Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Pogoda nas nie rozpieszcza, więc i dalekich obserwacji musimy szukać w Internecie...

 

Dawno temu na forum pojawiła się ta stronka:

 

http://www.viewfinderpanoramas.org/gallery.html#Sanford

 

Przedstawia ona dokumentacje Jonathana de Ferranti, brytyjskiego miłośnika dalekich widoków i symulacji opartych na DEMie. Jak łatwo się domyśleć strona właśnie o tym traktuje, pełna jest symulacji widoków z naróżniejszych krańców Ziemi, oczywiście nastawionych głównie na "osiągi widoczności".

 

Umieszczony jest tu materiał zdjęciowy, z którego na szczególną uwagę zasługuje obserwacja uwieczniona na Alasce z Mount Sanford na Denali (Mount McKinley).

 

http://www.viewfinderpanoramas.org/gallery/usa/sanford.html

 

Polecam symulacje tej obserwacji na GE - uruchamia wyobraźnie... To postulowane 227 mil (365km), które potwierdza GE - to jak z Łomnicy na Howerle... Zdaniem autora to najdalsza udokumentowana obserwacja, jakiej kiedykolwiek doszukał się w Internecie. Chciałbym tutaj zwrócić Waszą uwagę na, ciągle, nikły wpływ krzywizny Ziemi na oglądane z daleka obiekty, co rzuca nowe światło na np. Śnieżke z Łomnicy (363km). Wiadomo, w tym akurat przypadku zaważyć mogą wzniesienia "po drodze", ale chodzi mi bardziej o realną skalę obserwacji. Dlatego też Alpy z Pradziada to wcale nie taka bajka, jak mogłoby się wydawać.

 

Zdjęciem potwierdzającym z kolei amerykański rekord długości obserwacji jest

 

http://www.viewfinderpanoramas.org/gallery/USA/whitney.html (pierwsze zdjęcie na stronie od góry)

 

czyli góra San Gorgonio widoczna z góry Whitney. Tutaj dystans dzielący oba szczyty to "zaledwie" 306km.

 

Chciałbym przy tej okazji zwrócić Waszą uwagę na fakt, że zdjęcie zamieszczone na naszym forum przedstawiające Schneeberg z Vlk. Kryvania (280km) byłoby tym samym osiągnięciem na skalę "światową", oczywiście o ile pojawiłyby się na forum dowody prawdziwości tej obserwacji. Zachęcam więc zainteresowanych do zgłębienia tego zagadnienia i podzielenia się ze wszystkimi swoimi wynikami na forum. Teraz gdy kompletuje i analizuje zamieszczony przez Was materiał zdjęciowy na forum (w tym także to zdjęcie) nasuwa mi się coraz więcej wątpliwości co do kształtu "Schneeberga", jego położenia itd. itp. Z miła chęcią chciałbym być wyprowadzony z błędu...

 

W dalekich obserwacjach może pomóc nam także refrakcja atmosferyczna towarzysząca często inwersjom

 

http://www.viewfinderpanoramas.org/panoram...endelstein.html

 

zobrazowana na powyższym zdjęciu przez "wywyższenie" Wendelsteina w niemieckich Alpach - zwracam Waszą uwagę na wyraźną linie inwersji na zdjęciu "before".

 

Ciekawe teoretyczne rozważania prezentuje autor tutaj

 

http://www.viewfinderpanoramas.org/panoramas.html (u dołu strony - "longest lines of sight")

 

gdzie na uwagę zasługuje wzmianka o widoczności linii brzegowej Islandii (która ponoć zatonęła podczas obecnego krachu na rynku finansowym, przyp. autora ;) ) z Wysp Owczych. Jednak przypowieści o celtyckich marynarzach to już bardziej włożyłbym między bajki :)

 

Zachęcam do lektury mega ciekawej strony i dociekań w temacie. Do następnego rozpogodzenia! :)

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja... :blink:

 

to na pewno w milach są podane te odległości?

