Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

jescze troche szukalem.... :Beer:

 

podobno jak Polacy z Katowic Tatry, moga obserwowac czeski sasiedzi z Brna Alpy.

http://minarik.org/obr/alpy_z_brna_2.jpg

 

w ostatnich dwuch tygodniach przeszlego roku byla ciagle inwersija. nie-bywa czesto tak dlugo (slyszalem, ze ostatnio w 1964 r.) 30. grudnia bylem w Liptowie, ogliadalem Tatry, ktore byli bardzo ladne, ostre i czyste. cieszylem sie bardzo, ze nastepnego dnia zobacze z Velkeho Choca swietny widok. Beznadziejnie. Zaczel padac snieg. :angry:

 

1 dzien wczesniej byli fotografowane Tatry z Borszony (wyslalem juz link). No i 3 dni wczesniej z Velkej Javoriny w Bielych Karpatach.

 

http://cestovani.idnes.cz/tak-to-se-hned-t...036_igcechy_tom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, trudno znalezc cos naprzeciwko Katowic, ale pasuje cos innego: wegierski Bukk jest (z mala roznica) naprzeciwko Krakowu. Najbardziej zgadza sie Lomnica i Gerlach, Končistá, Vysoká i Rysy juz troche trudniej.

 

Witam :Salut: opis do widoku z Gór Bukowych

Tatry_z_G_r_Bukowych.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i moze juz to pomimo temat fora, no przeciez jescze cos - widok z slowackiej stolicy na Alpy (cca 100km)

ciekawy jest ten lekko industrialny klimat, troche podobny do katowickiego.

http://www.mysyk.sk/mod/view.php?pic=111

wielokrotnie w roku ogliadalem ten wierzcholek z akademii. i w koncu - jak ktos mialby droge przez Bratyslawe, to polecam TV wiez Kamzik nad miastem. Wspanialy widok na Alpy, Wieden, meandry Dunaja, Neusiedler see... jak z obrazow mistrzow holanderskich. (oczywisce, powinna byc dobra pogoda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Damian_ @ Jan 6 2008, 14:24)

 

Witam

mam zagadke dla ORJ skad zostaly zrobione poniższe panoramy? oraz prosba o nazwanie szczytów:)

http://img.wklej.org/v.php?id=86142DSC00607.JPG

 

http://img.wklej.org/v.php?id=41634DSC00640.JPG

 

 

Nie rozpoznaję Napisz gdzie to?

 

Zdjecia zrobione z Pasma pewelskiego w beskidzie średnim.

juz chyba kojazysz? :lol:

Edytowane przez Damian_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam, :Salut:

 

skąd takie ładnie przejrzyste zdjęcie??Odległość mówi sama za siebie.

 

Fota od Astrokosmo powala z kończyn!!!

 

no i to co dał czerghow to jest piękne!To dopiero "skałki"coś pięknego :D

 

......dalekich widoków......

 

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

moze byc, ze sa jakby troche "plaskie", chmury inwersii sa bardzo blisko pod punktem widoku, takze dochodzi do efektu odbijania na granicy miedzi powietrzem cieplym i zimnym. Moze to powodowac tez deformacyje obrazu. W kazdym razie, bardzo dobrze widac po lewej Kriváň z grupa: Furkostský štít, Solisko, Satan, Patria (kdzies miedzy nimi moze byc Swinica i Kôprovský št.) , dalej - Rysy, Vysoká, Končistá, Gerlach, Východná Vysoká, Granátové veže, zdiecie konczy grzebieniem Slavkovského štítu.

 

Witam :Salut:

Następne panoramki z gór Bukowych

(Tatry Wysokie na tej drugiej opisalem ogólnie,szczególowo zrobiłem w panoramce wczorajszej)

Pozdrawiam :D

Vepor_i_Niznie_Tatry_z_G.Bukowych.JPG

Ni_nie_Tatry_i_Wysokie_z_G.Bukowych.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORJ:

swietne opisy! sam bym chyba nie zrobil tak sczegolowo i dokladnie

 

Patrykos:

odleglosc od Schneebergu do Brna - cca 165km, no nie wiem dokladnie co tam widac, wygliada, ze jescze i Rax Alps... troche sie zastanawiam

 

Michał Turlej:

Skalki - tak naprawde - slonce robi swoje. Chcialbym raz w zyciu widzec Tatry oswietlone ladnie, z polnocy, ale to chyba nie mozliwe :rolleyes:

Oni sa z polnocy takie troche bardziej tajemnicze, schowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORJ:

 

 

Patrykos:

odleglosc od Schneebergu do Brna - cca 165km, no nie wiem dokladnie co tam widac, wygliada, ze jescze i Rax Alps... troche sie zastanawiam

 

:Salut:

Rax bylby na lewo od Schneebergu poza zdjęciem,przed nim na pewno jest masyw Hohe Wand

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak, zastanawiam sie nad widocnosca Tatr z Howerly albo z Gorganow. Wygliada, ze to bardzo mozliwe.

