Skocz do zawartości

Nowicjusz-Pomocy


tomero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Astronomia zainteresowałem się od jakiś sześciu-osmiu miesięcy i chyba zachorowałem :rolleyes:

 

Jak narazie obserwuje wszystko to co mogę zobaczyć na nieboskłonie gołym okiem , a potem oczywiście jak znajdę w okularze :blink: .

Mój problem polega na tym iż , w żaden sposób nie jestem wstanie ustawić statywu wraz z montażem w położeniu równikowym-równonocnym . Jako laik i nowicjusz w tej dziedzinie nie umiem korzystać ze skal RA i DE.

Pozycjonowanie Polarne (Az , Alt) już opanowałem i raczej nie sprawia mi to większego problemu , lecz brak skali azymutu w moim montażu zmusza mnie raczej do kożystania ze skal RA/DE . Tu pojawia się dla mnie problem z zwiazany z ustawieniem montażu w tym położeniu . Nie mam pojęcia jak;

-ustawić statyw ( jaki kierunek , punkt odniesienia)

-ustawić montaż (punkt odniesienia)

-"wyzerować" skale RA/DE (punkt odniesienia)

 

Jeśli znajdzie się ktoś kto uświadomi mnie w tej kwestii to bedę serdecznie wdzieczny za każda pomoc i edukację.

Z góry serdecznie dziękuję i przepraszam jeśli ten post znalazł się w nie tym dziale co powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po polsku to wogóle sie nie używa skal. musiał byś po ustawieniu montazu na biegun, wycelować na jakąś gwiazdę blisko równika niebieskiego o znanej RA, ustawić skalę na takie RA a potem patrząc na zegarek bez przerwy przesuwać skalę RA na montażu zgodnie z różnicą czasu od ustawienia początkowego. NO ALE POCO :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po polsku to wogóle sie nie używa skal. musiał byś po ustawieniu montazu na biegun, wycelować na jakąś gwiazdę blisko równika niebieskiego o znanej RA, ustawić skalę na takie RA a potem patrząc na zegarek bez przerwy przesuwać skalę RA na montażu zgodnie z różnicą czasu od ustawienia początkowego. NO ALE POCO :D

 

Drogi McArti

 

W takim razie jeśli nie używamy skal , to jak odnaleźć obiekt znając jego RA i DE ?

Czy skala RA , a raczej jej oś , nie pozwala na podążanie za obiektem (np.:foto)?

 

Podczas obserwacji minionej nocy , obserwując np.:Vegę skale RA i DE ustawione zostały na aktualne współrzędne RA/DE Vegi ,tak że przy pomocy tylko osi RA mogłem podążać za Vegą wraz z upływem czasu przy niezmiennej DE (statyw i montaz wypoziomowany i ustawiony "Polarnie" Alt/Azym). Po około godzinie obserwacji w/w obiektu oczywiście współrzędna RA na montarzu zmieniła się zgodnie z aktualną podaną przez np.: Cartes du Ciel gdzie współ.DE nie uległa zmianie ( to chyba prawidłowo?).

W momencie gdy skierowałem refraktor na inny obiekt odczyt ze skali DE był zgodny z aktualnym podanym w w/w programie , lecz skala RA (dolna lub górna) pokazywała zgoła inną wartość niż aktualna.

W związku z powyrzszym moje pytanie jest takie: jak ustawić montarz i jego skale by podczas obserwacji obiektów ich współrzędne odczytywane ze skal RA/DE pokrywały się z aktualnymi wygenerowanymi z pomocnych aplikacji astronomicznych?

 

Jeśli gdzieś "zabłądziłem" to proszę o POMOC i radę.

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajac RA i DEC odnajdujesz obiekt na mapie nieba, sprawdzasz jak jest polozony wzgledem jasnych gwiazd, wyznaczasz kilka z nich jako gwiazdy naprowadzajace i szukasz na niebie wg schematu.

 

Szukanie wg RA i DEC na skali montazu to mordega i rzadko sie udaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajac RA i DEC odnajdujesz obiekt na mapie nieba, sprawdzasz jak jest polozony wzgledem jasnych gwiazd, wyznaczasz kilka z nich jako gwiazdy naprowadzajace i szukasz na niebie wg schematu.

 

Szukanie wg RA i DEC na skali montazu to mordega i rzadko sie udaje.

 

Dzięki , to by tłumaczyło małą precyzyjność możliwości odczytu ze skal jakie są w moim refraktorze (mała podziałka).

Jak byłbyś tak uprzejmy to proszę naprowadź mnie na schemat o którym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poziomowanie statywu jest oczywiście całkowicie zbędne, chyba, że raz wycelowało się polarnie montaz dla wypoziomowanego statywu. wtedy mozna statyw poziomować co da automatycznie prawidłowe dec polarnej. w takim przypadku nie ma potrzeby znaczącego korygowania osi szer. geogr.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne Dzięki za wszystkie wskazówki.

 

Polaris - dzieki twojej podpowiedzi związanej ze "starhopping" dzisiejszej nocy poraz pierwszy zobaczyłem coś innego od np.: Księżyca, Saturna czy Plejady Siedmiu Sióstr, a mianowicie w Andromedzie M31 i M32 :Beer:

McArti - chyba miesiąc albo więcej "rwałem włosy" z tymi skalami , a one są nie potrzebne :ha:

 

Ciekawe czy każdy kto po wieluuuuuuuuuuu próbach , poraz pierwszy widzi na własne oko takie zjawisko chce zmieniać sprzęt na lepszy? :D

 

Jeszcze raz dzieki za pierwszą a myślę nie ostatnią lekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti :Salut:

 

Dziś również zapowiada się piękna nocka więc juz szykuję się do obserwacji B) .

