Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki wszystkim za opis, teraz co do pogody, w niedzielę zapowiadają bezchmurne niebo dla poludniowo-wschodniej części Polski. Jeżeli nie zmienią prognozy to już planuję podjechać w to samo miejsce i zrobić fotkę. Mam też inne miejsce z którego powinno być nawet lepiej widać Tatry. Było ono opisywane na tym forum jako miejsce do obserwacji astro. Droga nr 791 Ogrodznieniec - Dąbrowa Górnicza a dokładniej na serpętynach tuż przed wsią Niegowonice jadąc od Ogrodzieńca. Z tamtejszego wzgórza ze skałkami nie powinny przeszkadzać pagórki takie jak ma to miejsce z Zawiercia.

Mam nadzieję ze w niedziele rano będą warunki zbliżone do tych z środy.

 

Pozdrawiam

 

no to życzę Ci powodzenia!

 

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to życzę Ci powodzenia!

 

Powodzenia i nie zapomnij podzielić się na Forum wynikami obserwacji! :)

 

A skoro już mówisz, że w niedziele będzie łądna pogoda, to może ktoś by się pisał na spotkanie na hałdzie w Murckach? Gdyby rzeczywiście była widoczność, to byłaby chyba po raz pierwszy od nawet 2 miesięcy! Kto ma wgląd na południowy horyzont niech donosi na Forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

 

Kolega czerghow zapodał wiele ciekawych linków miłośników odległych widoków z pld str wierchów. Ciekawe są te ich zdjęcia.

A, niesamowite te Alpy z Brna :blink:

 

Co do pogody to od 3 dni obserwuję z okna dziwne zjawisko, które potwierdzają poranne kamerki w pogodzie TVN24 z Gubałówki i Pilska.

 

Nad całym pasmem gór zalegają chmury :angry: i dopiero dziś się ruszuły na płn po to żeby jutro skąpać nasz deszczem przez pół dnia (wg prognoz).

 

Co ciekawe wczoraj rano obudził mnie około godz. 4 silny, wiatr więc pomyślałem, że warto jeszcze chwilę się zdrzemnąć i ok 6 sprawdziłem, a tu dalej te chmury.

 

Jednak nie zapomnę tej przejrzystości z godz. 4 - Bielsko było na wyciągnięcie ręki B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety warunki diametralnie sie zmienily od wczorajszego popoludnia, wypatruje w tej chwili za okna i nawet jednej gwiazdy nie widac. pochmurno. Poczekam jeszcze 30 min i zapadnie ostateczna decyzja.

 

Dzisiaj z trudem wypatruję bloku, który stoi 200m od mojego, więc raczej nie nastawiałbym się na Łomnicę z Murcek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

zamieszczam miniaturki z mojej wizyty na hałdzie Bogucice/Wełnowiec albo jak też sie ją nazywa "Alpy" czy "Na Alpach"

w piatek ok 5/00 godz rano było bardzo czyste niebo,a odlegle kominy porażały swym blaskiem.Zachęcony tym widokiem postanowiłem dotrzeć na hałdę przed ok 6/30,no ale niestety z obiecujących warunków i gór fiasek-piasek i jak się zaczęło rozjaśniać to i pojawiły się chmury na horyzoncie,i oprócz tego że uciekałem przed psami i nawdychałem się ulatniających z hałdy resztek śmierdzącego bio-gazu,to zrobiłem kilka fotek.

Pozdrawiam :D

poludniowy_wsch_d.JPG

Poludniowy_wsch_d..JPG

maszt_kosztowy.JPG

Para_z_EL.Jaworzno_III.JPG

Katowice_centrum.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.strzyzow.com.pl/index.php?page=...20i%20Turystyka

 

wygliada, ze mozna wierzyc temu, co tam napisane. to potem mozna ogliadac Czarnogore (albo Howerle) naprz. z Braniska na Slowaciji.. no i to do Tatr juz jakby kamieniem dorzuczyc

 

http://hory.konektel.sk/d/3146-3/PB170139_001.jpg

co myslis ORJ? widac tam Borzawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://hory.konektel.sk/v/krivanska-dec07/PC210053.jpg.html

