Skocz do zawartości

Stolarsko-kowalski statyw pod Tento20x60


BODI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

No i mój statywik doczekał sie pewnych modernizacji ułatwiających obserwacje.

Krótko mówiąc dorobiłem mu głowicę 3D :D

Na zlocie będzie można obmacać :lol:

 

statyw1.jpg

statyw2.jpg

statyw3.jpg

statyw4.jpg

statyw5.jpg

 

Wszystko robiłem późnymi wieczorami bo mam ostatnio ogromny zaryp i pewne sprawy jeszcze nie są doprowadzone do końca ale ogólna idea jest zakończona i fajnie całość pracuje nawet z tak ogromną lornetą.

Jutro w Bieszczadach na spokojnie będziemy testować :Beer:

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, ale miałeś zapewne dużo z tym pracy. Interesuje mnie, jak rozwiązałeś sprawę hamulca, coby zagrzać w kieszeniach zmarznięte ręce nie przerywając obserwacji... Wprawdzie trzymasz zapewne za tę dolną poprzeczkę, więc ręka nie musi być wysoko podniesiona, ale zawsze... Zresztą po dłuższej obserwacji i tak bardziej boli kark, niż ręce...No i jak ze sztywnością układu, bo dużo połączeń...?

 

Ja miałem to "szczęście", że poznałem mechanika z dobrym wyposażeniem warsztatowym no i bardzo dokładnego; materiał był mój a całość jest w metalu, z założenia żuraw miał być na różne lornetki. Fotki na: http://astro4u.net/yabbse/index.php?action=gallery;cat=2 ; pod tym samym nickiem.

 

Po jakimś czasie zrobiłem dwie zmiany w stosunku do stanu na fotkach. Gałkę hamulca / rozetę / po prawej stronie zastąpiłem dźwigienką, co ułatwia blokowanie w pozycji a uchwyt do trzymania lornety jest solidniejszy, ładniejszy i pod kątem 45 stopni / w dół / a nie poziomo. Prawa ręka - hamulec, lewa - rękojeść . Układ b. sztywny, szybki do złożenia i rozłożenia - zajmuje mało miejsca.

 

Pozdrówko

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja tu nie mam żadnego hamulca Wszystko jest na podkładkach teflonowych i dość mocno poskręcane i mniej więcej wyważone tak że jak lornetkę ustawie tak ona pozostaje.

Podobne rozwiązano do Twojego miałem w początkowej wersji i chcący zmienić położenie lornetki obserwator musi biegać za nią. A dzieki takiej "głowicy 3D" :lol: (smieszy mnie ta nazwa) ze stołka jestem w stanie opitolić prawie pół nieba.

Ale jak sie toto sprawuje to sie okaże na zlocie :D

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.