 

Edit: The images that follow show computer generated panoramic drawings, with distances in kilometers unless otherwise stated, from various viewpoints, and photographs from the same viewpoints.

 

Czyli ta najdalsza obserwacja to 227km, a nie mil

 

Edit2: A jednak w milach :) Czyli niektóre są podane w milach obserwacje a inne w km :) nie zauważyłem

Edytowane przez Kosciak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja... :blink:

 

to na pewno w milach są podane te odległości?

 

Edit: The images that follow show computer generated panoramic drawings, with distances in kilometers unless otherwise stated, from various viewpoints, and photographs from the same viewpoints.

 

Czyli ta najdalsza obserwacja to 227km, a nie mil

 

Edit2: A jednak w milach :) Czyli niektóre są podane w milach obserwacje a inne w km :) nie zauważyłem

ameryka ameryka zawsze oni muszą mieć to wszystko??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładne Tatry w Katowicach :D:D

A wiecie może co to jest za górka?

756b4262de785b7em.jpg

Mam pytanie do Rafała, Mateusza i PPB

Macie może z hałdy w Łaziskach pstryknięty kierunek Katowic - chodzi mi dokładnie czy byłoby widać hałdę na Kostuchnie.

pozdrawiam.

 

Widać bez problemu, fotka bez ZOOM 100mm.

 

thumb_490233cda346a037181275.jpg

 

Hałda jest mniej więcej na środku kadru trochę na lewo od najwyższego wzniesienia Wyżyny Murckowskiej "Wzgórza Wandy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mniej więcej wyklarował się wygląd naszej strony internetowej www.dalekieobserwacje.eu Materiałów jest naprawdę bardzo dużo. Mateo zbiera wszystko do kupy i będzie mi przekazywał abym wrzucił na WWW.

Jeśli ktoś z Was miał kiedykolwiek styczność z CMS-em WP i potrafi tworzyć posty, proszę o wsparcie, aby strona szybciej się zapełniała, stworze mu konto administratora. Oczywiście służę pomocą w dokładnej informacji jak tworzyć post.

Dużo czasu zajmuje również generowanie ścieżek w GoogleEarth, jeśli ktoś może pomóc w tej materii, będę wdzięczny.

 

Generalnie co potrzebuje aby wrzucić zdjęcia na stronę www.dalekieobserwacje.eu

 

Plik: Zdjęcie o rozmiarze 800x600

Tekst:

Zdjęcie przedstawia: xxx

Zdjęcie wykonane z: xx

Odległość: xx

Zdjęcie wykonano:xx

Autor:xx

 

Wygenerowaną za pomocą GoogleEarth mapkę *.kml ze ścieżką od punktu do punktu.

 

Każda pomoc przyspieszająca generowanie czegokolwiek jest potrzebna, nawet znajdowanie współrzędnych danych gór/obiektów jakie znalazły się na zdjęciach w tym wątku.

 

Zachęcam każdego uczestnika/czytelnika tego wątku do dodania w stopce adresu www.dalekieobserwacje.eu

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hałda jest mniej więcej na środku kadru trochę na lewo od najwyższego wzniesienia Wyżyny Murckowskiej "Wzgórza Wandy"

 

Dzięki Rafał.

I gratuluje rozwijanej stronki :rolleyes:

 

Na jednej z twoich wcześniejszych fotek widać (Wieżę TV na Javorowym) - myślę, że to jednak zwykła wieża widokowa.

Widać ją też odemnie, ale to Elcupa i Kościak są bliżej :D

1581103ba469447am.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze znalezione w necie(chyba nie były zamieszczane):

 

zdjęcia lotnicze Tatr:

http://www.jacek.czarnydunajec.pl/galeria....ora=0&id=45

 

a tu autor przedstawia ciekawe foty (niektóre z naszych okolic), m.in. z Kopca Wolności w Piekarach Śląskich, z Żylety w Sosnowcu...

http://www.adamwalanus.pl/AWfoto1.html

 

jest na co popatrzeć, także miłego oglądania :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dam specjalistom od opisu zdjęć kolejne dwie fotki na Sudety od północy (Gaworzyce, woj. Dolnośląskie). Są to fotki z tego samego miejsca co Karkonoszy, ale teraz widok na lewo (na Wschód od nich). Tak na oko to będzie może Chełmiec w G. Wałbrzyskich i Ślęża. Pozdrawiam.

