Skocz do zawartości

Zasilanie 12V na 6V i 9V


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

postanowiłem troszkę zmodyfikować swojego telpa i pod koniec prac pojawił mi sie spory problem. Wykonałem ASCT (na bazie wentylatorka komputerowego), zakupiłem napęd jednoosiowy i przewiduje w najbliższym czasie zakup autofocusa (opisywanego juz na forum - DO za 199 zł). I tu właśnie jest problem. Dodatki są zasilane odpowiednio 12V, 6V i 9V. O ile z 12V nie ma problemu bo kupiłem aku żelowy 12V/7Ah to z resztą jest problem (nie chcę jeżdzić z bateriami). W związku z tym wymyśliłem sobie że wszystko będzie połączone z "magicznym czarnym pudełkiem" które będzie zasilane prądem 12V z aku i będzie wyposażone w 6 wyjść: 2x12V, 2x9V i 2x6V (tak na wszekji wypadek zdublowane gdyby w przysżłości coś się jeszcze pojawiło). Byłem w sklepie elektronicznym który wykonuje także prace zlecone (sam się na tym nie znam) i niestety Panowie powiedzieli że się nie da, bo nie znam parametrów silniczków zasilanych odpowiednimi napięciami. Ja nie posiadam tych danych bo na silniczkach nic nie piszą a w instrukcji ani słowa.

Czy może mi ktoś pomóc? Może ten problem jest już rozwiązany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze wystarczy jak zalozysz, ze w impulsie 5 A pradu .

Jak w szereg dasz 2 diody krzemowe w kierunku przewodzenia to spadek napiecia na nich bedzie 3 V czyli otrzymasz 9V . Jak znowu do tych 9 V dasz 2 diody jak wyzej to znowu spadek npiecia 3V i masz 6V .

Tak chyba najprosciej . Diody conajmniej 10 A daj.

Wyzej rozwiazanie jest lepsze bo nic nie trzeba robic.

 

Jak masz aku to moja propozycja jest w sam raz. Przynajmniej w/g moich doswiadczen.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w szereg dasz 2 diody krzemowe w kierunku przewodzenia to spadek napiecia na nich bedzie 3 V czyli otrzymasz 9V .

 

Zbig

spadek napięcia na złaczu pn w kierunku przewodzenia jest 0.7V a nie 1.5V.

 

To tylko w LEDach jest 1.4-1.7V jak dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x LM338T lub LM338K do tego duży radiator i po sprawie. Wydajność po 5A na gałąź.

 

LM338T leci 5zł a LM338K 18zł. Do tego kondensatory, 4 diody, parę rezystorów w tym dwa regulowane, dla świętego spokoju można dać jakieś dławiki na wyjście ale to niekoniecznie.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu z tego co pamietam na zlaczu p-n diody krzemowej jest ok. 1,4 V . O,7 V bylo na diodach germanowych czy arsenek galu .

Kidys tak przerobilem plyte komputera 5V na ok 3 V i dzialala.

Sadze, ze dobrze pamietam, zawsze nalezy sprawdzic jakie sa napiecia pod obciazeniem np. zarowka z kierunkowskazow samochodowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy masz ten swój akumulator?

Aku w tym ustrojstwie będzie pewno mega kiepski.

Ciekawe jaką wydajność mają poszczególne wyjścia.

 

No i ten zasilacz 12V 50A :ha:

 

Jest jeden plus, będziesz miał obudowę bez roboty.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba porownywalne cena z aku .

Za bardzo niewierze w zasilacz 12V i 50 A . Nie ma tego ciepla gdzie odprowadzic .

 

Ale z razcji gotowca sam sie zastanawiam czy takiego nie kupc.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacys leniwi ci panowie w elektronicznym

oczywiscie sie to da zrobic i najtaniej na stabilizatorach serii 78xx gdzie xx to ilosc voltow na wyjsciu (o ile prad nie przekroczy 1.5A, ale raczej nie powinien, musisz to ocenic)

jesli bylbys zdecydowany sie za to zabrac to moge rozrysowac Ci to na schemacie (doslownie kilka elementow)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy masz ten swój akumulator?

Aku w tym ustrojstwie będzie pewno mega kiepski.

Ciekawe jaką wydajność mają poszczególne wyjścia.

 

No i ten zasilacz 12V 50A :ha:

 

Jest jeden plus, będziesz miał obudowę bez roboty.