 

fajny widoczek z Stoha, jakie swiatelka to widac zaraz po lewej od Rozsutca? :Beer:

 

http://hory.konektel.sk/v/vratna-dec06/06.jpg.html

widok z Krivanskej Malej Fatry - na horizoncie zaraz po prawej od Klaku - to chyba nie sa ciemne chmurki :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Tak się składa, że nad zdjęciem z ostatniego linku dodanego przez czerghowa zastanawialiśmy się jakiś czas temu z ORJ. Do jakiegoś ostatecznego wniosku nie doszliśmy. Wygenerowałem taką przeglądową mapkę w programie Global Mapper:

1889e3cc377dda43m.jpg

Wynika z niej, że Hochwechsel może być zasłonięty przez Góry Inowieckie. A Schneeberg powinnie być gdzieś bliżej tarczy słonecznej. Wydaje mi się, że mogła tu pomóc refrakcja. Jeśli posiada ona taką siłę sprawczą.

 

A ode mnie dziś link z klimatyczny widoczkiem http://www.strykowski.net/klimatycznie/Pol...djecia_3494.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Tak się składa, że nad zdjęciem z ostatniego linku dodanego przez czerghowa zastanawialiśmy się jakiś czas temu z ORJ. Do jakiegoś ostatecznego wniosku nie doszliśmy. Wygenerowałem taką przeglądową mapkę w programie Global Mapper:

1889e3cc377dda43m.jpg

Wynika z niej, że Hochwechsel może być zasłonięty przez Góry Inowieckie. A Schneeberg powinnie być gdzieś bliżej tarczy słonecznej. Wydaje mi się, że mogła tu pomóc refrakcja. Jeśli posiada ona taką siłę sprawczą.

 

A ode mnie dziś link z klimatyczny widoczkiem http://www.strykowski.net/klimatycznie/Pol...djecia_3494.php

 

 

dzieki za analyze,

wlasnie zprawdzalem po linii prostej - schneeberg powinny byc kdzies obok slonca. jednak - umie sobie wyobrazyc refrakcije wertikalna - to deformacija Schneebergu byla by ok, jest podobny do siebie. z drugiej strony: moze dzialac refrakcija tez horyzontalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Czy może ktoś wygenerowac panoramę z tego Srzyżowa? Brzmi to wszystko wręcz nieprawdopodobnie.

A wychodził ktoś rano dzisiaj? Gdyby nie było tylu chmur, to widoki byłyby przednie - to dosłownie moment - mniej więcej między 07:00 a 07:15 - jak ORJ kilka dni temu widział - światła na kominach tak intensywne, że aż się chce polizać, komin w sierszy ostry niczym igła, tylko co z tego, jak na południu wał chmur. Zdawało mi się, że widać było rano słaby zarys Babiej i Policy, ale nie miałem czasu, by się móc dłużej przypatrywać.

pozdr.

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upps falstart :Boink:

 

Witajcie :Salut:

 

Czy dzisiaj czasem nie był przeciąg w górach (czytajcie halny)

 

Widok z kamerki na wierchy był obiecujący nad ranem.

 

Koło południa wiatr zaczął hulać więc razem z Michałem dopadliśmy taras, a efektem tego jest to:

100_5370e.jpg 100_5383e.jpg

 

:helo: Widać Hawrania, Łomnicę a Lodowy ledwie się przebijał. Tak jak ostatnio pisałem znów nad wierchami zgromadziły się chmury, ale Tatry Bielskie jakoś ominęły.

 

Widoczność była na tyle dobra że dał się dojrzeć też Beskid Sądecki, a w każdym razie tak mi się wydaję.

100_5363e.jpg

 

Szkoda Hermit że nie mogłeś więcej czasu poświęcić. Może i tobie by się udało cóś :D wypatrzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło południa wiatr zaczął hulać więc razem z Michałem dopadliśmy taras, a efektem tego jest to:

100_5370e.jpg 100_5383e.jpg

 

Witam :D ,

no zgadza się dmuchało i to nie źle! Ale warto było poświęcić troszkę czasu.Nie będę się rozpisywać co tam widać,ani klonować fotek(mamy oboje prawie takie same)... bo merti zrobił to za mnie...Lecz ja dla odmniany skleiłem sobie dwa zdjęcia:

b66b623464f643c7m.jpg

 

Pozdrawiam :Salut:

 

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał

Dziękuję.

