Skocz do zawartości

co wybrac


Bao

Rekomendowane odpowiedzi

ok. Po dluzszym czytaniu zapoznawaniu sie i wogole;)... postanowilem ze z teleskopu narazie zrezygnuje poniewaz jak juz kupic to taki zeby byl gitara i zeby nie byc zawiedzionym, natomiast skoncentrowalem sie na lornetce. W przyszlym miesiacu mam imieniny wiec chcialem sobie kupic. Kwota do 500 zeta, statyw posiadam w miare spoko ( glowica troche sie poluzowala ale to sie da podokrecac;)). No i teraz problem bo mierze miedzy dwoma modelami. Taiga 16x80 i celkiem 15x70. No i chcialem zapytac (najlepiej posiadaczy) ktora bylaby lepsza. Sklaniam sie w strone taigi jednak to 1cm wiecej. Sklep mam w wawie wiec wybralbym model samodzielnie, wiec z kolimacja itp nie ma problemu ( no chyab ze nie mieliby zadnej dobrze nastrojonej;)) prosze o porade i za pomoc z gory dziekuje :)

 

P.S. dodam tylko ze bardzo mi sie podobaly opisy osob posiadajacych taige natomiast gdzies znalazlem wypowiedzi uzytkownika celka ze nie byl z niego zadowolony :/ no ale dlatego pytam Was :)

 

Pozdro All

Edytowane przez Bao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie miałem zadnej z wymienionych w rekach ale sporo jest postów na ich temat i testy na www.optyczne.pl..Zastanów sie czy nie lepiej kupić BPC 25X70 czasem można kupić za 400-700 zł w zalezności od stanu i właściciela.Ja wybrałem taką własnie powody?

 

- udana, znana i ceniona konstrukcja

- REALNE 25x

- rozsadna cena

- żadnych kłopotów z odsprzedażą

 

oczywiście ma wady ale uważam ,ze w tej cenie (400-700 używana) nie ma lepszej , która pozwala na przeglad sporej części Messiera, Saturna zobaczysz wyraznie z pierścieniem, Jowisz przy dobrych warunkach ukaze pasy biegunowe czego nie są jest wstanie pokazać Taiga czy Skymaster 15x70..

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale problem w tym ze BPC nie mozna dostac latwo od reki. Chcialem kupic 20x60 ale wycofali je ze sprzedarzy :(:(. No wiec z takich realnych osiagalnych celow zostaly chyba tylko te dwie lornety ( z tych wieksztch modeli) Recenzje taigi nie sa takie najgorsze, oczywiscie wyobrazam sobie ze nie bedzie to sprzet na miare jakosci Vixena itp, ale jednak przede wrzystkim liczy sie dla mnie cena. Celestron mial troszke lepsze oceny na optyczne.pl jednak to 1cm mniej. Lorneta bedzie glownie do komet i obiektow DS ( no bo w sumie do czego innego) i po prostu chcialbym aby mnie ktos ukierunkowal miedzy tymi dwoma modelami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się tym jednym centymetrem, bo dzięki niemu nie zobaczysz żadnych cudów. To co zobaczysz przez swoją lornetę i tak w większym stopniu będzie zależeć o warunków atmosferycznych i zaświetlenia nieba, niźli od tego jednego centymetra.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się tym jednym centymetrem, bo dzięki niemu nie zobaczysz żadnych cudów. To co zobaczysz przez swoją lornetę i tak w większym stopniu będzie zależeć o warunków atmosferycznych i zaświetlenia nieba, niźli od tego jednego centymetra.

 

pozdr

 

 

Ten 1cm to wbrew pozorom jest dużo!!! Miałem okazje obserwowac przez lornetke 50mm i 60mm i różnica pomiędzy nimi była dosyc duża.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ram tak nie można wnioskować! różnica między 1mm a 11mm jest giganyczna :Boink:

 

(80/70)^2=1,30x - 30% więcej niektórzy wogóle nie zauważą.

 

(60/50)^2=1,44x - 44% to juz jest do zauważenia.

 

Tak by to właśnie dokładnie wyglądało.

Zasięgnąłem kiedyś opinii któregoś z członków forum, który patrzył (coprawda niedużo, ale jednak) przez obie lornety i stwierdził iż właściwszym będzie zakup Celestrona. Tak też zrobiłem głównie z uwagi na większy IPD i mniejsze odblaski.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Cieszy mnie Twoja postawa, ja postąpiłem dokładnie tak samo, przez półtora roku poznawałem i zwiedzałem niebo za pomocą lornetki i dopiero teraz dojrzałem do zakupu teleskopu o aperturze 200mm.

Długo długo przeglądałem, czytałem i uczyłem sie teleskopów i teraz wiem jakie urzadzenie wpełni mnie zadowoli.

Lorneta dla początkującej eksploracji nieba wzupełnosci wystarczy, pozwala wiele gromad i mgławic, ja upolowałem miedzy innymi: m31 m33 m34, trzy gromady otwarte w woznicy, m44, oczywiscie m42, m13 i wiele innych

powodzenia i pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.