Skocz do zawartości

Mozna kolimowac teleskop bez kolimatora laserowego ?


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

jak można zrobić taki kolimator i na jakiej zasadzie on działa??

 

przypadkiem trafiłem kiedyś na fajny artykuł o samodzielnym wykonaniu kolimatora laserowego, ale jak na złośc teraz nie moge go znaleźć. Pod tym adresem jest opis jak zrobić taki kolimator (wypowiedź "leszekjed") niestety nie ma żadnych zdjęć ani schematów, a one byłyby bardzo pomocne.

Jeżeli nie masz dostępu do tokarki zeby wykonac walec o którym jest mowa w wypowiedzi "leszkajed" to równie dobrze za "obudowe" może poslużyć opakowanie po kliszy fotograficznej (jak słusznie zauważył Hamal jego średnica pasuje idalnie do wyciągu 1,25")

Postaram sie podesłać Ci fotke jak wygląda kolimator mojej produkcji (narazie nie mam dostepu do cyfrówki...)

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypadkiem trafiłem kiedyś na fajny artykuł o samodzielnym wykonaniu kolimatora laserowego, ale jak na złośc teraz nie moge go znaleźć. Pod tym adresem jest opis jak zrobić taki kolimator (wypowiedź "leszekjed") niestety nie ma żadnych zdjęć ani schematów, a one byłyby bardzo pomocne.

Jeżeli nie masz dostępu do tokarki zeby wykonac walec o którym jest mowa w wypowiedzi "leszkajed" to równie dobrze za "obudowe" może poslużyć opakowanie po kliszy fotograficznej (jak słusznie zauważył Hamal jego średnica pasuje idalnie do wyciągu 1,25")

Postaram sie podesłać Ci fotke jak wygląda kolimator mojej produkcji (narazie nie mam dostepu do cyfrówki...)

 

Pozdrawiam

 

Piotr

 

właśnie o to mi chodziło.. :D

dzięki bardzo :notworthy:

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chcialbym zwrocic uwage kolimujacych swoje Newtony, ze czasem po dokladnym skolimowaniu telepa os pajaka nie pokrywa sie z osia lustra glownego . Mozna to sprawdzic po wybudowaniu lusterka wtornego i popatrzeniu w srodkowy otwor mocujacy LW w pajaku . Powinno byc widac w srodku odbicia tego otworu w lustrze glownym znacznik lustra glownego gdy otwor i jego odbicie nakrywaja sie. :Boink:

Jak nie mamy tak to nalezy przeregulowac pajaka aby znacznik LG i otwor pajaka zgraly sie . Znowu skolimowac i jak z 1 cm bylo rozbieznosci to ponownie wybudowac LW itd.

Tak mozna robic gdy pajak w srodku ma otwor do mocowania LW. Ponadto trzeba sprawdzac, czy os wyciagu jest w srodek pajaka , to zwykla linijka polozona na tubie .

Jak ktos nie czuje sie na silach to moze lepiej aby nie zaczynal . Trzeba LW wybudowac, ponownie podobnie jak bylo zabudowac . A z tym moze byc problem i telep mozna rozregulowac zupelnie.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zwrocic uwage kolimujacych swoje Newtony, ze czasem po dokladnym skolimowaniu telepa os pajaka nie pokrywa sie z osia lustra glownego .

 

Zawsze kolimację zaczynam od wymontowania LW :banan:

Ale ważną sprawą jest również posiadanie dobrego wyciągu. Nie powinien mieć luzów.

Mój to jakieś badziewie. Jak się dociśnie palcami to się troche wychyla. Najlepiej tą odchyłkę widać na kolimatorze laserowym. PLamka potrafi wypaść poza skalą :szczerbaty:

Kręcenie robaczkami przy wyciągu nie za wiele daje :burza:

No cóż, trzeba pewnie rozejrzeć się za nowym, lepszym wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.