 

 

CTM,

co do tamtego cuda myślałem raczej o wykorzystaniu wszystkiego ale podmianie akumulatora. Pewnie nie będzie tych samych rozmiarów ale coś się pewnie da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu z tego co pamietam na zlaczu p-n diody krzemowej jest ok. 1,4 V . O,7 V bylo na diodach germanowych czy arsenek galu .

Kidys tak przerobilem plyte komputera 5V na ok 3 V i dzialala.

Sadze, ze dobrze pamietam, zawsze nalezy sprawdzic jakie sa napiecia pod obciazeniem np. zarowka z kierunkowskazow samochodowych .

 

Ano poczytaj

http://www.edw.com.pl/ea/diody.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadze, ze tego cuda nie warto kupowac. Zasilany jest kilkuwatowym zasilaczem co na 1 zdjeciu w rogu widac, a 9V to w miliamperach takie gniazdka daja jak w drugim rogu tego zdjecia widac

 

Ostatni raz i to jednostkowo bawilem sie diodami z 10 lat temu i faktycznie moze z tym spadkiem napiecia w kierunku przewodzenia pomylilem . Bardziej pamietam, ze napiecie B-E tranzystora krzemowego to ok 1,4 V, a dioda to tez jest. Chyba, ze tez cos ... .

Ewentualnie jest mozliwe , ze przez te 25 lat zmienili technologie i bariera ma nizszy potecjal.

Z podanych przez Teha wykresow jednoznacznie wynika , ze dioda ma ok 0,5-6 V w kierunku przewodzenia juz od kilkudziesieciu mA .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody odpadają napięcie będzie zmienne w zalezności od prądu pobieranego a szkoda uwalić elektronikę sterującą silnikami.

 

Charakterystyka diody w kierunku przewodzenia jest powyżej napięcia przeowdzenia tak stroma, że praktycznie dla diod krzemowych można przyjać 0.6-0.7V w zakresie do 100A. A tego chyba nie przekroczysz.

 

Elektronikę za małym napięciem ciężko popsuć.

 

Z diodami jest o tyle źle, że spdek napecia jest zawsze 0.7V. Jak ci na aku spadnie napięcie do 10V z 12 V, to te braukujące 2V może nie pozowlić odpalić silniczków albo będą szarpały.

 

78xx i będzie po sprawie. Sztuka gdzieś po 50 groszy. Na każde wyjście po jednej. Więcej będzie Cię kosztowała obudowa niz elektronika

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od apha na priva, myślę że nie będzie mi mial za złe. Jak wykonam, myślę że pod koniec przyszłego tygodnia to dam opis i kosztorys.

 

schematpn2.jpg

 

tak to mniej wiecej wyglada

 

spis elementow:

C1, C3 - kondensator 330nF

C2, C4 - kondensator 100nF

IC1 - LM7809

IC2 - LM7806

 

na wejsciu podlaczasz normalnie 12V z aku, a na wyjsciu otrzymasz 6V i 9V stabilizowane (czyli niezalezne od tego co podlaczysz). bylo by bardzo wskazane, zeby oba te stabilizatory IC1 i IC2 (to wyglada jak duzy tranzystor, jesli sie nie orientujesz) mialy zamontowane radiatory. no i na kazdej linii nie powinno byc wiecej niz 1.5A obciazenia pradowego. najlepiej by bylo gdybys w tym punkcie gdzie chcesz to dac zrobic poprostu powiedzial/pokazal co chcesz tam podlaczyc i jestem pewnien, ze tam beda wiedziec czy moc bedzie wystarczajaca, a jesli nie to zaproponuja mocniejsze elementy (co sie odbije troche na cenie, ale warto miec pewnosc). cena tych elementow nie powinna przekraczac 5zl (jeden stabilizator kosztuje ~1zl, natomiast te kondensatory nie wiecej jak kilkadziesiat groszy). do tego dojda jeszcze radiatory za kilka zl, potencjalnie plytka drukowana i robocizna, ale mysle, ze cena pownna byc spokojnie do zniesienia.

jak bys mial jakies watpliwosci to pytaj."

