Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co sprawdziłem na google earth muszą to być okolice Toszka

Pamiętam, że wczoraj wyszło mi podobnie, ale ciągle nie podoba mi się to bliskie sąsiedztwo autostrady i ten ślimak z czerwonymi domkami. Nigdzie na GE te wszystkie klocuszki nie chcą mi się dopasować :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Zastanawia mnie pewne wzgórze które równie dobrze widać z Gliwic oraz z Góry św. Anny (na zdjęciach prezentowanych niedawno na forum)

Obraz_072.jpg

Czy ktoś wie gdzie mniej więcej znajduję się te wzgórze?? Myślę ze stamtąd może być wspaniały widok na GOP oraz na Beskidy lub Sudety

:Salut:

 

Stawiam na górki po wyżej Toszka, dokładnie między Kotliszowicami a Gajowicami. Wysokość 309m

136021.jpeg136026.jpeg

 

Pradziad wyglądałby z tej górki tak:

136033.jpeg

Babia z tej górki

136049.jpeg

 

Miejsce całkiem niezłe. :banan:

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pradziad i pasmo Jeseników z Szyndzielni = 131 km

 

Przeglądałem stare fotki i za pomocą Radio Mobile starałem się ustalić co na nich widać, ku mojemu zaskoczeniu 2007.12.26 podczas inwersji udało mi się złapać pasmo Jeseników z Pradziadem.

Fotka robiona z Szyndzielni, z tego płaskiego odcinka (za schroniskiem) prowadzącego na Klimczok.

 

137044.jpeg137041.jpeg

Pradziad oraz panorama pasma Jeseników

137045.jpeg137046.jpeg

 

Sorry za słabą jakość, ale to fotka z kompakta.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest inwersja ?

 

Zawsze mi się wydawało, że jest to zjawisko polegające na odwrotnym ułożeniu temperatury w pewnej warstwie atmosfery (u góry cieplej u dołu zimnej) , co powoduje że zimniejsza warstwa jest otoczona od góry i od dołu cieplejszym powietrzem o niższym współczynniku załamania. Może to powodować powstawanie takiego jakby światłowodu w powietrzu, gdy jest ona wystarczająco długa i przejrzysta umożliwia zajrzenie 'pod' horyzont, nawet na 400km.

 

Ale to miałoby się nijak do tego co obserwuję na forum - słowo inwersja pojawia się zawsze gdy można daleko zobaczyć, ale po prostych odcinkach :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest inwersja ?

 

Zawsze mi się wydawało, że jest to zjawisko polegające na odwrotnym ułożeniu temperatury w pewnej warstwie atmosfery (u góry cieplej u dołu zimnej) , co powoduje że zimniejsza warstwa jest otoczona od góry i od dołu cieplejszym powietrzem o niższym współczynniku załamania. Może to powodować powstawanie takiego jakby światłowodu w powietrzu, gdy jest ona wystarczająco długa i przejrzysta umożliwia zajrzenie 'pod' horyzont, nawet na 400km.

 

Ale to miałoby się nijak do tego co obserwuję na forum - słowo inwersja pojawia się zawsze gdy można daleko zobaczyć, ale po prostych odcinkach :blink:

 

Inwersja to zawsze jest jakieś odwrócenie

W meteorologii inwersja temperatury jest to wzrost temperatury wraz z wysokoscią. Inwersja jest zawsze poprzedzona izotermią, czyli warstwą powietrza gdzie temperatura nie zmienia się wraz z wysokością. Jest kilka rodzaj inwersji ale to nie jest istotne teraz.

 

W górach podczas inwersji, kiedy pod nią znajduje się wilgotne powietrze tworzą sie chmury, tzw. stratusy podinwersyjne. Jeśli obserwujemy je "od spodu" to wyglądają okropnie(dzisiaj na północnym-zachodzie są takie typowe, przynajmniej w stacjach meteo: Szczecin, Zielona Góra, Poznań, Bydgoszcz). Jak ogląda się je "od góry" to widoczne są jako morze chmur, co widać na powyższym zdjęciu. Czasami widoki ponad poziomem chmur są naprawde ładne :)

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie oczekiwanie na dobre warunki pogodowe i ciągłe opady deszczu posadziły mnie przed kompem, Tatr nie da się obserwować. Ciekaw jestem czy ktoś z Was widział zdjęcie wyspy Bornholm widzianej z Polski?

Są też w necie dostępne informację o widoczności Łotwy i Estonii z terenów Polski. Przy sprzyjających warunkach możliwe jest podobno obserwowanie Szwecji, w co osobiście wątpię.

 

Znalazłem w internecie informacje, że takie obserwacje miały miejsce niejednokrotnie. Niestety nigdzie nie znalazłem zdjęć potwierdzających takowe obserwacje.

 

"...podczas dobrej pogody, z wieży Bazyliki w Kołobrzegu widać Bornholm..."

 

Osoby mieszkające w okolicach Kołobrzegu też mogą próbować polować na duże odległości.

Poczytajcie zresztą sami -> http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5629.0

 

 

Ciekaw jestem czy jest ktoś z tych okolic kto już coś takiego ustrzelił.

 

Polecam też stronkę -> http://www.polarimage.fi/phenom/mixphen.htm

 

Pozdrawiam

 

Nexus

Edytowane przez Nexus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie oczekiwanie na dobre warunki pogodowe i ciągłe opady deszczu posadziły mnie przed kompem, Tatr nie da się obserwować. Ciekaw jestem czy ktoś z Was widział zdjęcie wyspy Bornholm widzianej z Polski?

