Skocz do zawartości

Amator - zakup teleskopu


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

przeczytałem sporo rad dotyczących zakupu przez początkującychteleskopu i zgadzam się z większością że lepiej kupić droższy niż tańszy. Niestety życie jest brutalne i czasami trzeba brać co można a nie co by się chciało. Ja właśnie w tym miejscu jestem i gorąca prośba do doświadczonych kolegów i koleżanek. Mam około 650 zł na zakup (im niżej tym lepiej) i zastanawiam się nad takim zakupem Sky-watcher 1309EQ2 Reflektor 130/900 link -

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=209&page=4

 

prosze o radę czy niedam ciała tym zakupem.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Na pewno lepiej kupić lustro 130 niz 114. Na pewno leszym rozwiązaniem jest montaż EQ2 niż EQ1. Czyli wybór sensowniejszy :)

Tylko... sprawdź szybciuchno, czy ten sprzęt jest w ogóle dostępny. Z tego, co mi wiadomo, było tylko kilka sztuk w PL na przełomie kwietnia i maja, no i natychmiast znikły!

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko... sprawdź szybciuchno, czy ten sprzęt jest w ogóle dostępny. Z tego, co mi wiadomo, było tylko kilka sztuk w PL na przełomie kwietnia i maja, no i natychmiast znikły!

 

Nie rób nerwowej atmosfery, daj się koledze zastanowić, poczytać, pooglądać.

Pośpiech to najgorszy doradca przy zakupie, to żadna superokazja, tylko biznes. Jak nie mają w dfoto, to sprowadzą następne, jak nie taki model, to inny, lepszy. A jak nie sprowadzą, to taka sama Synta jest do kupienia w astroshop.de, z przesyłką za 160 euro, czyli wychodzi na to samo (choć, oczywiście, lepiej kupić w Polsce).

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ech, przecie tylko sprawdzić miał szybciuchno...

Sam chciałem kupić ten teleskop dla mojego syna. Niestety, juz go nie dostałem i Młody ma Skyluxa. Właśnie Skyluxik byłby może alternatywą, albo... sam nie wiem, co by polecić, poza dozbieraniem 400 zł :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, przecie tylko sprawdzić miał szybciuchno...

Sam chciałem kupić ten teleskop dla mojego syna. Niestety, juz go nie dostałem i Młody ma Skyluxa. Właśnie Skyluxik byłby może alternatywą, albo... sam nie wiem, co by polecić, poza dozbieraniem 400 zł :szczerbaty:

 

:Beer:

 

 

a jekigo ma Skyluxa, warty zakupu i ile kosztował?

 

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Skylux to refraktorek 70/700. Sprzęcik do planetek (dobre słowo ;) ), Księżyca i Słoneczka. Ma stosunkowo dobry montaż, który nada się do pierwszych prób z fotografią. Zresztą na tym montażu Zbig powiesił Newtona 235 mm, a Hamal robił piękne foty Skyluxikiem.

Ja kupiłem go w Poznaniu- o TUTAJ. Do niego dokupiłem napęd na jedną oś, też w FotoClassicu.

Tyle, że... to mały sprzęt, nie wiem czy na dłuższą metę zadowoli. Najlepiej jednak przyjedź na zlot i zobacz, co można zobaczyć przez różne sprzęty. Jednak JEST różnica!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skylux to refraktorek 70/700. Sprzęcik do planetek (dobre słowo ;) ), Księżyca i Słoneczka. Ma stosunkowo dobry montaż, który nada się do pierwszych prób z fotografią. Zresztą na tym montażu Zbig powiesił Newtona 235 mm, a Hamal robił piękne foty Skyluxikiem.

Ja kupiłem go w Poznaniu- o TUTAJ. Do niego dokupiłem napęd na jedną oś, też w FotoClassicu.

Tyle, że... to mały sprzęt, nie wiem czy na dłuższą metę zadowoli. Najlepiej jednak przyjedź na zlot i zobacz, co można zobaczyć przez różne sprzęty. Jednak JEST różnica!

 

To ja może wyrażę dla równowagi swoją opinie o skylusie.

 

Optycznie poprawny, ale straszne maleństwo. W zasięgu Jowisz z pasami chmur i moonikami, Saturn z pierścieniem, Wenus (fazy), Mars (największe obiekty w czasie opozycji), Łysy (kratery)i najjasniejsze DSy (ładnych ok 20 widocznych ok 100) i koniec. Mechanicznie juz znacznie słabiej. Bardzo nędzny wyciąg 1,25", dający się jednak zmodernizować za niewielkie pieniądze do znośnego stanu. Szukacz na śmietnik (przynajmniej ten który ja miałem w łapkach). Montaż to bardzo słaby, delikatny paralaktyk. Daje sie modernizować, ale to maszyna niskich lotów. Może i zdatny do astro-fotografii ale napewno nie długoczasowej i nie z ogniskową skyluxa. A Informację, że "na tym montażu Zbig powiesił Newtona 235 mm" należy czytać " Zbig powiesił swojego newtona 235mm na czymś co kiedyś było montażem skyluxa. aby tego dokonać wywalił z niego orginalne bebechy i załadował zupełnie inny środek własnego pomysłu".

 

Co do zdjęć Hamala to stawiał bym na główny czynnik efektu jego umiejętności a nie jakość sprzętu prowadzącego fotkę i jakość optyki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Zgadzam się z Hansem. Może poza szukaczem, który w nowej wersji jest "deczko" lepszy. Może dałbym telepowi notkę lepszą o "+" niż Hans :) Powiedzmy sobie jasno: wszelkie rozwiązania tańsze służyć powinny jedynie nauczeniu się nieba i obsługi teleskopu. Niestety, ta wybrana przez ciebie Synta 130 ma montaż w najlepszym razie takiej samej jakości jak Skylux. Umiejętnosci Hamala... tak, to jest TO! A Zbig traktował swoje rozwiązanie jako tymczasowe.

