Skocz do zawartości

ha i hi Persei z kliszy


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Trzecia noc z rzędu zarwana a wyniki mierne. Nie mam szczęścia do Łabędzia, bo zdjęcia Veila, Pelikana i Crescent wyszły nieostre. Muszę coś zrobić z wyciagiem, żeby nie był tak wrażliwy na przypadkowe dotknięcia.

M31 naświetlana 30 minut dała niezły obraz jądra. Teraz trzeba naświetlić resztę tak pewnie z ponad godzinę.

Jedyna rzecz, która nadaje się do pokazania to ha i hi z 80ED na Fuji Super HQ200, crop z pojedynczej klatki naświetlanej 15 minut. Wyszedł czerwony kolorek niektórych gwiazd w gromadzie co dobrze rokuje na przyszłość.

F1000005_filtered_filtered.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzięki Sumi,

To surowy skan, którego nie obrabiałem. Niestety jest to taki podły skan z labu i być może oni coś robili co obniżyło dynamikę zdjęcia.

 

Niestety klisza, której uzyłem nie jest czuła na H alfa. Na 90 minutowej ekspozycji IC5070 niestety nic nie widać. Chyba tak mało osób korzysta z kliszy, że na stronach Fuji nie robią aktualizacji cech technicznych kliszy.

Z kolej ekspozycję M31 zrujnowały mi pod koniec podmuchy silnego wiatru. Nie mniej klisza jest dość wdzięcznym materiałem dla gromad otwartych gwiazd - wystarczają 20 minutowe ekspozycje (przy F/7,5) i fajnie wychodza kolory gwiazd.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yah , miło że prócz mnie jeszcze ktoś używa kliszy ;) . Mam prośbę czy możesz pokazać fotkę mgławicy Crescent ? nawet nieostrą, jeśli nie chcesz pokazywać publicznie może byc na priv. Jest mi ona potrzebna do porównania. Chcę zobaczyć ile mgławicy udało Ci się naświetlić. Zdjęc na forum tego obiektu jak na lekarstwo i przeważnie słabo naświetlone..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż Adamie Twoją Crescent , pewnie wyszła Ci zdecydowanie lepiej :) Niestety prawa Murphy'ego skutecznie uniemożliwiają mi wykonanie dłuższych ekspozycji mgławic w Łabędziu. Coś ten ptak jest dla mnie pechowy w tym roku.

 

Crescent przy swojej jasności powierzchniowej 15.49 jest jeszcze rejestrowana na kliszy, choć trzeba ją poddać sporej obróbce, żeby cokolwiek było widać. Jestem zwolennikiem minimalnej obróbki zdjęć z kliszy i to zdjęcie zupełnie mi się nie podoba tym bardziej , że ostrość nie jest idealna.

 

Crop z pojedynczej klatki na Fuji Superia 1600 w ognisku głównym 80 ED. Ekspozycja 40 minut , f/7.5

crescent.jpg

 

Pelikan przy mniejszej jasności powierzchniowej ( 16.43) wychodzi o wiele gorzej. Cóż z tego, ze zdjecie nie pojechane kiedy mała czułość na H alfa uniemożliwija prawidłową rejestrację

Pojedyncza 90 minutowa ekspozycja na Fuji X-tra 800 w ognisku głównym 80ED. Spora obróbka cyfrowa, żeby cokolwiek było widać.

pelikan.jpg

Pozostają długie 90-120 minutowe ekspozycje na Fuji Provia 400 lub Fuji HQ 200 ( jeśli masz zapasy). Tak długie ekspozycje są do wykonania, a głównymi przeszkodami jest rosa i wiatr. Ostatnio 110 minutową ekspozycję M31 zrujnowały mi podmuchy wiatru:

M31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta superia 1600 nie wygląda najgorzej - jak na negatyw. Obrobiłem Twoje zdjęcie i lekko pomniejszyłem i obróciłem do pionu - tak mi wygląda bardziej naturalnie, załączm poniżej. Moje zdjęcie jest podobnie nieostre. ale pokażę jak odbiore z labu - jutro albo w sobotę.

 

 

crescent_yaha_moja_obrobka_zmniejszone75proc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na Twoje zdjęcie no i pogodę, chociaz w przyszłym tygodniu Księżyc zaczyna przeszkadzać.

 

Kurde nic nie mów, z urlopu wróciłem trochę załamany, przygotowałem się na tip top do astrofotografii, warunki miałem świetne, gospodarz nawet pozwolił chować w swoim garażu kompletnie złożony teleskop dzięki czemu mogłem oszczędzić sporo czasu na składanie przed sesją. I co? 3 razy użyłem teleskopu, z czego raz we mgle i zdjęcia wyszły marnie, tylko z dwóch nocy coś tam wyszło. Ostatni raz fociłem w ognisku głównym rok temu na urlopie, ciekawe czy znowu na kolejną sesję będę musiał czekać rok. :icon_evil: A tyle pięknych obiektów miałem zaplanowanych ! same przekleństwa cisną mi sie na usta, szczególnie jak sobie przypomnę urlop sprzed 2 lat kiedy bite 2 tygodnie było bezchmurne niebo a ja nie miałem teleskopu grrrr.....

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde nic nie mów, z urlopu wróciłem trochę załamany, przygotowałem się na tip top do astrofotografii, warunki miałem świetne, gospodarz nawet pozwolił chować w swoim garażu kompletnie złożony teleskop dzięki czemu mogłem oszczędzić sporo czasu na składanie przed sesją. I co? 3 razy użyłem teleskopu, z czego raz we mgle i zdjęcia wyszły marnie, tylko z dwóch nocy coś tam wyszło. Ostatni raz fociłem w ognisku głównym rok temu na urlopie, ciekawe czy znowu na kolejną sesję będę musiał czekać rok. :icon_evil: A tyle pięknych obiektów miałem zaplanowanych ! same przekleństwa cisną mi sie na usta, szczególnie jak sobie przypomnę urlop sprzed 2 lat kiedy bite 2 tygodnie było bezchmurne niebo a ja nie miałem teleskopu grrrr.....

 

Chyba za bardzo zależy nam na robieniu tych zdjęć i stąd ta złośliwość losu :). Ja ostatnio miałem wszystko przygotowane, montaz ustawiony a okazało się ... że mam uszkodzony pilot do napędu. Oczywiście w weekend pogoda była idealna, a gdy w poniedziałek przyszedł nowy pilot zaczęło lać. Wiesz w astrofotografii juz żaden dziwny przypadek mnie nie zaskoczy, w sumie mozna te przypadki spisywać , a później wydac ksiażkę "Co przeszkodziło mi w zrobieniu zdjecia M31" :D

 

Pozdrawiam i nic nie życzę, zeby nie zapeszyć :)

 

 

A Pelikan jaka ma jasnosc powierzchniowa ?

 

Zdjecia sa super :)

 

Juz mówię Pelikan ma 16.43. Dzięki za dobre słowo, chociaz chciałbym zrobić lepsze :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.