Podpisuję się pod zdaniem przedmówcy prosżac o więcej, szczególnie tęCzarnogórę i Bukk (o ile to nie ściema ;) ). To ostatnie też kuszące (nieco trąci sf, jak tak dalej pójdzie, to będziemy się zastanawiać, jak z Nanga parbat wygląda CZogori - w końcu to tylko 160 km, i czy z Nanda Devi zobaczymy Annapurnę - bo czymże jest te marne 420 km. ;) Bo Kanchenjunga z Everestu, to oklepany motyw: http://www.himalaya-info.org/images/Makalu...%20Everest.jpg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

2 godzinki czasu czytałem ten topic ale warto było :)

Przed Sylwestrem miałem przyjemność być na Baraniej Górze, dopiero zacząłem chodzić w górach zimą więc widoki (a raczej widoczność) rzuciła mnie na kolana. Nigdy latem nie miałem takiej przejrzystości powietrza (najdalej to chyba Gorce z Małej Fatry).

Widziałem Jeseniky całkiem dobrze (nawet wieżę Pradziada):

Pradziad i okolice

Jeseniky vol 2.0

kolejną część Jeseników, których już niestety ni w ząb nie znam... :(

Jeseniky na południe od Pradziada

 

Kolejne górki

Na południe od Beskidu Śląsko-Morawskiego wyłoniło się kilka małych pas, których też nie potrafię zidentyfikować

Widok z Baraniej w kierunku Jaworzyny i Kubalonki

 

Serdecznie wszystkich pozdrawiam! :D

Edytowane przez marol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, jak się macie?

Że niby szaro za oknem? Że pada? Wiatr wieje?

Rano Siersza tak apetycznie świeciła, że aż się wierzyć nie chciało, że nic z tego nie będzie. No i udało się podejrzeć Panią B. w czasie porannych ablucji. Za podglądactwo spotkała mnie niestety kara - pokarało mnie kłopotami z aparatem - wieśniak nie chciał ustawić ostrosci i efekt tego jest taki, że z prawie sześćdziesięciu zdjęc do pokazania nadają się tylko te:

DSC04557.jpg

 

DSC04558.jpg

Z większym zoomem niestety nic nie wyszło, z interesującego nas obszaru było tylko tyle:

 

DSC04585.jpg

 

DSC04609.jpg

 

- o Tatrach można było raczej pomarzyć (a moze nie? Może się komuś udało?).

Zrezygnowany wróciłem do domu, po czym okazało się, że tak właściwie, to wcale z niego nie musiałem wychodzić:

DSC04628.jpg

 

pozdrawiam

m.

Edytowane przez hermit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :Salut:

 

Tez może cosik dopiszę do twojego postu hermit. Jak zauważyłeś świetnie dmuchało, ale problem był jeden - chmury wisiały gdzieś około 1500metra, więc na Diablaka nie dało się trafić.

Wogóle te kilka dni ciągłego "przeciągu" wyklarowały powietrze do tego stopnia, że nocą wszystkie światła odległych mieścin widać fantastycznie :rolleyes:

 

W tym miejscu przedstawiam kolejne miejsce w Jaworznie, z którego widać tylko Beskid. Zazdroszczę tym mieszkańcom dzielnicy Podwale, bo przy dobrej pogodzie mają z okien miły widok:

100_5471e.JPG100_5469e.JPG100_5466e.JPG100_5465e.JPG100_5460e.JPG

Acha ciebie wkurzył focus, mnie natomiast wiatr, który nie umożliwiał wykonanie ostrych fotek.

 

czerghow Post Jan 17 2008, 14:56

cos nowego z poludnia:

http://www.magas-tatra.hu/node/142#comments

 

Te zdjęcia są super. Widać, że gdy była dobra pogoda pod koniec grudnia, a u nas cięzko było coś wypatrzeć, to węgierscy obserwatorzy mieli przejrzyste powietrze. Pytanie tylko z jakiego to wzniesienia robią - nie wiesz czasem czerghow?

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.