Skocz do zawartości

upgrade lunety ZRT 457


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem właśnie lunetę ZRT 457 i chciałbym dokonać jej upgrade'u z elementów z Astrokraku. Pytanie tylko czy astrokrak jako firma działa w tej chwili, czy ma urlop? ;) Problem polega na tym, że od początku tygodnia nikt nie odpisuje na maile, a jeszcze w piątek dostałem odpowiedź od JanuszaP. Widziałem tu gdzieś przewijający się wątek z jakimś głosowaniem na temat jego powrotu ;) Czy to jedyna osoba w Astrokraku czy jest jeszcze ktoś? ;)

No ale wracając do tematu - czy ktoś z forumowiczów dokonał już takiego upgrade'u? Wiem, że potrzebna jest złączka kątowa 45 lub 90 stopni (właśnie - która wygodniejsza? 90?) i tulejka łącząca ZRT ze złączką. Potem już tylko okulary 1,25". Słyszałem, że max powiększenie lunety może wynieść 114x z okularem 4 mm. Czy to może być powiedzmy Plossl Soligora z oferty Astrokrak, ten za 95 zł? I na koniec 2 pytania do kogoś, kto robił lub kupił już tę lunetę po upgrade - w którym miejscu wykręca się standardowy okular lunety? Czy tuż przy tubusie, pozostawiając tylko sam tubus z obiektywem, czy też kawałek dalej, po elemencie do ustawiania ostrości? I czy jest konieczna jakaś operacja wiercenia w tubusie? Podejrzewam, że nie, bo sprawę załatwia chyba tulejka łącząca. Pytam, bo widziałem na rosyjskiej stronie podobny upgrade, z tym, że tam, zdaje się, wykorzystano do połączenia złączki kątowej z tubusem zwykły wyciąg okularowy z teleskopu: http://scope.narod.ru/invandy/zrt.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzbrój się w cierpliwość. Janusz, jak i wielu Forumowiczów, jest aktualnie na "zlocie" na polanie Kudłacze i powróci do Krakowa za kilka dni.

 

Głosowanie zaś nad jego "powrotem" dotyczy tutejszego forum, a nie zatrudnienia we własnej firmie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba wiercic wykrec tylko stary okular a w to miejsce nalezy wkrecic zlaczke. Za pokretlem ostrosci.

45st da obraz ziemski a 90st. odwrocony prawo/lewo.

 

Kolega ma zrt z 45st. i zoomem lantanowym (750zl) i obrazy w porownaniu do poprzedniej konfiguracji sa oszalamiajace. Patrzylem tez przez zrt z okularem mikroskopowym 17mm (30x) i jak dla mnie rewelacja.

Kolega i ja uzywamy lunet na ptaki, co do gwiazd spodziewam sie, ze tez przezyjesz szok, zwiazany zwlaszcza z wygoda obserwacji.

 

Nie wiem czy zrt pojdzie z okularem 4mm, czy nie lepiej z barlowem, ale niech sie astronomowie wypowiedza.

 

Upgrade jest zdecydowanie oplacalny (postep jakosci/cena) jakikolwiek bys potem okular zastosowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossl 4mm to już maksimum możliwości powerowania w ZRT :-)))

114x przy 70mm obiektywu o jasności około 1/7 to rozsądne maksimum bez zbędnych przegięć, do planet to miodzio powiększenie w tym sprzęcie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też Plossla 4mm i inne mniej parafokalne okularki podtaczamy dyskretnie na obudowie aby ogniskowały z ZRT bez pudla, szkoda że wszyscy klienci nie piszą że chcą okular do ZRT a potem jest problem że nie pasuje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.