Skocz do zawartości

Czy to krater?


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do tematu podaję też link do artykułu z Przeglądu Geologicznego nr 10, 2004 pt. "Czy struktury koliste w Sudetach mogą mieć genezę uderzeniową?" autorstwa B. Przybylskiego i J. Badury. Struktura Jawora jest, co prawda, tylko wspomniana, ale zwrócono uwagę na inne, m.in. w rejonie Ślęży.

 

http://www.pgi.gov.pl/pdf/pg_2004_10_03.pdf

 

pozdro

 

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest też struktura w okolicach Kościerzyny tzw. astroblem Kościerzyny (Przegl. Geol. 11/1989).

Dla mnie największą sensacją częściowo wiązaną z tym obiektem jest przypadkowe nawiercenie meteorytu w Kłodawie koło Chojnic. Stało się to podczas prowadzenia wierceń w ramach prac poszukiwawczych złóż węgla brunatnego w okolicach lokalnych anomalii grawimetrycznych 29 października 1986 roku. Na głębokości około 240 metrów nawiercono coś bardzo twardego, jak to określono, metaliczno-skalnego. Zakończyło się to zniszczeniem sprzętu wiertniczego, ale udało się wyciągnąć 6 kg rdzenia skały, która po badaniach w Instytucie Geologicznym okazała się materią meteorytową. Na podstawie rozmiarów kłopotliwie twardej strefy wierconych osadów oszacowano, że meteoryt może być całkiem spory, a jego masa prawdopodobnie jest nie mniejsza niż kilkanaście ton. Cała historia opisana jest w Przeglądzie Geologicznym nr 1/1987.

PS. Nie znam niestety dalszych losów tego znaleziska. Na szybko wyszukałem tylko, że jego fragment znajduje się na wystawie w Gliwicach na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej (ul.Akademicka 2).

Na stronie http://www.republika.pl/jba1/wystawy.htm jest taki komentarz:

"...W gablocie znajduje się również żelazna, szlifowana płytka podpisana jako Koronowo k.Bydgoszczy - jest to pseudometeoryt, prawdopodobnie zwany również Kłodawa - z wyglądu idealnie przypomina oktaedryt bardzo gruboziarnisty, ale ma zbyt mało niklu jak na meteoryt. Ten kawałek żelaza został przypadkiem wydobyty z głębokości kilkuset metrów podczas wykonywania odwiertów. Wstępne badania wykluczają jego pochodzenie kosmiczne, ale kto wie... "

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest też struktura w okolicach Kościerzyny tzw. astroblem Kościerzyny (Przegl. Geol. 11/1989).

Dla mnie największą sensacją częściowo wiązaną z tym obiektem jest przypadkowe nawiercenie meteorytu w Kłodawie koło Chojnic.

 

To nie jest jeszcze oficjalnie meteoryt... Mialem w reku część okazu z Muzeum PIG i nie wyglada to niestety na meteoryt. Natomiast zainteresowanie kilku "napaleńców" tym okazem spowodowało, że okaz bedzie badany sondą elektronową. Jak już będą wyniki dam znać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jeszcze oficjalnie meteoryt... Mialem w reku część okazu z Muzeum PIG i nie wyglada to niestety na meteoryt. Natomiast zainteresowanie kilku "napaleńców" tym okazem spowodowało, że okaz bedzie badany sondą elektronową. Jak już będą wyniki dam znać.

 

Pozdrawiam

 

Sprawy dokładnie nie znam, ale mogę też popytać. Mam paru znajomych, którzy mają znajomych w PIG-u. Ja zresztą też miałem okazję poznać niektóre osoby związane z cytowanymi przeze mnie artykułami. Doniesienie o nawierceniu "meteorytu z Kłodawy" przeczytałem może z 12-15 lat temu i to już było parę lat po zdarzeniu.

I rzeczywiście jakoś nie słychać było o sensacji na skalę światową, jaką by takie nawiercenie było.

Pierwsze analizy są zamieszczone w artykule z Przegl. Geolog. i tam rzeczywiście wymienia się zaskakująco niską zawartość niklu. Jednak nadal twierdzi się, że to meteoryt. Z kolei cytowany wyżej opis płytki z Gliwic zawiera stwierdzenie, że wstępne badania wykluczają jego pochodzenie kosmiczne. Nie wiem czy były jeszcze jakieś inne wstępne badania, czy może ktoś inaczej zinterpretował genezę tej skały w oparciu o te same dane o składzie chemicznym.

Jak by nie było, warto taką skałę zbadać dogłębnie.

PS. Co to jest sonda elektronowa? Możesz coś blizszego napisać? Nigdy nie słyszałem o takim urządzeniu. A w googlach znalazłem tylko jedno hasło:

http://www.kul.lublin.pl/files/66/przeglad/PU_1_2006.pdf

Tam jest coś o badaniu struktury materii mikrosondą elektronową. Czy to takie urządzenie?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest sonda elektronowa? Możesz coś blizszego napisać? Nigdy nie słyszałem o takim urządzeniu. A w googlach znalazłem tylko jedno hasło:

http://www.kul.lublin.pl/files/66/przeglad/PU_1_2006.pdf

Tam jest coś o badaniu struktury materii mikrosondą elektronową. Czy to takie urządzenie?

 

Tak, chodzi o taka mikrosonde - skaningowy mikrosop elektronowy jest przeważnie w nią wyposażony - można łatwo widzieć to co sie bada :-)

Zasada dzialania ustrojstwa jest taka, ze elektronami strzelasz a detektorem np. germanowym zbierasz widmo charakterystyczne pierwiastkow wzbudzanych i masz analize jakościowo-ilościową.

Edytowane przez meteorit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem pod wrażeniem, jak szybko udało Wam się zidentyfikować ten obiekt. Teraz czytam, że jest on dawno zidentyfikowany. Nikt w tych okolicach o tym nie wie :( W szkołach nic nie mówią, dzieci nie uświadamiają - a historia bardzo ciekawa.

 

Okoliczni rolnicy ciągle coś tam wyorują - narzędzia, kości, etc. To "stanowisko" jest bardzo duże. Jest tam wiele "anomalii" terenowych. Samo grodzisko wchodziło pewnie w skład czegoś większego. Ciekawe, jak to kiedyś wyglądało.

 

Zaskoczyliście mnie bardzo pozytywnie. Widzę, że na AF można dowiedzieć się już praktycznie wszystkiego. :szczerbaty: Jak wyrocznia - zadajesz pytanie, system analizuje i masz odpowiedź ;)

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojechac w teren... oj jak ja to lubię szapa, saperka...

 

..wykrywacz metali ... :D

 

na brak pogody to idealne zajęcie , bo jak mówi niejaki Kilgor (meteoryciaż z USA) , meteoryt może spaśc wszędzie , nawet na waszym podwórku lub wylądowac na waszym samochodzie :D

 

Mam nadzieje że na moim nie wyląduje bo nie jest ubezpieczony na taki wypadek, ale pocieszy mnie znalezisko :ha:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.