Skocz do zawartości

Astro konkurs


kazoman

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się składa, że jestem organizatorem konkursu astronomicznego dla Gim i LO w Trzemesznie.

Chcialem zrobić coś dla szkoły w moim ostatnim roku nauki i padło na taką formę ,,odpłaty,,

 

Ze względu na znikome poszlaki astronomii podręcznikach i na lekcjach pytanka nie będą zbyt skomplikowane, zagmatwane, wyszukane i bajerancko zaawansowane. Troszke wiedzy o układzie słonecznym, troszke o wielkim boom, troszke o budowie wszechświata, podboje kosmiczne itp byle łatwe :P.

Forma oczywiście pisana( 3 rodzaje pytań za 1 ,2,3 punkty za 1 a,b,c za 2 a,b,c i luki w tekscie za 3 ... jeszcze nie wiem ;p). 2 etap - 3-5 najlepszych konkursowiczow - pytania ustne, jakies obrazki , osć multimedialnego.

Nagrody mam nadzieję fundowane przez radę rodziców .... moze znajdą się jeszcze jacyś ofiarodawcy wspomagaący edukację lub chcący się zapromować :).

 

Tu pojawia się moje zapytanie i prośba zarazem. Jesli macie jakies pomysły na pytania to proszę pisac ,,pw,, (jeszcze jakis konkursowicz przeczyta i będzie niby genialny).

Podpowiedzi odnosnie formy, uwagi itp jak najbardziej mile widziane w temacie :Salut: . Może mieliście przyjemność prowadzić taki konkurs ???.....

 

Pozdrawiam

 

Kolejne info o konkursie.

Najprawdopodobniej odbedzie sie ostatniego miesiaca tego roku :)

$ juz załatwiona od komitetu rodzicielskiego( jeszcze nie wiadomo w jakiej ilości ale wiadomo, ze cos jest):Beer: .

 

Czy mogę umieścic astro-forum.org jako pomoce naukowe (materialy przygotowawcze do konkursu) ???

Bedzie obok takich ksiazek jak ,,niebo na weekend,, czy tez ,,niebo przez lornetkę,,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu, trzymam kciuki za powodzenie konkursu :)

 

Postaram się wymyśleć jakię pytanko. Myślę, że należy w tej akcji wesprzeć naszego kolegę! Sami wiecie, jak mało jest sensownej wiedzy o astro w narodzie...

 

Kazoman napisz do DO, FC, Astrokraka. Może któraś z firm ufunduje choćby tanią lornetkę jako nagrodę? Ładnie opisz, co chcesz zrobić, napisz, że ma to służyć powiększeniu wiedzy astronomicznej. Szkoła pewno bez problemu postawi pieczątkę pod takim pisemkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł :) Nie miałem czelności czegos tagiego zrobic ale widze, ze jest to jak najbardziej na miejscu:)

 

Miałem jeszcze jeden pomysł ... aby zaprosic kogos ... chocby jakiegos zawodowego amatora :) Jesli macie czas by wstąpić to zapraszam serdecznie i jeszcze raz dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundusze od szkoły załatwione. Mam na nagrody 300-400 zł. + jeśli szczęście dopisze jakieś dofinansowanie od firm :Beer: . Pytanka pisemne juz napisane aczkolwiek w stanie filtrowania. Pracenad częscią ustną rozpoczęte. Termin konkursu 15 grudzień. Załatwiona też rezerwacja na cały dzień szkolnej sali multimedialnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomyslalem sobie, ze jak szalec to szalec!

Jest tu wielu wspanialych astrofotografow. Czy zechcielibyscie zrobic jakies foto specjalnie na potrzeby konkursu?

Znaczy jesli naplynie wiecej niz jedna fotka to konkursowicze wybiora najpiekniejsza :Beer: . Czy ktos chce podjac sie tego wyzwania? Zwyciezca otrzyma graty od wszystkich konkursowiczow i buziaki od konkursowiczek :buzi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I juz po konkursie:) Powiem tylko , ze wygral moj kolega z klasy, a tymsamym zarobil 6 z fizyki :Salut: . Zapodaje pytanka I etapu. Niestety nie otrzymalismy dofinansowania mimo wystosowanych pism.

1. Ile planet (nie karłowatych) zawiera Układ Słoneczny według najnowszych ustaleń Międzynarodowej Unii Astronomicznej?

a ) 9

b ) 8

c ) 10

d ) 12

2. Jaka jest prędkość światła ?

a ) 300000 m/s

b ) 30000 km/s

c ) 299 792 458 m/s

d ) 299 792 458 km/s

3. Co nazywamy „czwartym stanem skupienia”?

a ) Ciało stałe

b ) Ciecz

c ) Gaz

d ) Plazma

4. Ile księżyców ma Mars?

a ) 0

b ) 1

c ) 2

d ) 6

5 . Jak nazywamy największą przerwę między pierścieniami Saturna:

a ) Cassiniego

b ) Maxwella

c ) Coulomba

d ) Huygensa

6 . Galaktyka, w której znajduje się nasz Układ Słoneczny to:

a ) Galaktyka eliptyczna

b ) Droga Mleczna

c ) M1

d ) NGC 4565

7 . Nazwa promu kosmicznego, który eksplodował moment po starcie (1986 r.):

a ) Apollo 1

b ) Apollo 11

c ) Columbia

d ) Challenger

8 . Pierwszy człowiek, który stanął na Księżycu to:

a ) Edwin Aldrin

b ) Lance Armstrong

c ) Neil Armstrong

d ) James Lovell

9 . „Paliwo słońca” to:

a ) H - wodór

b ) He - hel

c ) O - tlen

d ) Ar - argon

1 0. Plamy słoneczne są:

a ) Jaśniejsze i chłodniejsze od powierzchni Słońca

b ) Jaśniejsze i gorętsze od powierzchni Słońca

c ) Ciemniejsze i gorętsze od powierzchni Słońca

d ) Ciemniejsze i chłodniejsze od powierzchni Słońca

 