Są też w necie dostępne informację o widoczności Łotwy i Estonii z terenów Polski. Przy sprzyjających warunkach możliwe jest podobno obserwowanie Szwecji, w co osobiście wątpię.

 

Znalazłem w internecie informacje, że takie obserwacje miały miejsce niejednokrotnie. Niestety nigdzie nie znalazłem zdjęć potwierdzających takowe obserwacje.

 

"...podczas dobrej pogody, z wieży Bazyliki w Kołobrzegu widać Bornholm..."

 

Osoby mieszkające w okolicach Kołobrzegu też mogą próbować polować na duże odległości.

Poczytajcie zresztą sami -> http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5629.0

 

 

Ciekaw jestem czy jest ktoś z tych okolic kto już coś takiego ustrzelił.

 

Polecam też stronkę -> http://www.polarimage.fi/phenom/mixphen.htm

 

Pozdrawiam

 

Nexus

 

Witam :Salut:

Ja widziałem latarnie Morską na Bornholmie z Kołobrzegu,jej blask wieczorem.

oraz blask latarni na mierzei na południe od Bałtijska z klifu w Gdyni-Babich Dołach.

Pozdro:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy kolejny cel :-) Góra Janowskiego może być miejscem, z którego widać najmłodsze i najstarsze polskie góry.

 

Tutaj do pobrania symulacja co widać z Góry Janowskiego. Założyłem wysokość GJ na 510m

Rozpakowujesz katalog "gjanowskiego" , następnie klikasz base.kml. Jeśli masz zainstalowany program Google Earth będziesz miał naniesioną mapę z punktami które widać na teren.

http://s011.wyslijto.pl/?file_id=84506411763937243826

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Znalazłem kilka artykułów o inwersji na czeskiej stronce www.iDNES.cz. Jak by nie patrzeć, Czesi podchodzą do tego tematu jak do czegoś ważnego i rozpisują się na pierwszych stronach. Ale to dobrze...

 

Inwersje na Velká Deštná 1115m w Orlických horah (03.02.2008) fotki, a tu między innymi na Śnieżkęartykuł

 

Inwersja z płd. Czech na Alpy (22.11.2007), pasmo Szumaw

 

Inwersja z Velké Javořiny 970m (27.12.2007), najwyższego wzniesienia Białych Karpatartykuł. Tu w komentarzach niejaki azrou napisał, że tego dnia Alpy było widać także ze Snieżki  :blink: choć za bardzo tego nie widać tutaj na tych fotkach :Salut:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie interesuje, jak Panowie mieszkający bliżej gór oceniają dzisiejszą widoczność? Bo ja z okna na podstawie chmur nie daje więcej niż 7, ale mogę się mylić. Gdyby po południu było lepiej, to jedziemy!

 

M.

 

Witam! :Salut:

Dziś od wielu dni (prawie 2 tygodnie) pokazały się w całości Beskidy, ze Skoczowa widoczny Beskid Mały i Śląski . Wracając ze szkoły z Cieszyna ok godz 17 pięknie było widać Beskid Śląsko-Morawski a szczególnie Lysą Hore :rolleyes: teraz warunki się nieco pogorszyły bo przybyło chmur , z okna widzę pasmo Czantorii i słabo niektóre szczyty B. Śl-Morawskiego

pozdrawiam, Łukasz :Salut:

ps. niestety po śniegu nie ma ani śladu... dziś w Cieszynie o godzinie 16 było 17 stopni C B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, :Salut:

Dzisiejsze przedpołudnie na Podbeskidziu przywitało nas bezchmurnym niebem :lol:

widoczność gorsza niż wczoraj popołudniu to za sprawą zanieczyszczeń ,

z okna widzę słabo Górę Chełm( 9km) i Pasmo Czantorii , Beskid Śl.-Morawski ledwo ledwo... Myślę że popołudniu bedzie już o wiele lepiej ,

Pzdr B):Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, :Salut:

Dzisiejsze przedpołudnie na Podbeskidziu przywitało nas bezchmurnym niebem :lol:

widoczność gorsza niż wczoraj popołudniu to za sprawą zanieczyszczeń ,

z okna widzę słabo Górę Chełm( 9km) i Pasmo Czantorii , Beskid Śl.-Morawski ledwo ledwo... Myślę że popołudniu bedzie już o wiele lepiej ,

Pzdr B):Salut:

Cześć Luki,

 

Fajnie że informujesz nas co w trawie piszczy... Będziemy wdzięczni za dalsze doniesienia z linii 'frontu'.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wunderground.com/global/Region/...Visibility.html

 

Na tyle na ile można temu ufać o 3 pm powinno być lepiej, choć autorzy strony nie przewidzieli, że ktoś będzie chciał patrzeć na 100 km do przodu ;) Na południe to bym dzisiaj nie liczył - bardziej na zachód i Sudety. Ktoś chętny na wyjazd na Siewierską? Oczywiście, jeżeli poprawi się to co jest teraz, bo teraz jest kicha z kapustą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie jest ani co to jest "Podbeskidzie" ;) ale to chyba gdzies blisko koło mnie. Ze Skoczowa (Śląsk Cieszyński) z okna widzę Skrzyczne (20km ode mnie) widoczność taka sobie. Jeśli macie takie same warunki w Katowicach to raczej Beskidów i Tatr dziś nie zobaczycie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.