Appeniny (270-300km) obserwowane z Velebitu - Chorwacija:

http://www.summitpost.org/image/40455/apen...om-velebit.html

Swietna strona dla milownikow gor

 

Cały czas myslę że to możliwe,skoro z Borżawy widać Tatry wyraźnie to z tamtąt też musi chocby słabiej pomimo ze to 100 km dalej,nie wierzę by je krzywizna ziemi je w calości pochlonęła.

problem żeby tylko ktoś potwierdził,lub mial zdjęcie :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas myslę że to możliwe,skoro z Borżawy widać Tatry wyraźnie to z tamtąt też musi chocby słabiej pomimo ze to 100 km dalej,nie wierzę by je krzywizna ziemi je w calości pochlonęła.

problem żeby tylko ktoś potwierdził,lub mial zdjęcie :Salut:

 

 

wlasnie chodzi mi o zdiecie, caly czas :Salut:

moze znajdzie sie na Zakarpaciu jakis fanatyk, ktory by z Howerly szukal jakis punkcik na zachodnim horyzoncie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzisiaj o 6:50 rano była wspaniala widoczność. Z Zawiercia widać było Tatry jak na dłoni. Miejsce to dzielnica Kromołów- Łośnice. Niestety mam zdjecie zrobione telefonem (350d zostal w domu) i ledwo cos na nim widać. Jednak jak ktoś bedzie chciał pobawić się w obróbkę to proszę - niezłe wyzwanie aby z tego coś wyłowić :)

W którym miejscu na zdjęciu? Prosze szukać na prawo od lampy stykającej się z horyzontem.

Tak jak mówię, zdjęcie tego nie oddaje. To co dzisiaj widziałem przerosło moje oczekiwania. Jeżeli pogoda sie utrzyma do soboty postaram sie upolować cos z EOS 350D

 

Pozdrawiam

 

Nexus

post-5322-1199890122_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o 6:50 rano była wspaniala widoczność. Z Zawiercia widać było Tatry jak na dłoni. Miejsce to dzielnica Kromołów- Łośnice. Niestety mam zdjecie zrobione telefonem (350d zostal w domu) i ledwo cos na nim widać. Jednak jak ktoś bedzie chciał pobawić się w obróbkę to proszę - niezłe wyzwanie aby z tego coś wyłowić :)

W którym miejscu na zdjęciu? Prosze szukać na prawo od lampy stykającej się z horyzontem.

Tak jak mówię, zdjęcie tego nie oddaje. To co dzisiaj widziałem przerosło moje oczekiwania. Jeżeli pogoda sie utrzyma do soboty postaram sie upolować cos z EOS 350D

 

Widac, widac! Przepiękne ząbki i to w dodatku w pełnej okazałości przysłonięte tylko przez jeden beskidzki garb. Tak swoją drogą poprosiłbym Cię ORJ nawet nie tyle o panoramkę, co słowne wymienienie nazw widocznych tam szczytów przez Tatrami. Chciałbym to odnieść do perspektywy z hałdy w Murkach.

 

W ogóle ostatnio pojawia się tu coraz więcej fascynujących fotek, za które jestem wdzięczny, bo zaspokoiły prawie w stu procentach moje dylematy sprzed już prawie dwóch lat :)

 

Na kolana rzeczywiście powalają fotki prezentowane przez Czerghowa m.in. dlatego, że zaczął pojawiać się temat widoczności Alp z naszych regionów, a dla mnie ciągle największą zagadką pozostaje widoczność Alp z Tatr. No może z czasem taka fotka zaspokoi naszą ciekawość i tego mogę życzyć wszystkim na nowy rok ;)

 

 

Mateo

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzisiaj o 6:50 rano była wspaniala widoczność. Z Zawiercia widać było Tatry jak na dłoni. Miejsce to dzielnica Kromołów- Łośnice. Niestety mam zdjecie zrobione telefonem (350d zostal w domu) i ledwo cos na nim widać. Jednak jak ktoś bedzie chciał pobawić się w obróbkę to proszę - niezłe wyzwanie aby z tego coś wyłowić :)

W którym miejscu na zdjęciu? Prosze szukać na prawo od lampy stykającej się z horyzontem.