Odwiedź moją stronę

Odwiedź moją stronę

Edytowane przez bielmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mniej więcej wyklarował się wygląd naszej strony internetowej www.dalekieobserwacje.eu Materiałów jest naprawdę bardzo dużo. Mateo zbiera wszystko do kupy i będzie mi przekazywał abym wrzucił na WWW.

Jeśli ktoś z Was miał kiedykolwiek styczność z CMS-em WP i potrafi tworzyć posty, proszę o wsparcie, aby strona szybciej się zapełniała, stworze mu konto administratora. Oczywiście służę pomocą w dokładnej informacji jak tworzyć post.

Dużo czasu zajmuje również generowanie ścieżek w GoogleEarth, jeśli ktoś może pomóc w tej materii, będę wdzięczny.

 

Generalnie co potrzebuje aby wrzucić zdjęcia na stronę www.dalekieobserwacje.eu

 

Plik: Zdjęcie o rozmiarze 800x600

Tekst:

Zdjęcie przedstawia: xxx

Zdjęcie wykonane z: xx

Odległość: xx

Zdjęcie wykonano:xx

Autor:xx

 

Wygenerowaną za pomocą GoogleEarth mapkę *.kml ze ścieżką od punktu do punktu.

 

Każda pomoc przyspieszająca generowanie czegokolwiek jest potrzebna, nawet znajdowanie współrzędnych danych gór/obiektów jakie znalazły się na zdjęciach w tym wątku.

 

Zachęcam każdego uczestnika/czytelnika tego wątku do dodania w stopce adresu www.dalekieobserwacje.eu

 

Swietnie!

 

Rewelacyjne działy (kilometrowe), strona zachęcająca, każde zdjęcie pokazujące odleglosc na mapie, super! Szkoda ze puki co tylko są ta Twoje zdjęcia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietnie!

 

Rewelacyjne działy (kilometrowe), strona zachęcająca, każde zdjęcie pokazujące odleglosc na mapie, super! Szkoda ze puki co tylko są ta Twoje zdjęcia:)

Cierpliwości, pojawią się tam wszystkie najciekawsze fotki w historii wątku opisane w podobny sposób. Ale to robota dla murzyna (bez urazy ;) ) i wymaga troche czasu a tego nie zawsze można wygospodarować wystarczająco dużo. Po pojawieniu się zdjęć na stronie w niektórych przypadkach poprosimy ich autorów o ujawnienie się, celem opisania autora i dokładnej daty wykonania zdjęcia.

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafał.

I gratuluje rozwijanej stronki :rolleyes:

 

Na jednej z twoich wcześniejszych fotek widać (Wieżę TV na Javorowym) - myślę, że to jednak zwykła wieża widokowa.

Widać ją też odemnie, ale to Elcupa i Kościak są bliżej :D

1581103ba469447am.jpg

 

:Salut: Witam podaję link do foty wieży Tv na Javorowym.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Javorovy_vysilac.JPG

Ps

Panowie dużo fajnych fotek ale ja niestety nie mogę się poświęcić pełnemu śledzeniu forum,nie przebywam w stałym miejscu zamieszkania i wpadam tu niestety wyrywkowo na chwilę.

Pozdrawiam

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostką natomiast na tej mapce jest wysokość RTCN Kosztowy. Podają że ma 335m a w spisie 355m. 20m róznicy to dużo, więc ile ona ma wogóle...??

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php...mp;postcount=60 - tutaj też 355m. Zauważ, że różnica między 335 a 355 może być czeskim błędem...