W poprzednim poście podałem plusy, a Skylux je na pewno ma.

Widzisz Jazz- tym się różni zakup telepa za 500-700 zł od zakupu za 1100 zł! Ta ostatnia cena to oczywiscie Synta na Dobsonie; nikt nie powie, że to teleskop do bani. Moze to być teleskop docelowy, o ile wzbogaci się go z czasem o przeróżne historie ;)

 

Jeśli możesz-po prostu jedź na jakiś zlot, w ciągu najbliższego miesiąca będą aż trzy! W sumie to jedynie moze ci naprawdę pokazać w co się pakujesz :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Hansem. Może poza szukaczem, który w nowej wersji jest "deczko" lepszy. Może dałbym telepowi notkę lepszą o "+" niż Hans :) Powiedzmy sobie jasno: wszelkie rozwiązania tańsze służyć powinny jedynie nauczeniu się nieba i obsługi teleskopu. Niestety, ta wybrana przez ciebie Synta 130 ma montaż w najlepszym razie takiej samej jakości jak Skylux. Umiejętnosci Hamala... tak, to jest TO! A Zbig traktował swoje rozwiązanie jako tymczasowe.

W poprzednim poście podałem plusy, a Skylux je na pewno ma.

Widzisz Jazz- tym się różni zakup telepa za 500-700 zł od zakupu za 1100 zł! Ta ostatnia cena to oczywiscie Synta na Dobsonie; nikt nie powie, że to teleskop do bani. Moze to być teleskop docelowy, o ile wzbogaci się go z czasem o przeróżne historie ;)

 

Jeśli możesz-po prostu jedź na jakiś zlot, w ciągu najbliższego miesiąca będą aż trzy! W sumie to jedynie moze ci naprawdę pokazać w co się pakujesz :D

 

 

Zgadzam się w 100% ale ja kupuje swój pierwszy w życiu teleskop - czyli ten do nauki nieba. Jak mnie wciągnie (a wydaje się że tak) wtedy zdecyduje się na coś dużo lepszego ale mam nadzieję że będę wiedział już czego chcę. Teraz chodzi mi tylko o to aby kupić coś co da mi wstęp (tak jak rowerek z odkręcanymi kółkami dla dzieci) i nie zniechęci mnie do tego hobby (jak teleskopy 76/700 za 200 - 300 zł) . Później przyjdzie czas na większe zakupy i myslę że dużo więce niż Synta na Dobsonie (a swoją drogą czy do Dobsona są napędy i naprowdzanie automatyczne). Jeżeli chodzi o astrofotografie to po przeczytaniu wielu forum doszedłem do wniosku że trzeba być strasznie naiwnym uważając że kupi się pierwszy teleskop za nawet 1000 zł i będzie się robiło piękne fotografie głębokiego nieba (tak jak sugerują niektóre opisy teleskopów w sklepach). Chyba się zgodzicie że astrofotografia to wyższa liga i należy zdobyć sporo doświadczenia aby to miało sens. Ja na dzień dzisiejszy planuje zakup teleskopu (zdecydowałem się na tą Synte 130), później dokupie okular (te w zestawie są co najwyżej średnie) a na końcu prowadzenie jednoosiowe. Mam zamiar na tubus (na górę tubusa) zamontować lustrzankę cyfrową z obiektywem powiedzmy 300 lub 400 (podobna rosyjską produkcję manualną można dostać za względnie rozsądne pieniądze) i w ten sposób pobawić się fotografią ale daleki jestem od montowania aparatu do teleskopu bo zgrać to i wyregulować to najwyższa liga.

Co sądzicie a takiej strategii?

 

Czy możecie mi podać gdzie będą zloty i kiedy?

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ech.. jeśli chcesz telep tylko do nauki nieba, to wystarczy ... 76/700 z Allegro. Albo COKOLWIEK innego. Im taniej, tym lepiej. Moze być lornetka. Ale lornetka... im droższa, tym lepsza :D

Jeśli znajdziesz radochę w wyszukiwaniu np. : szczegółow na tarczy księżyca, plamek na słoneczku (no bo filtr dokupisz oczywiście), bawić cię będą zmiany układu księżyców Jowisza, doszukiwanie się na nim samym szczegółów, widoczek pierścieni Saturna, poszukiwanie gwiazd podwójnych, czy też widoki Drogi Mlecznej, to WTEDY kupuj coś sensowniejszego.

Pisze to ten, co kupił sobie 2 telepy do nauki nieba... i byla to strata pieniedzy- choć koszty były prawie zerowe. Myślę, że lepiej było jednak tych parę piw kumplom postawić :D Serio tak myślę! Choć... entuzjazmowałem się tym, że widzę WIĘCEJ i WIĘKSZE, ale jednak, po kupieniu Synty... czuję bezsens takich działań. Jeśli możesz, stać cię- bierz od razu na maxa. Później bedzie szkoda, że zamiast Barlowa/okularka/filterka stoi w kącie grat. Ja mojego nawet dzieciakowi nie mogę oddać... bo mu jego własny kupiłem :D

 

Zlot jest rozwiązaniem optymalnym. Dobra nocka z obserwami, kilka godzin dyskusji, "obglądnięcie" różnych sprzętów i zasad postępowania z nimi da ci pogląd co i jak. Tego nie zastąpią porady w topicu, nawet najżyczliwsze i najpełniejsze.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.