Tak jak mówię, zdjęcie tego nie oddaje. To co dzisiaj widziałem przerosło moje oczekiwania. Jeżeli pogoda sie utrzyma do soboty postaram sie upolować cos z EOS 350D

 

Pozdrawiam

 

Nexus

post-5322-1199890122_thumb.jpg

 

cos wylowilem

Kriváň wygliada zasloniety ta mala gorka

albo sie zmylilem? :rolleyes:

post-7352-1199897615_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktos mialby droge przez Bratyslawe, to polecam TV wiez Kamzik nad miastem. Wspanialy widok na Alpy, Wieden, meandry Dunaja, Neusiedler see... jak z obrazow mistrzow holanderskich. (oczywisce, powinna byc dobra pogoda)

 

W tym roku chciałbym pojechać wokół Słowacji, również przez Bratysławę. Gdzie ten Kamzik ? Da się tam wejść ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzisiaj o 6:50 rano była wspaniala widoczność.

 

Hej,

 

może zacznę tak: kto rano wstaje, temu... Pan Bóg daje :D

Dzisiaj rano widoczność była mało to powiedzieć - chyba absolutna!Kiedy rano parę minut po siódmej siedziałem w mobilu czekając na swoją połowicę, właśnie z południowej strony na horyzoncie hen hen zauważyłem smugę kondensacyjną z samolotu a przyznam, że to bardzo żadki widok.

Znowu żałuję, że do pracy nie wstaję wczas rano :angry:. Bo kiedy jechałem gdzieś ok. 7.30 to już było po wszytkim :angry::angry::angry:

Brawo, brawo Nexus! Szkoda tylko, że nie miałeś przy sobie aparatu(ja zawsze noszę przy boku), bo by nie jednemu dziś szczęka opadła :D

Po prześledzeniu prognozy, uważam, że jutro się już taka pogoda raczej nie powtórzy <_< .

Spróbuję cosik z tej foty "wycisnąć", jak co to zapodam.

 

MT

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac, widac! Przepiękne ząbki i to w dodatku w pełnej okazałości przysłonięte tylko przez jeden beskidzki garb. Tak swoją drogą poprosiłbym Cię ORJ nawet nie tyle o panoramkę, co słowne wymienienie nazw widocznych tam szczytów przez Tatrami. Chciałbym to odnieść do perspektywy z hałdy w Murkach.

 

Mateo

 

:Salut: Witaj Mateusz

Myślę ze jeżeli Nexusowi uda się zrobić zdjęcie normalnym aparatem,to powinniśmy zobaczyć już spory kawał masywu Tatrzanskiego,pewnie Tatry Zachodnie tak od Czerwonych Wierchów maxymalnie po Bystrą będą chciały częsciowo wyskoczyc już z poza lewej cześi masywu Policy,a mniej więcej na wysokosci przeł.Krowiarki pomiedzy masywami Policy i Babiej Góry może sie ukazać-fragment T.Zachodnich-pasmo Banówki 2178.

Na tym zdjęciu z komórki troszeczkę przeszkadzają te stosunkowo niedalekie wzniesienia Wyżyny K/Cz.

ale to co z Beskidów mozna by bylo zobaczyć w wiekszym zoomie to:

 

Okrąglica 1239,Zlota Grapa 1242,Polica 1369,Hala Śmietanowa 1298,- pózniej już cały masyw Babiej Góry

 

patrząc z hałdy na lewo od Hali Śmietanowej są jeszcze widoczne Brożki 1236,ale z Zawiercia myslę że powinny być już zasłoniete przez H.Śmetanową.

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za opis, teraz co do pogody, w niedzielę zapowiadają bezchmurne niebo dla poludniowo-wschodniej części Polski. Jeżeli nie zmienią prognozy to już planuję podjechać w to samo miejsce i zrobić fotkę. Mam też inne miejsce z którego powinno być nawet lepiej widać Tatry. Było ono opisywane na tym forum jako miejsce do obserwacji astro. Droga nr 791 Ogrodznieniec - Dąbrowa Górnicza a dokładniej na serpętynach tuż przed wsią Niegowonice jadąc od Ogrodzieńca. Z tamtejszego wzgórza ze skałkami nie powinny przeszkadzać pagórki takie jak ma to miejsce z Zawiercia.

Mam nadzieję ze w niedziele rano będą warunki zbliżone do tych z środy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.