 

aph, jeszcze raz dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Można jeszcze pomysleć o dodaniu w każdej z gałęzi kondensatorów elektrolitycznych o pojemnościach około 100 uF (mikro-faradów) lub większych - równolegle do tych istniejących w celu "wygładzenia" napięć wyjściowych .Zdaję sobię sprawę , że napięcie z aku jest i tak dosyć stałe ale to po prostu taki dobry nawyk .. Należy tez pamiętać o podłączeniu tych kondenstatorów zgodnie z ich biegunami (w elektrolitach jest to ważne) . Jeszcze jeden pomysł gdyby obciążenia były małe (najlepiej je sprawdzić amperomierzem) można gałąź stabilizatora 6V podłączyć do gałęzi stabilizatora 9 V Wtedy by był taki łańcuszek 12V-9V-6V dały by to mniejsze napięcia jakie strbilizatory musiały by "zgubić" i na pewno mniej by się grzały. Pamiętajmy jednak o tym że przez stabilizator 9V płynął by prąd będący sumą prądów w gałęzi 9V i tej z 5V .. Uff mam nadzieję ża zbytnio nie zamotałem .. :)

Edytowane przez Pawcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast standartowych układów 78XX proponuję zastosować układy serii 78TXX , które mają prąd wyjściwy 3 A co by rozwiązało sprawe . Jeżeli miałbyś problemy z dostaniem układu 78T06 , który nie jest zbyt popularny można kupić 78T05 (to już podstawa sklepu elektronicznego) i do tego w gałęzi masy tego stabilizatora dać dwie diody prostownicze (też o prądzie Imax około 3 A) spolaryzowane w kierunku przewodzenia , na nich odłoży się po 0,6 V i będziemy mieli 5V + 0,6 + 0,6 = 6,2V . Cena takiego układu to ok. 3 zł za sztukę ale układ powinien być bardziej uniwersalny poza tym - jak szaleć to szaleć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teha

Charakterystyka diody w kierunku przewodzenia jest powyżej napięcia przeowdzenia tak stroma, że praktycznie dla diod krzemowych można przyjać 0.6-0.7V w zakresie do 100A. A tego chyba nie przekroczysz.

 

Te 0,7V to takie szkolne gadanie i często to potem wychodzi jak człowiek robi pierwszy poważniejszy zasilacz. :D

Zobacz sobie np. na BY500 przy 10mA ma około 0,5V a przy 5A (max. 1,35V) standardowo około 1,1V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna ważna sprawa i to dosyć ważna - stabilizatory te pobierają prąd ze żródła zasilania nawet bez obciążenia ! wprawdzie niewielki rzędu kilku-kilkunastu mA ale zawsze ! Myślę więc że wyłącznik główny odcinającego układ od akumulatora też powinien się tu znaleźć Acha i jeszcze jedno wyłączniki także mają max obciążalność styków ! Neleży pamiętać , że przez niego będzie płynął całkowity prąd pobierany przez odbiorniki i ten niewielki pobierany przez monilityczne stabilizatory scalony (pomijalny w porównaniu do odbiorników)

Jest jeszcze sposób na zwiększenie obciążalności prądowej takiego stabilizatora należy dodać tranzystor bocznikujący odpowiedniej mocy sterowany przez stabilizator scalony. W takim układzie całe obciążenie bierze na siebie ten tranzystor ale tracimy zabezpieczenie przeciwzwarciowe (chyba że takowe dodamy oddzielnie do układu ) wbudowane w scalaki serii 78xx wiięc w razie przypadkowego zwarcia możemy mieć mozliwość zaobserwowania najsłabszego ogniwa takiego stabilizatora ciekawe co by uszkodziło się pierwsze : tranzystor , wyłącznik a może wyłącznik ? :D wiem jedno efekty wizualno- zapachowe prawie gwarantowane ! :)

sporo schematów stabilizatorów znajdziemy jest np. na stronie http://www.zasilacze-elektronika.forweb.pl/elektronika.php (to nie jest moja strona ani nie jestem zainteresowany zwiększaniem jej licznika odwiedzin) lub na wielu, wielu innych . Zresztą temat zasilaczy nie jest wcale tak trywialny jak z poczatku by się wydawało wszystko zależy od wymaganej wydajności dlatego dobże jest wiedzieć czego oczekujemy od stabilizatora przed jego budową ..

A co do diody i te 0,6 V zgoda szkolnie przyjmuje się taką wartość ale można przecież dać tylko jedną diodę i zmierzyć napięcie wyjściowe zasilacza nie każdy musi znać się na odczytywaniu charakterystyk i znajdywaniu napięcia w stanie przewodzenia dla odpowiednich prądów tym bardziej , że nawet jak zasilacz będzie miał na wyjściu około 5,6 V czy 6,2 V nic się raczej nie stanie ...

Edytowane przez Pawcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.