyjnych.

 

Dziękuję! Proszę o więcej i KrzysztofaZ i innych :)

 

pogodnego i ciemnego nieba

 

ps. Hmm, muszę zapolować na M11 Wild Duck..... :) póki jeszcze można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.