Skocz do zawartości

Kolimacja czy wada


Slawek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzisiaj testowałem teleskop i czuję pewien niedosyt.

Problem polega na tym, że nie mogłem rozdzielić epsilonów. Nadmienię że nie jest to pierwsze podejście (4 próby w różnych dniach). Czy może to być wada luster czy może zła kolimacja?

Lustro 170mm f=1290, okular zoom 24-8mm Soligora.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być jedno lub(i) drugie. Jeżeli nie masz dostępu do kolimatora laserowego, sprawdź sobie czy masz skolimowany teleskop na jasnej gwieździe np. Vedze, przy dużym powiększeniu. Obserwując ją poza ogniskiem powinieneś widzieć krążki dyfrakcyjne ułożone centrycznie. Jeżeli są one powyciągane, to teleskop jest rozkolimowany.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na Vedze. Przed ogniskiem przy pow 160X widać równe ,okrągłe krążki dyfrakcyjne i równo ustawiony pająk, natomiast za ogniskiem na brzegu okręgów dyfrakcyjnech jest lekkie poszarpanie. Poza tym nie mogę ustawić prawidłowej ostrości. Np o 23 wczoraj po 2godz. studzeniu luster i oklularu nie widać prawie zadnych szczegółów na Marsie, nawet po założeniu barlowa x3. Muszę powiedzieć, że obrazy gwiazd są lekko roziskrzone.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie trudno jest dostrzec wiele szczegółów na Marsie - TYM bardziej po dokręceniu barlowa! Przy dużych powiększeniach obraz jest znacznie mniej stabilny. Ja ze swojego balkonu używam max 200x dla Marsa, wtedy już jest spory a jescze nie "pływa" tak strasznie.

Próbujesz roździelać te gwiazdy na wolnej przestrzeni, czy też może z jakiegoś balkonu? Czy patrzysz może ponad jakimś budynkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telekop złożony na bazie optyki J. Poruczki. Lustro główne i boczne nowe. Wielokrotnie kolimowałem, więc chyba musi być jakaś wada luster. Całość wyniosłem do ogrodu ok 50m od domu. Lustra i okular stygły ok. 2 godz. obserwacje przeprowadzałem od 21 do 23 w dniu wczorajszym.

Czy możliwe żeby okular (lantan zoom Soligora) wprowadzał takie zniekształcenia?

Ponadto w okresie wiosennym jak oglądałem Jowisza to widoczne były ledwo dwa pasy. Mieszkam 10km od miasta i zawsze widoczna jest droga mleczna.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam 10km od miasta i zawsze widoczna jest droga mleczna.

 

Bo nie można mieć wszystkiego - jakaś sprawiedliwość musi być! ;)

Nie wierzę, by taki, wręcz "kultowy", okular jak zoom Soligora wprowadzał jakiekolwiek zniekształcenia - przecie ten Lantan został zaprojektowany właśnie tak, by nie wprowadzać zniekształceń!

Może skontaktuj się z kimś bardziej zaawansowanym z Twojej okolicy, podjedź, i niech zobaczy jak te lustra siedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.