Skocz do zawartości

Tento vs. Kronos


xtro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po przerwie :)

 

Ostatnio znalazłem tekst gdzie porównywane były lornetki Kronos 20x60 kronos i tento. Autor napisał , że tento lepiej niż kronos trzyma zadeklarowane przez producenta parametry. Kronos wg np. optyczne.pl ma powiększenie rzędu 17,7x natomiast tento wg w/w tekstu jest bliskie x20. Za to tento ma większe odblaski niz kronos. Pole widzenia oby i optyka jakościowo porównywalne. Czy to co napisałem jest bliskie prawdy? ? Od czasu do czasu można nabyć tento w znacznie niższej cenie niż kronosy i tak chcę uczynić. Czy faktycznie jest od niego "nieco lepsze"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no wiesz ja mam Tento 20x60 i jestem zadowolony.Przez kronosa nie patrzylem wiec niemam porównania.

Fakt, jakieś odblaski są jak sie patrzy na Moona czy na Suna A co najbardziej mnie "zasmuciło" w tej lornetce to to ze przy obserwacjach krajobrazowych lornetka łapie ostroś dopiero przy okolo 40 metrach :blink: niewiem czy wszystkie tento tak maja czy to akurat ta moja jest jakas felerna ale nie przeszkadza mi to bo raczej lookam w skyja a nie na sąsiadki bo ich poprostu niemam :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...najbardziej mnie "zasmuciło" w tej lornetce to to ze przy obserwacjach krajobrazowych lornetka łapie ostroś dopiero przy okolo 40 metrach...

Na obu tubusach 40 m ??? To trochę dziwne, bo min. odległość ostrzenia Kronosów 20x60 to około 15 m. Ale w niektórych sytuacjach można to skorygować. Mój Kronos 26x70, którego kupiłem z drugiej ręki, miał różną odległość ostrzenia na obu tubusach /było to nawet denerwujące/, ale dało się wyregulować. Może z Twoim Tento jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ze nie sprawdzalem tego czy na obu tubusach.

I własnie sprawdziłem I tak patrzac na lampkę (teraz jak jest ciemno) z odległośco ok 22metry ostrości nie złapałem zarówno w lewym jak i w prawym tubusie ,ale po ustawieniu na prawym okularze maksymalnie na + lampka byla ostra.

 

Hmm a mozesz mi powiedziec kto wyregulował twoją lornetkę?? A moze to jest tak banalne i samemu mozna to zrobic??

 

A własnie zaówazyłem cos takiedo w mojej lornetce:

gdy ustawie pokretło regulacji ostrosci na 0 i krecąc nim w prawo - pokretło robi okolo 190*, a zkolei krecąc nim w lewo robi okolo 50* (w sumie 240*), a nie powinno bys po równo w obie strony??

mysle ze jasno to opisałem :D

 

Czy ktos ma jakąs wizje na ten temat?? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lornetkach z centralną regulacją ostrości tak właśnie jest. Prawy okular jest regulowany, żeby się dostosować do drugiego toru optycznego pod względem ostrości. Punkt "0" jest kwestią umowną, zależną od np. od długości gwintu na poszczególnych okularach. Najważniejszą sprawą jest to, aby dla konkretnego użytkownika (czytaj właściciela lornetki) ustawienie prawego okularu w punkt "0" dawało tą samą ostrość w obu torach. Punkt ten oczywiście można łatwo przesunąć (regulować) przy pomocy małego śrubokrętu.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie ustawienie. ;)

Jeżeli masz "ostre" oba tory przy pozycji na "0" to nic nie "ustawiaj". Jakaś śrubka się jeszcze weźmie i ukręci. Zabieg byłby potrzebny, gdyby odchyłka była znaczna. Nie wiem jak jest w Twoim modelu, ja po prostu odkręciłem oprawkę muszli ocznej (piszę o japońskiej 20x60 zaznaczam, za tento nie ręczę) i pojawiły się trzy śrubeczki z nacięciem na śrubokręt zamiast łbów. Wystarczyło je poluzować ustawić ostrość na obu torach i obrócić pokrętło prawego okularu na "0", po czym dokręcić śrubki. I tyle.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.