 

11. Najaktywniejszym wulkanicznie księżycem w Układzie Słonecznym jest

a ) Io

b ) Europa

c ) Ganimedes

d ) Tytan

 

12. Najbardziej rozpowszechniona teoria powstania Wszechświata to teoria

……………………………………………….

 

13. Wymień 2 dowolne misje na Marsa

1)…………………………………...................

2)……………………………………………...

 

14. Temperatura „zera bezwzględnego” to:

a) -267,55 °C

B) 0 °K

c) -803 °F

d) -250 °C

 

15. Najjaśniejsza widoczna gwiazda to:

a) Wega

B) Syriusz A

c) Syriusz B

d) Proxima Centauri

16. Wymień 2 dowolne znane Ci układy optyczne (teleskop astronomiczny)

1) ……………………………………..

2) ……………………………………..

17. Uzupełnij luki w tekście:

Zjawisko zórz polarnych spowodowane jest wiatrem ………………………………,

powstałym w wyniku …………………………słonecznej.

18. Czym różni się meteor od meteorytu?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

19. Jak nazywała się pierwsza kobieta w kosmosie?

 

………………………………………….

20. Uzupełnij zdanie:

Zależność między odległością dzielącą galaktyki a prędkością, z jaką się od siebie oddalają odkrył i obliczył ….……………………... Jego nazwiskiem nazwano

wystrzelony w 1990 roku ……………………………………

 

21. Odpowiedz na pytanie:

Po jakim stadium ewolucji gwiazdy następuje stadium czarnej dziury?

 

…………………………………………………………………………………………………

22. Jak nazywamy rodzaj aberracji , w której soczewka zachowuje się jak pryzmat – rozszczepia światło:

a) chromatyczna

B) sferyczna

c) koma

d) astygmatyzm

 

23. Wymień 3 rodzaje galaktyk:

1)……………………………………

2)……………………………………

3)……………………………………

 

24. Podaj nazwę obiektu widocznego na slajdzie(orion)

 

……………………………………………………………………………..

 

25. Rozpoznaj konstelację widoczną poniżej(mala niedzwiedzica .....)

 

 

 

………………………………………………………………

 

26. Która z wymienionych komet zderzyła się z powierzchnią Jowisza w 1994 roku

a) Halleya

B) Shoemaker-Levy 9

c) Halle’a-Boppa

d) Westa

 

27. Definicja jakiego pojęcia znajduje się poniżej:

Niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz widoczne drogi meteorów należących do roju.

..........…………………………….

 

28. Od czego pochodzą nazwy rojów meteorów?

 

……………………………………………………

 

29. Jaka jest inna nazwa pulsaru?

……………………………………………............

30. Nazwij brakujące etapy ewolucji gwiazdy poczynając od protogwiazdy a kończąc na gwieździe neutronowej.

 

Protogwiazda > …………………………………….. > ……..……………………….. >

 

………………………………..> gwiazda neutronowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje gratulacje za chęci, zaangażowanie i dopięcie tego konkursu!

Jakiekolwiek podstawy wiedzy o astro, utrwalone "w narodzie" na pewno są potrzebne. Inaczej będziemy narodem ciemniaków.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah ... moglem napisac, ze najjasniejsza gwiazda z poza naszego ukladu slonecznego, trafna uwaga :Salut: . A jesli to ma jest to jakas pochwala to ! miejsce jest zajete przez Marka Olejnika ! Brovo dla niego , w I czesci mial ponad 36p(nie pamietam dokladnie), a w II etapie byl bezkonkurecyjny odgadujac 6/10 pokazanych na slajdach obiektow! Moi drodzy, jesli jestescie uczniami gimnazjow, liceow, czy tez nauczycielami i posiadacie odpowiednia wiedze by wymyslic pytania i poprowadzic konkurs to go przeprowadzcie. Nikt na tym nie ucierpi, a beda z tego tylko zyski, dla uczniow wiedza, nagrody, dla prowadzacego satysfakcja i bezcenne podziekowania dyrektora, uczniow( i ew pomagajacego nauczyciela fizyki ktory okreslilby stan wiedzy uczniow i przefiltrowal pytania). Mam nadzieje, ze konkurs ,,per abera ad astra,, choc w malym stopniu pokazuje, ze faktycznie da sie i wystarczy chciec! I moje serdeczne podziekowania dla baltazara z ktorym to organizowalismy konkurs....Ten facet chcial by glowy mlodych konkursowiczow explodowaly i rozbryzgly sie po scianie wymyslajac pytania na ktore nawet ja nie znam odpowiedzi :szczerbaty: . Jeszcze raz dzieki dla wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.