 

A mnie inetersuje coś takiego:

 

Chorągwica k. Wieliczki 49°57’N** 020°05’E** maszt/ RTV/TV mast 1 288m, 710 m npm - to już troche jest, jest szansa to gdzieś "od nas" złapać?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Witam podaję link do foty wieży Tv na Javorowym.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Javorovy_vysilac.JPG

Ps

Panowie dużo fajnych fotek ale ja niestety nie mogę się poświęcić pełnemu śledzeniu forum,nie przebywam w stałym miejscu zamieszkania i wpadam tu niestety wyrywkowo na chwilę.

Pozdrawiam

:Salut:

 

 

Dzięki ORJ za wyprostowanie, wiesz w Czechach dużo jest wież widokowych i stale się buduje nowe, więc ta moja to pewnie jest gdzie indziej, lub była tam wcześniej.

Może gdzieś w pobliżu jest podobna wieża? Może na Smrku?

 

A wiecie może co to jest za górka?

756b4262de785b7em.jpg

A ta górka to Smrk, podczas wyjścia na sąsiednią Lysa Horę. Ja tam żadnej wieży nie widziałem i nie widzę.

 

Ale jednak: http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=91

?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietnie!

 

Rewelacyjne działy (kilometrowe), strona zachęcająca, każde zdjęcie pokazujące odleglosc na mapie, super! Szkoda ze puki co tylko są ta Twoje zdjęcia:)

 

Czekam na na fotki+opis+mapki od Was w takiej formie jak podałem wyżej. rav@poczta.fm

Panoramki mogą być oczywiście szersze.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie inetersuje coś takiego:

 

Chorągwica k. Wieliczki 49°57’N** 020°05’E** maszt/ RTV/TV mast 1 288m, 710 m npm - to już troche jest, jest szansa to gdzieś "od nas" złapać?

Na szybko linijką sprawdziłem w "terenowym" google maps i jest duże prawdopodobieństwo, że można go dojrzeć, o ile ma sygnalizację diodową - tu musi wypowiedzieć się ORJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko linijką sprawdziłem w "terenowym" google maps i jest duże prawdopodobieństwo, że można go dojrzeć, o ile ma sygnalizację diodową - tu musi wypowiedzieć się ORJ.

 

 

Świetnie wygenerowana ta linia. Działa też na stronie http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=249

Jak możesz to napisz jakiś tutorial jak tworzyć takie linie ?

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JSW porobiło fajne panoramy sferyczne ze swoich kopalń.

 

Link: http://www.jsw.pl/kwk-borynia/ na lewo wybieramy kopalnie

 

Fajną stronkę znalazłeś - Świetny pomysł JSW. :dobrze:

 

dzień dobry wieczór :D

 

fotozagadka: skąd zrobiłem to zdjęcie dzisiaj?

dba07706881d840d.jpg

 

Michale to wg. mnie okolice Gdzie ostatnio sam byłem , czyli z hałdy na środuli w Sosnowcu. :Reege:

?!?!

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć chłopaki :D - fotozagadka,

 

otóż fotka została zrobiona z 5. (ostatniego) piętra blokowisk na Brzęczkowicach.Ul.Wały, środkowy blok.Był otwarty to wszedłem, wjechałem windą itd.Prawie całe popołudnie spędziłem spacerując po tamtych okolicach.Ale wyczaiłem, skąd można zrobić extra foty, jest jeden góra dwa bloki 10-piętrowce, gdzie okna na międzypiętrze(czyli dostępne) są skierowane na połódnie.Góra Bismarck, bo tamtędy szedłem, tam gdzie za łebka się szalało w zimie na sankach... cała zalesiona, normalka.Prawdę mówiąc ode mnie do Brzęczkowic spacerkiem jakieś 25 minut(przez lasy i torowiska, po drodzę opuszczona nastawnia).Po drodze można odwiedzić historyczne miejsce tzw. Trójkąt Trzech Ceszarzy u podnórza G.Bismarck.Ciche miejsce.Polecam.

 

Poniżej wstawiam mapkę sytuacyjną:

9ec4e77d8ab91192.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.