Może plecisz mi (biorąc pod uwagę sprzęt jaki puki co posiadam) coś ciekawego do ustrzelenia?

 

Okulary standartowe z zestawu : RK 20 mm (Reversed Kellner) i tylko on daje najlepsze obrazy

K 12 mm powiedzmy że ...............

K 4 mm b.kiepski !

Dodatkowo: Plossl 4 mm Omni ???

Filtr Baader Fringe Killer

 

Lornetka 10X50 Meade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna polecieć standarty: M13, M57, M27, rozdzielenie Albireo czyli głowy łabedzia, M15, M2 , M31, M32, M34, ngc884+ngc869 czyli hihoty :D , rozdzielelnie Almach czyli głowy andromedy.

 

ps. no i M81 i M82

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z "Cartes du Ciel".Co sądzisz o tej aplikacji?

Co prawda nie jestem McArtim i nie mam takiego doświadczenia ale wg. mnie jest to bardzo dobry program, da się załadować dodatkowe katalogi, położenie planetoid, komet itp. Jedyne czego mi brakuje to jakiś przycisk do szybkiego przesuwania czasu o daną wartośc (jak w SkyMapie).Za każdym razem trzeba przestawiać w okienku. Niemniej jednak jest to jedna z lepszych(darmowych) alternatyw dla płatnego SkyMapa(oczywiście można używać demo).W każdym razie wszystkie obiekty dostępne Twojemu SkyLuxowi na pewno znajdziesz.

A nowych obiektów możesz szukać w programie- na początek te, co spełniające warunki janość~8mag ^ aktualna wysokość >30*. Jakbyś się bardzo uparł to proponuję wstać ok 5 i poszukać Uszatego na wschodzie.

Dobre cele dla takiego refraktora to mgławice planetarne i gwiazdy podwójne, z galaktykami raczej nie poszalejesz ze względu na średnicę no ale zostaje niesamowita satysfakcja ze znalezienia:)

Udanych obserwacji życzę! najbliższa okazja już za parę godzin:)

Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem McArtim
to juz coś ci sie w życiu udało :ha:
i nie mam takiego doświadczenia
chyba mnie z kimś mylisz :ha:
Jedyne czego mi brakuje to jakiś przycisk do szybkiego przesuwania czasu o daną wartośc (jak w SkyMapie).
można uzywac "animacji" tylko trzeba ten suwaczek u góry przesunąć do oporu w prawo

 

Niemniej jednak jest to jedna z lepszych(darmowych) ...
NAJLEPSZA!!! :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem McArtim i nie mam takiego doświadczenia ale wg. mnie jest to bardzo dobry program, da się załadować dodatkowe katalogi, położenie planetoid, komet itp. Jedyne czego mi brakuje to jakiś przycisk do szybkiego przesuwania czasu o daną wartośc (jak w SkyMapie).Za każdym razem trzeba przestawiać w okienku. Niemniej jednak jest to jedna z lepszych(darmowych) alternatyw dla płatnego SkyMapa(oczywiście można używać demo).W każdym razie wszystkie obiekty dostępne Twojemu SkyLuxowi na pewno znajdziesz.

A nowych obiektów możesz szukać w programie- na początek te, co spełniające warunki janość~8mag ^ aktualna wysokość >30*. Jakbyś się bardzo uparł to proponuję wstać ok 5 i poszukać Uszatego na wschodzie.

Dobre cele dla takiego refraktora to mgławice planetarne i gwiazdy podwójne, z galaktykami raczej nie poszalejesz ze względu na średnicę no ale zostaje niesamowita satysfakcja ze znalezienia:)

Udanych obserwacji życzę! najbliższa okazja już za parę godzin:)

 

Witam

 

Dzięki Wojtku za zainteresowanie i komentarz . Właśnie ostatnią noc CAŁĄ spedziłem przy okularze B)

i dzięki wcześniejszym lekcjom odnalazłem i ustrzeliłem kilka M-ek (M-42!,M13,,M31!,M-33?,M-39,M-44!) .

Wiem już teraz że, tak jak piszesz wyżej, dla mojego SkyLuxa graniczna jasność to~6-7mag no i najlepiej widoczne objekty to klasy M-42, M-31 i oczywiście plejada M-45 i gromady M-42(super),M-44.

 

Co do aplikacji wspomagajacych obserwacje , jednoznacznie stwierdzam że "Cartes du Ciel" jest dla mnie najlepszym pomocnikiem. Wcześniej , jak jeszcze nie prowadziłem obserwacji "na żywo" , to namiastką obecnych wrażeń były dla mnie zainstalowane wirtualne obserwatoria takie jak "TheSky6" czy "Starry Night Pro 5".

Ładne i zbajerowane to złego słowa nie powiem - napewno- ale nic więcej! Rozbierzność we współrzędnych w oby dwóch prog., a i zawiechy PC też były, szczególnie w "Starry Night Pro 5".Wydruki nie do końca przejrzyste i czytelne.

"Cartes du Ciel" jest przede wszystkim najbardziej wiarygodny , a wydruki map są jakby z nieba zdjęte . Obsługa prosta i łatwa do dostosowania.

Pozdrawiam

 

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz mozliwosc poszperania, to w jednym z numerow PC World Komputer byla darmowa wersja SkyMap Lite.

Uzywam go rownolegle z CdC i dla mnie SMLite jest bardziej wiarygodny, choc CdC ma przewage katalogow.

SMLite jest bardzo szybki, przejrzysty i wszechstronny.

 

Co do Skyluxa to jego zasieg DS w miescie to jakies 8mag. Ale to juz wyzwanie i obserwacje zerkaniem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.